גורם להפרעות שינה ודרכים להתמודד איתם

מדע השינה ממליץ לכולם לשמור על רמה מספקת של מנוחה בלילה במהלך החיים כדי ליהנות הזמן המוקצב במלואו ולא לעזוב בעולם אחר לפני שנקבע. למרבה הצער, לפעמים רצון אחד לישון זה לא מספיק. לפעמים אדם פשוט לא יכול להירדם או להשיג איכות מספקת של שינה בגלל ההפרעות שלו, שבו אנחנו רוצים לספר לך על.

1. נדודי שינה

נדודי שינה, היא נדודי שינה – הפרעת שינה בלתי נמנעת ונרחבת ביותר, הנמצאת באנשים מכל הגילאים. מאופיין על ידי מחסור מספיק ו / או איכות ירודה של שינה, מתרחש על בסיס קבוע במשך זמן רב (מ שלוש פעמים בשבוע במשך חודש או שניים).
נדודי שינה: תיאור, תסמינים, סיבות וטיפול
אולג Golovnev / Shutterstock.com

סיבות. מתח, תופעת לוואי של תרופות, חרדה או דיכאון, שימוש לרעה באלכוהול, סמי קבלה, הפרעה של מחזור היממה בשל עבודה במשמרות, סומטיים ומחלות נוירולוגיות, עייפות מתמדת, חוסר היגיינה של שינה בתנאים הקשים שלה (אוויר מעופש, רעש חיצוני, העודף תאורה).

תסמינים. קשיים בהרדמה ושמירה על שינה, חשש מחוסר שינה והשלכותיה, הידרדרות של יעילות נפשית וגופנית, וירידה בתפקוד החברתי.

טיפול. אבחון של הפרעת שינה היא הצעד הראשון להיפטר מנדודי שינה. כדי לזהות את הבעיה, ייתכן שיהיה צורך בדיקה מקיפה, החל בדיקה רפואית לביצוע פוליסומנוגרפיה (רישום של אינדיקטורים אנשים ישנים עם תוכניות מחשב מיוחדות).

בעוד אתה צריך להתחיל עם הבסיס, ותיק נבדק הרבה אנשים: דחיית מנוחת הצהריים, מלאה אכילת יתר בשעות הערב, בעקבות לוח הזמנים המדויק של יומיים לפני השינה, אוורור הצללה בחדר, תרגיל קטן לפני השינה, הימנעות ההתרגשות הנפשית של משחקים, טלוויזיה, ספרים, קבלת פנים של מקלחת קרה לפני השינה.

אם הצעדים שננקטו אינם מוצלחים, פסיכולוג עשוי להזדקק לעזרה, טיפול במחלה סומטית או נוירולוגית בסיסית על פי מרשם הרופא.

2. תסמונת רגליים חסרות מנוח

RLS היא מחלה נוירולוגית המאופיינת בתחושות לא נעימות ברגליים ומתבטאת במצב רגוע, בדרך כלל בערב ובלילה. היא מתרחשת בכל קבוצות הגיל, אך בעיקר בקרב בני הדור המבוגר והוותיק, ופי 1.5 יותר אצל נשים.

סיבות. ישנם ראשיים (אידיופתיים) ומשניים (סימפטומטיים) RLS. הראשונה מתרחשת בהעדר כל מחלה נוירולוגית או סומטיים קשורה תורשה, והשנייה עלולה להיגרם על ידי חוסר בברזל, מגנזיום, חומצה פולית, הקבוצה תיאמין או ויטמין B בגוף, מחלות בלוטת התריס, וגם uraemia, סוכרת, כרונית מחלות של הריאות, אלכוהוליזם ומחלות רבות אחרות.

תסמינים. תחושות לא נעימות בגפיים התחתונות של הדגדוג, ​​הגירוד, הדקיקות, התפוצצות או הדחיסה, וכן האשליה של “זחילת זחילה”. כדי להיפטר רגשות כבדים, אדם הוא נאלץ לרעוד או לקום, לשפשף ולעסות אותם.

