Ticket to Ride – pro fanoušky deskových her

Jak jsem slíbil, i nadále vám povím o zajímavých počítačích implementovaných pro iOS. A dnes jsem se rozhodl představit si jednu z mých oblíbených her – Ticket to Ride (je to “lístek na vlak”). Tato hra byla vynalezena Alanem Munem a vyšla před 10 lety v roce 2004. Okamžitě dostala řadu vyznamenání a ocenění, jako „nejlepší deskové hry 2004“ o verzi Origins Award a «Spiel des Jahres 2004″ , což je francouzské udělování«As d’Or 2005»,« Diana Jones Award 2005″ , druhé místo v nominaci “Rodinné hry” podle Schweizer Spielepreis 2004. Ticket to Ride: Europe, jednu z odrůd hry, získala ocenění 2005 «International Gamers Awards», av roce 2007 – “The Best rodinnou hru” a “hra roku” v závislosti na místě boardgamer.ru.

Stejně jako v případě Carcassonne jsem hrál jak v desktopu, tak v elektronické verzi Ticket to Ride. A mohu vás ujistit, že v rámci iOS je hra realizována jednoduše skvěle, počínaje grafikou a pohodlným umístěním objektů, končící hudebním doprovodem.

Foto 16.10.14, 10 12 59

Ve hře potřebujeme vybudovat železnici spojující města a získat nejvíce bodů. Existuje několik variant Ticket to Ride a téměř každý z nich má své vlastní zvláštnosti. Můžete se seznámit s mapou USA, Evropy, Asie a zvlášť Švýcarska. Co se týče desktopové verze, společnost Days of Wonder také vydala mapy Afriky, Skandinávie, Německa, Holandska a Indie.

Za prvé, pravidla vám mohou připadat trochu matoucí, ale po první dávce všechno padne na místo. Hra je určena pro 2-5 hráčů, z nichž každá se střídá. Budete mít možnost hrát si s počítačem, on-line, stejně jako s několika hráči na jednom nebo více zařízeních.

Podle mého názoru není hraní na jednom zařízení velice výhodné, protože to vyžaduje spoustu času na přenos iPadu z ruky do ruky. Výhodou online hry je schopnost běžet několik her najednou.

Zvažte podmínky. V pravém dolním rohu je vaše ikona a počet zbývajících vozů, uvidíte také body, které jste shromáždili. Ikony ostatních hráčů jsou nad pole.

Foto 16.10.14, 10 13 42

Každý hráč dostane karty: 4 přívěsy a 3 úkoly. Jsou umístěny dole, vlevo od vaší ikony. Tyto karty nemohou být viděny jinými hráči, protože pro ně musí zůstat tajemstvím se sedmi pečetěmi.

Pak se každý hráč rozhodne, které karty mu přiřadí, minimální počet je dva, ale pokud je tu touha, můžete vzít tři karty. Každý provedený úkol může přinést jiný počet bodů, délka cesty a složitost stavby jsou důležité zde. Karta může stát 5 nebo více než 20 bodů, stačí se rozhodnout, jakým způsobem si vybrat.

Foto 16.10.14, 10 14 20

Můžete kliknout na každou kartu úkolů a zvýraznit tak modrou barvu města, které chcete připojit. Pokud vám to nevyhovuje – další kliknutí, města zmizí a tato karta nebude vybrána. Když se rozhodnete, stiskněte tlačítko “Hotovo” a pokračujte do hry.

Vybrané města budou zvýrazněny zelenou barvou, stačí si uvažovat o trase, která je propojí. Můžete jít krátkou nebo delší, v závislosti na tom, jaký účel sledujete. Někdy ve vašich plánech může jiný hráč zasáhnout danou trasu. V takovém případě je budete muset změnit a přejít na obtok.

Foto 16.10.14, 10 14 29

Vedle ikony, jak jsem se zmínil, je zobrazen počet vašich vozů. 45 je maximální částka, kterou můžete umístit na pole. Když jeden z hráčů má méně než tři automobily, jste o tom varováni a uděláte poslední krok. Poté se hra končí a bodování začíná. Na stejném místě dole vlevo od ikony jsou zobrazeny vaše 4 karty vozů, které vám byly distribuovány od samého počátku. Číslo na kartě udává, kolik automobilů této barvy je na vašich rukou.

