Jak změnit Android na babushkofon

Důvody, proč smartphone se systémem Android může být v rukou starší osoby, jsou velmi odlišné. Jsou lidé, kteří se navzdory věku intenzivně zajímají o nové technologie a vědomě získávají takovou hračku. Neexistují příliš dobře vyznavači kupující, kteří podléhají návrhům mluvčích prodejců a jen si kupují ty nejdražší modely. Nebo možná někdo získal použitý smartphone, který dostal jako dárek z aktualizovaného mobilního arzenálu potomků.

V každém případě existuje situace, kdy starší osoba zůstává sama se zařízením, které není pro takové použití příliš připravené. Příliš malé písmo, komplexní víceúrovňové menu, obrovské množství funkcí, malé ovládací prvky – s tím musíte něco udělat.

Zvětšit velikost písma

Operační systém Android obsahuje řadu speciálních funkcí pro lidi s poruchami sluchu a sluchu. Zejména nejužitečnější funkce pro ty, kteří mají problémy s malými písmeny, je skrytá v nabídce nastavení v sekci Dostupnost. Zkontrolujte zde možnost Velký text a vše se stane mnohem viditelnější.

Screenshot_2013-07-23-20-14-21

Používejte hlasové asistence

Moderní rozhraní Androidu, které se vám zdá být zcela přirozené a logické, může být pro starší osobu nepřekonatelnou překážkou. Můžete alespoň desetkrát za sebou vysvětlit, jak otevřít adresář a vyhledat telefonní číslo, jak odeslat textovou zprávu nebo e-mailovou zprávu, jak spustit aplikace a nastavit poplach, ale všechno bude neúčinné.

Namísto toho se pokuste nainstalovat speciální program, který bude provádět základní akce, které budou poslouchat hlasové příkazy. Majitel telefon stačí stisknout jedno tlačítko a mluvit do telefonu pokyn, aby okamžitě získat předpověď počasí, telefonovat z adresáře, nastavit budík, spustit program a další. Přečtěte si více v této recenzi.

unnamed4

Nainstalujte speciální spouštěč

Dalším způsobem, jak usnadnit používání mobilního zařízení pro seniory, je instalace a konfigurace speciálního shellu. Dobrým příkladem tohoto přístupu je rozhraní Launcher 7, o kterém jsme psali v tomto článku. Velké tlačítka – dlaždice umožňují rychlý přístup k nejpotřebnějším funkcím telefonu, a to i pro osoby se zdravotním postižením.

Ještě zajímavější je myšlenka použití speciálně navrženého shellu, který vyhovuje potřebám starších lidí. BIG Launcher je vhodný pro starší lidi, děti a lidi s očními chorobami, motorickými problémy nebo osobami se zrakovým postižením. Lidé se zdravotním postižením mohou volně používat jednoduché a snadno čitelné rozhraní. Velké a intuitivní prvky rozhraní neumožňují osobě provádět chyby při provádění potřebných operací. A zde je tlačítko SOS, které pomůže v případě nebezpečných situací.

Nainstalujte příslušnou klávesnici

Má výchozí Android klávesnice umožňuje i mladí lidé často chybí, to opravdu není mluvit o důchodce, neliší zrakovou ostrost a jasnost pohybu. Výstupem v tomto případě může být instalace klávesnice třetí strany, která podporuje více možností přizpůsobení. Doporučuji věnovat pozornost MultiLing klávesnice, který podporuje ruský jazyk, má výbornou slovní zásoby a prediktivní mechanismus, který je schopen pracovat v režimu T9, a proto může být nakonfigurován tak, aby zobrazit velké, tlačítka klávesnice s vysokou viditelností.

Jak můžete vidět, nastavení Android pro rodiče, prarodiče nebo babičky není vůbec náročné. Samozřejmě, že v některých případech mnohem výhodnější jsou speciální modely zařízení pro seniory, ale i obyčejný Android může být dobře přizpůsobena potřebám této skupiny uživatelů. A když půjdeme zavést speciální programy pro sledování zdravotního stavu a zdravotní péče, je cena tohoto mobilního asistenta nebude.

Foto: Shutterstock