טיפול. קודם כל, הטיפול נועד תיקון של המחלה העיקרית או חידוש של חוסר של אלמנטים שימושיים לגוף. טיפול הבלתי-תרופתי כרוך בדחייה של תרופות עלולות להגביר SC (לדוגמא, תרופות אנטי פסיכוטיות, metoclopramide, תרופות נוגדות דיכאון ועוד), בשילוב עם פעילות גופנית מתונה במהלך היום, שטיפה במים חמים רגליים או רגלי עיסוי תנודה. טיפול תרופתי עשוי להיות מוגבל סוכני קבלת הרגעה (נוגד חרדה) או לגדול במהלך תרופות בנזודיאזפינים, סוכני דופאמין, הפרכוסים, אופיואידים.

3. הפרעת שינה מהירה הפרעת שינה

היא מייצגת תקלה בתפקוד מערכת העצבים המרכזית ומתבטאת בפעילות גופנית של השינה בזמן השינה המהירה. FBG (שלב REM, שלב תנועת העין המהירה) מאופיין בפעילות מוחית מוגברת, בחלימה ובשיתוק של גוף האדם, למעט השרירים האחראים על דפיקות הנשימה. בהפרעה ההתנהגותית של FBG, גוף האדם רוכש “חופש” חריג של התנועה. ב -90% מהמקרים המחלה משפיעה על גברים, בעיקר לאחר 50 שנים, אם כי היו גם מקרים עם חולים בני תשע. מחלה נדירה המתרחשת ב -0.5% מאוכלוסיית העולם.

סיבות. לא בדיוק ידוע, עם זאת, יש קשר עם מחלות נוירולוגיות שונות ניוונית, כגון מחלת פרקינסון, ניוון multisystem, דמנציה או תסמונת שי Drageer. במקרים מסוימים, ההפרעה נגרמת על ידי שתיית אלכוהול או נטילת תרופות נוגדות דיכאון.

תסמינים. שיחות או קריאות בחלום, תנועות אקטיביות של איברים, סיבוביהם, קפיצה מהמיטה. לפעמים “התקפות” הופכות לטראומות, המתקבלות על ידי אנשים ישנים או המטופל עצמו בגלל מכות אלימות שנגרמו על רהיטים.

טיפול. תרופה אנטיאפילפטית “Clonazepam” מסייעת 90% מהחולים. ברוב המקרים, זה לא ממכר. אם התרופה לא עובדת, מלטונין הוא prescribed, הרגולטור ההורמונלי של מקצבים היממה.

4. Apnea בחלום

לא יותר מאשר עצירה של תנועות נשימה עם הפסקה קצרה של אוורור של הריאות. הפרעת שינה עצמו אינו מסכן את החיים, אבל זה יכול לגרום למחלות קשות אחרות כגון לחץ דם גבוה, מחלת לב כלילית, שבץ, יתר לחץ דם ריאתי, השמנת יתר.

סיבות. דום נשימה עלולה להיגרם על ידי היצרות ודרכי נשימת עליונות spadenie עם נחירות מאפיינות (דום נשימה חסימתי בשינה) או עדר “הנשימה” של דחפים מהמוח אל השרירים (דום נשימה בשינה מרכזית). התסמונת של דום נשימה בשינה חסימתית מתרחשת לעתים קרובות יותר.

תסמינים. נחירה, נמנום, קושי להתרכז, כאבי ראש.

טיפול. אחת השיטות היעילות ביותר לטיפול באקנה נשימה בשינה היא CIPAP – תחזוקה מתמשכת של לחץ אויר חיובי בעזרת יחידת מדחס.

Apnea בחלום: תיאור, גורם, סימפטומים, טיפול
בריאן צ ‘ייס / Shutterstock.com

עם זאת, שימוש קבוע או תקופתי של התקני ACV אינו מתאים לכל האנשים, ולכן הם מסכימים להסיר כירורגית רקמות מסוימות של הלוע כדי להגדיל את פינוי דרכי הנשימה. רכות לייזר של החיך הרך הוא גם פופולרי. כמובן, שיטות אלה של טיפול צריך להיות מינה באופן בלעדי לאחר בדיקה מפורטת של בריאות האדם.