Na hřišti si můžete všimnout vícebarevných linek, které spojují města – to jsou segmenty cesty, kterou budete muset vytvořit. Každý segment může obsahovat 1-8 vozů. Dám jednoduchý příklad, jak vytvořit segmenty trasy. Pokud potřebujete postavit černý segment skládající se z 3 vozů, musíte shromáždit 3 černé karty vozů. Pokud pro konstrukci nemáte dostatek černých karet, pak můžete vjet do lokomotivy. Tato karta slouží jako žolík a může nahradit libovolnou barvu auta.

Pro každý krok je třeba provést jednu ze tří akcí:

 • vzít karty vozů
 • vložte karty na vozidle
 • vzít si pracovní kartu

Vpravo vidíte 5 otevřených vozů a hromadu pod nimi. Existují dvě možnosti: buď si už otevřené karty, nebo se spoléháte na štěstí a získáte je z nezveřejněné hromady. Pro kurz si můžete vzít pouze 2 karty automobilů nebo jednu lokomotivu. Pokud vezmete karty z neznámé hromady, můžete být chyceni dvěma lokomotivy.

Fotografie 16.10.14, 10 15 52

Pokud již máte správný počet vagonových karet, můžete je položit na pole. Je-li úsek silnice zobrazen šedě, můžete na vozidle položit jakékoliv identické barvy. Pokud například šedý segment sestává z 2 vozů, můžete na něj položit 2 černé, 2 zelené nebo 2 červené karty. Je-li úsek cesty žlutý, mohou být umístěny pouze žluté vozy. Dvě města mohou být propojeny jedním nebo dvěma paralelními segmenty. A stále není známo, kdo z hráčů bude mít čas obsadit tento jediný segment, protože není jasné, kterou trasu zvolil váš soupeř.

Konečně můžete vybrat několik dalších pracovních karet. Na začátku jste již tyto karty, když se náhle, že nebylo dost, v průběhu hry, můžete získat více a více … a pak stavět cesty spojující město. Stoh úkolů je nad otevřenými kartami vozů. Tentokrát můžete mít pouze jednu kartu, pokud ti ostatní nevyhovují. Ale pokud se rozhodnete přijmout další úkoly, nemůžete zrušit rozhodnutí a budete muset mít alespoň jednu kartu v ruce.

16.10.14, 10 17 02

Když děláte tyto nebo ty pohyby, pokusíte se získat nejvíce bodů. Mohou být získány třemi způsoby:

 • vložte karty na vozidle
 • kompletní pracovní karty
 • vybudovat nejdelší cestu

Pro každý segment silnice, který stavíte, získáte body:

 • segment 1 auta – 1 bod
 • segment 2 aut – 2 body
 • segment 3 aut – 4 body
 • Segment 4 vozů – 7 bodů
 • segment 5 aut – 10 bodů
 • Segment 6 vozů – 15 bodů

Když provedete úkol, získáte body, které jsou uvedeny na kartě. Pokud tak neučiníte, odečtou se z částky, kterou jste shromáždili. A je tu ještě jeden bonus: karta je “nejdelší cesta”, protože získáte 10 bodů.

Fotografie 16.10.14, 10 29 02

Časem budete mít svou vlastní strategii a budete cítit, jak nejlépe jednat v této nebo té situaci. Kromě toho bude velmi snadné pochopit zvláštnosti jiných map (Evropa nebo Švýcarsko). Já vám řeknu jen, že evropské mapy jsou přítomny také tunely a silniční úseky, ve stavebnictví, z nichž si určitě potřebovat lokomotivu. Můžu vás ujistit, že tím, že začnete hrát Ticket to Ride, nebudete se od něj několik hodin odtrhnout. Osobně jsem za tímto případem strávil spoustu času. Další karty na iPadu jsou:

 • Evropa – 169 rublů
 • Švýcarsko – 129 rublů
 • Asie -129 rublů
 • Rozšíření pro mapu USA – 33 rublů

Cena není malá a tržby za tuto hru jsou velmi vzácné. Můžete mít jednu americkou kartu, ale pokusil jsem se o každou možnost. Věř mi, tato hra stojí za peníze!