Nejlepší hudba pro produktivní práci. Vědecký přístup

Studie vědců na univerzitě v Birminghamu v Anglii ukázaly, že hudba je účinným pomocníkem při provádění monotónní práce. Ať už je to bezohledná kontrola e-mailu nebo vyplnění stolu, přítomnost hudby pomáhá urychlit výkon těchto úkolů.

Pokud jde o komplexní, tvůrčí, intelektuální práci, která vyžaduje aktivní zapojení mozku, pak se žádná hudba již nehodí. Zde potřebujete speciální seznam skladeb.

Zvuky přírody

Nedávné studie vědců z polytechnického institutu Rensselaer ukázaly, že přítomnost “přírodních prvků” v hudbě zvyšuje obecnou náladu a pomáhá soustředit se.

Zvuky přírody jako bílé šumy maskují lidskou řeč, kterou jsme snadno odvrátili a také pozitivně ovlivnili kognitivní funkce a soustředění. Díky přirozenému zvuku se celková spokojenost subjektů během práce neustále zvyšovala.

Mimochodem, kromě chirpování ptáků a zvuků deště, které jsou nejčastěji spojovány s přírodou, je příznivý účinek způsoben šumem potoka. Podle stejných studií je hluk horského toku také zahrnut do kategorie zvuků zvyšujících pozornost.

Nezáleží na tom, budete poslouchat nahrávku pouze zvuků přírody nebo zapnout hudbu obsahující tyto prvky: pozitivní efekt vám poskytne obě možnosti.

Najděte zvuky přírody spíše na příslušnou žádost, například na YouTube.

Oblíbené skladby

Každý z nás má určitý počet stop, které se nám líbí víc než ostatní. Vytváření takového playlistu je užitečné, protože je to vaše oblíbená hudba, která pomáhá mnoha z nás pracovat lépe. Tento závěr dospěla Teresa Lesiuk (Teresa Lesiuk), která pracuje v rámci programu muzikoterapie na univerzitě v Miami:

Stres nás přivádí k urychlenému rozhodnutí a rozpětí pozornosti je výrazně zúžené. Zlepšení nálady prostřednictvím hudby vám umožní podívat se na věci širší a zvážit další možnosti.

Zajímalo by mě, jaký druh hudby má největší vliv na případy, kdy osoba se dosud nestal profesionál ve své práci: poslouchat své oblíbené skladby, které umožňují tyto subjekty plnit úkoly rychleji a vytvářet ty nejlepší nápady.

Hudba, na které vám záleží

Vnímání prostředí se liší od člověka k člověku. To potvrzují studie jedné tchajwanské univerzity. Určitý počet lidí při poslechu nejvíce a nejméně atraktivní hudby pro ně reaguje s poklesem koncentrace. To je jen případ, když slyšíte svou oblíbenou skladbu, zapomenete na všechno a do ní se zcela dostanete. Pokud pozorujete podobnou reakci na svou oblíbenou a nenávistnou hudbu, pak zahrnout nej neutrálnější skladby, které vám nezpůsobí silné emoce.

Instrumentální hudba

Slova jsou rušivé. Podle průzkumu Cambridge Sound Management, vinu za výkonnost pokles všech hluku obecně nemůže být obviňována. Jsou to slova, která nás rozptýlí, protože osoba, která slyší řeč, nevyhnutelně přechází z aktuální relace a začne poslouchat téma rozhovoru. To je naše sociální povaha a tento jev byl ovlivněn 48% subjektů.

Můžeme být rozptýleni jakýmikoliv mluvenými slovy, bez ohledu na to, zda je slyšíme v kancelářském šumu nebo v písni, která hraje ve sluchátkách. Všimli jste si, jak se někdy chystáte poslouchat text stopy? To je přesně ten případ. Přitahování na texty pomůže instrumentální hudbě. Žádná slova – žádné rozptýlení.

Barokní hudba

Účinek poslechu hudby závisí na jeho tempo. Kanadští vědci zjistili, že subjekty lépe předávají testy IQ pro dynamičtější hudbu a oblíbenou barokní hudbou. Ke stejnému závěru přicházejí skupiny výzkumníků z univerzity a nemocnice Baltimore, stejně jako z University of Philadelphia. Barokní hudba opravdu pomáhá lépe pracovat.

Další studie vědců na Malajské fakultě inženýrství odhalila výrazné snížení stresu a známky fyzické relaxace při poslechu hudby rychlostí 60 úderů za minutu. V hudebním slovníku výraz “largetto” zhruba odpovídá této rychlosti.

Průměrná hlasitost

Ideální hlasitost je průměrná hlasitost. K tomuto závěru dospěli vědci ze čtyř univerzit: výzkum ukázal pozitivní vliv poslechu hudby na mírný objem tvůrčího myšlení.

Podle těchto studií pomáhá jak mírná, tak hlasná hudba abstraktní myšlení, ale nadměrná hlasitost brání mozku zpracovávat informace.

Loading...