כחלופה לניתוח, מוצע להשתמש במכשירים פנים-ארגוניים מיוחדים כדי לשמור על אישור בדרכי הנשימה – Kapy ופטמות. אבל, ככלל, אין להם השפעה חיובית.

באשר APNEA השינה המרכזית, כאן הוא גם יעיל CIPAP טיפול. בנוסף לכך, התרופה מאושרת.

אנחנו לא צריכים לשכוח מניעה, אשר חייב להיות תמוה מוקדם ככל האפשר. לדוגמא, מומלץ לוותר על עישון וצריכת אלכוהול, פעילות גופנית, לרדת במשקל, שינה על הצד שלך, להעלות את ראש המיטה, לתרגל תרגילי נשימה מיוחדים כדי לעזור לחזק את השרירים של החיך והלוע.

5. נרקולפסיה

מחלות של מערכת העצבים, הקשורים hypersomnia, אשר מאופיין על ידי פרקים חוזרים של שינה מוגזמת מדי יום. Narcolepsy הוא נדיר מאוד, בעיקר משפיע על גברים צעירים.

סיבות. יש מעט מידע אמין, אך המחקר המדעי מתייחס לחוסר האורקסין, ההורמון האחראי לשמירה על מצב הערות.

ככל הנראה, המחלה היא תורשתית בשילוב עם גורם מעורר חיצוני, כגון מחלות ויראליות.

תסמינים. Narcolepsy יכול להתבטא עם אחד או יותר סימפטומים בו זמנית:

  • התקפי יום של נמנום בלתי נסבל והתקפות של להירדם פתאום.
  • Cataplexy – סוג של מצב של אדם, שבו הוא מאבד טונוס שרירים עקב זעזועים רגשיים חזקים של אופי חיובי או שלילי. בדרך כלל cataplexy מתפתחת במהירות, מה שמוביל לנפילת גוף רגוע.
  • הזיות כאשר נרדם ומתעורר, כמו חלומות מתעוררים, כאשר אדם עדיין ער, אבל כבר חשה חזיונות חזותיים קול.
  • שיתוק שינה בשניות הראשונות, ולפעמים אפילו דקות אחרי ההתעוררות. עם זאת, אדם הוא בהכרה ברורה, אבל הוא מסוגל לנוע רק עם עיניו ומאות שנים.

טיפול. טיפול מודרני אינו מסוגל להתמודד עם המחלה, אבל זה יכול להקל על הסימפטומים שלה. טיפול תרופתי כרוך בקליטה של ​​psychostimulants כי להפחית נמנום להחליש את הסימפטומים של cataplexy או שיתוק שינה.

6. סומנמבוליות

המחלה, הידועה יותר בשם סהרוריות או שינה, מאופיינת בפעילות גופנית של אדם בזמן שהוא במצב של שינה. מן הצד, השינה יכולה להיראות לא מזיקה, כי שינה יכול לעשות את עבודות הבית הרגילות ביותר: ניקוי, צפייה בטלוויזיה, האזנה למוסיקה, ציור, צחצוח השיניים. עם זאת, במקרים מסוימים, סהרורית עלולה לפגוע בבריאותו או לבצע אלימות נגד אדם נפגש בטעות. העיניים של somnambulists הם בדרך כלל פתוח, הוא מסוגל לנווט בחלל, לענות על שאלות פשוטות, אבל מעשיו עדיין מחוסר הכרה. כשהמטורף מתעורר, הוא אינו זוכר את הרפתקאותיו הליליות.

סיבות. חוסר שינה או איכות ירודה של שינה, מצב כואב או קדחתני, נטילת תרופות מסוימות, אלכוהול התמכרות לסמים, מתח, חרדה, אפילפסיה.

תסמינים. בנוסף לתנועה הרגילה ופעולות פשוטות, יכול להיות חלום בישיבה, מלמול ושאיפה לא רצונית. לעתים קרובות מתעוררים סומאמבוליסטים לא למקום שבו שכבו לישון, למשל במקום מיטה על ספה, כורסה או בחדר האמבטיה.

טיפול. לעתים קרובות אנשים הסובלים סהרוריות לא צריך טיפול רפואי. מומלץ להפחית את הלחץ ואת היגיינה לישון. עם מספיק אמצעים שננקטו, תרופות נוגדות דיכאון ו הרגעה נקבעו. זה מתורגל גם עם היפנוזה.

7. ברוקסיזם

זה בא לידי ביטוי על ידי שחיקה או הקשה על השיניים במהלך השינה. משך ההתקפה ניתן למדוד בדקות חוזרות ונשנות מספר פעמים בלילה. לפעמים הצליל כל כך חזק שהוא מתחיל לגרום אי נוחות לאנשים שמסביב. אבל הרבה יותר נזק ל bruxism עושה את עצמו לישון: בעיות עם אמייל שיניים, החניכיים ואת המפרקים הלסת הם מחמירות.

סיבות. אין מידע אמין. תיאוריות של התפתחות bruxism כתוצאה של נוכחות של תולעים בגוף, את ההשפעות של גורמים סביבתיים או את הצורך שיניים שחיקה לא קיבלו אישור מדעי. הגורמים הסבירים ביותר הם מתח, חוסר איזון נפשי, עייפות נפשית ועצבנות. מקרים תכופים של הופעת bruxism אצל אנשים עם נגיסה לא נכונה.

תסמינים. בבוקר מיגרנות וכאבי ראש, תלונות על כאב בשרירי הפנים, מקדשים, מלתעות, מצלצלים באוזניים. עם אופי ארוך הטווח של ההפרעה, הרקמה הקשה של השיניים נמחקת ועכברים מתפתחים.

טיפול. ניהול עצמי של לחץ או ייעוץ פסיכולוגי. חולים עם bruxism בנפרד להפוך kapy, אשר להגן על השיניים מפני חיכוך.

Bruxism: תיאור, גורם, סימפטומים, טיפול
Am2 אנטוניו בטיסטה / Shutterstock.com

8. רוחות לילה וסיוטים

עם כל ההומוגניות הלא נעימה של זוועות וסיוטים, הם באים לידי ביטוי בצורה שונה במהלך השינה.

אימי הלילה באים בשלב עמוק של שינה, שבמהלכם אין כמעט חלומות, ולכן אדם מתעורר מתוך תחושה של ייאוש ותחושה של אסון, אבל לא יכול לתאר תמונה מפורטת של האירועים.

סיוטים מתרחשים בשלב של שינה מהירה, במהלכם מתרחשים חלומות. אדם מתעורר מרגשות כבדים, ובמקביל הוא מסוגל לתאר את פרטי מה שקרה.

חלומות מטרידים נפוצים יותר בגיל צעיר יותר עם ירידה הדרגתית בתדירות ככל שהם מתבגרים.

סיבות. ישנן מספר תיאוריות של התרחשות של אימהות לילה וסיוטים. לדוגמה, חלום כבד יכול להיות תוצאה של אירוע פסיכו טראומטי מנוסה בעבר, זה עשוי להצביע על מחלה קרובה. לעתים קרובות זוועות וסיוטים מתעוררים על רקע דיכאוני ומטריד נפוץ. הוא האמין כי הם גם נושאים את הפונקציה של זהירות, חיזוק הפוביה של אדם בחלום, כך שהוא יישאר זהיר ככל האפשר בחיים.

תרופות נוגדות דיכאון ותרופות מסוימות המסדירות את לחץ הדם יכולות לגרום לחלומות לא נעימים.

סרטי אימה של תשוקה, משחקים וספרים יכולים לשחק תפקיד שלילי בהתרחשות זוועות וסיוטים.

תסמינים. בוכה וגונחת, לחץ מוגבר ומזיע, נשימה מהירה ודפיקות לב, התעוררות חדה בבהלה.

טיפול. להיפטר מתח, רכישת רגשות חיוביים חדשים, התבוננות היגיינה לישון הם הצעדים הראשונים להיפטר הלילה אימה וסיוטים. במקרים מסוימים, ייתכן שתצטרך טיפול מטפל או נטילת תרופות.

האם אי פעם היית צריך לסבול מהפרעות שינה? אילו טכניקות עזרו לך להיפטר מהם?