10 tipů třicet let od těch přes čtyřicet

Několik týdnů po jeho třicátý spisovatel a podnikatel Mark Manson určeno předplatitelům svůj blog přes třicet sedm let, s žádostí, aby sdílet své životní zkušenosti, vyrobené v období od třiceti až čtyřiceti let.

Na žádost odpovědělo více než 600 lidí, z nichž mnozí zaslali podrobné odpovědi na několik stránek. Když je analyzoval, Mark s překvapením zjistil, že některé rady opakovaně zaznívaly od různých lidí a v jedné nebo jiné podobě byly stovkykrát. Zdá se, že je to několik málo myšlenek, které přesně popisují, co se stane s člověkem, který si vyměnil čtvrtou dekádu.

Níže jsou deset nejběžnějších tipů z 600 dopisů zaslaných Markovi, většinou ve formě přímých nabídek. Někteří uvedli svůj věk a jméno, někteří si přáli zůstat anonymní.

1. Začněte úsporám pro stáří nyní, bez prodlení

Dlouho jsem žil až 30 let, nemyslím na nic, ale po třiceti letech musíte udělat velký finanční průlom. Penzijní úspory by neměly být odloženy. Je třeba se naučit porozumět věcem, jako je pojištění, důchodový program a hypotéka, protože nyní tato zátěž leží na vašich ramenou.

Hotovost, 41 let

Nejdůležitější poradenství, které bylo přítomno doslova v každém zaslaném dopisu: okamžitě začněte budovat svůj finanční blahobyt, abyste začali šetřit své úspory ve stáří.

Chcete-li to udělat, čtenáři navrhli provést následující kroky:

  1. Proveďte hlavní úkol, abyste co nejdříve zaplatili všechny dluhy a půjčky.
  2. Vytvořte osobní finanční “stabilizační fond”. Tisíce lidí se ocitly bez obživy kvůli zdravotním problémům, soudním sporům, rozvodům, problémům v podnikání a tak dále.
  3. Strávte část každé mzdy za účelem zrychleného splacení půjčky nebo ji uložte na spořící účet.
  4. Odmítněte frivolní nákupy. Nekupujte bydlení, dokud nezískáte nejvýhodnější podmínky pro půjčku nebo hypotéku.
  5. Neinvestujte do něčeho, co nerozumíte. Nedůvěřujte obchodníkům s cennými papíry.

Jeden z čtenářů napsal: “Pokud vaše dluhy přesahují 10% platu za rok, mělo by to sloužit jako vážná opatrnost. Zastavte příliš mnoho výdajů, splácíte si dluhy a začněte s úsporami. ” Další: “Rád bych odložil více peněz na deštivý den, protože nepředvídané výdaje doslova zabily můj rozpočet. A chtěl bych věnovat větší pozornost mým důchodovým spořením, protože dnes jsou pro mě velmi malé. “

Někteří měli vážné problémy v životě kvůli jejich neschopnosti učinit úsporu po třiceti letech. Čtenář jménem Jody litoval, že nezačala šetřit 10% každého platu, když jí bylo 30 let. Její kariéra nakonec šla dolů a ve svých 57 letech stále žije od platu k platu.

Další 62letá žena také nezískala osobní úspory, protože její manžel získal více. Poté se rozvedli a všechny peníze získané po rozvodu byly nuceny vynaložit na vyřešení náhlých zdravotních problémů. Ona také stále žije od platu k platu s vyhlídkou na ukončení dnů v pečovatelském domově. Jiný čtenář řekl, že byl nucen žít s penězi svého syna, protože neočekávaně přišel o práci v průběhu krize v roce 2008, aniž by měl na svém účtu žádné úspory.

Všechny se shromažďují v jednom: začněte šetřit peníze co nejdříve a co nejvíce. Příběh ženy, která ve svých 30 letech, která má dva syny, pracovala na nízkokvalifikovaném zaměstnání, je orientační a stále se jí podařilo ušetřit na důchodovém účtu. Od té doby, co začala dostatečně brzy a úspěšně investovala do úspor, dosáhla ve svých 50 letech finanční stabilitu poprvé v jejím životě. Její slova: “Můžete dosáhnout cokoli. Stačí to udělat. “

2. Začněte se starat o své zdraví nyní, bez prodlení

Vaše mysl se považuje za 10-15 let mladší než skutečný věk vašeho těla. Vaše zdraví zmizí rychleji, než si myslíte, a ani si to nevšimnete.

Tom, 55 let

Všichni víme, jak se starat o své vlastní zdraví. Víme, jak správně jíst, jak správně spát, cvičení a tak dále. Ale stejně jako v případě důchodového spoření je názor starších lidí vždy jednomyslný: staň se zdravý a zůstaňte ve stáří. Téměř každý, kdo se zúčastnil hlasování, to řekl, říkal zhruba to samé: co děláte s tělem má kumulativní efekt. Vaše tělo se jednoho dne náhle nerozpadne, pomalu postupně pomalu postupuje. V příštích 10 letech byste měli tuto zkázu zpomalit.

Nemluvíme o banální radě “jíst více zeleniny”. Pacienti s rakovinou, kteří přežili infarkt a mrtvici, diabetici a hypertenzi, lidé s bolestivými klouby a chronickou bolestí – všichni říkají totéž:

“Kdybych se mohl vrátit a začít znovu, začal bych jíst zdravé jídlo a sportovat bez zastavení. Pak jsem si našel výmluvu, ale nedokázal jsem si představit důsledky. “

3. Nekomunikujte s lidmi, kteří vás nemají rádi

Naučte se říkat “ne” lidem, akcím a závazkům, které pro vás nemají žádnou hodnotu.

Hailey, 37 let

Poté, co žádá, aby se starat o své fyzické a finanční zdraví, nejčastější radu od těch, kteří žili čtvrtou dekádu, bylo docela zajímavé, byli by rádi vracet do minulosti a vybudovali silnou omezení v jejich osobním životě, trávit více času s dobrými lidmi .

Co přesně to znamenalo?

Jane, 52: “Netolerujte lidi, kteří vás nemají dobře. Bod. Netolerujte je kvůli finančním výhodám. Netolejte je z emocionálních důvodů. Netolerujte je za dobro svých dětí nebo za vlastní dobro. “

Nenechte průměrné lidi v přátelství, práci, lásce, vztazích a životě.

Sean, 43 let

Obvykle lidé překonat svá vlastní omezení, protože je pro ně obtížné se zranit city někoho jiného, ​​nebo spadnout do pasti, že chce změnit jinou osobu, aby ho potěšit nebo ho cítit se lépe o sobě. Nikdy to nefunguje. Ve skutečnosti to ještě zhoršuje situaci. Jeden čtenář moudře poznamenal: “Egoismus a osobní zájmy jsou dvě různé věci. Někdy musíte být krutý, abyste byli milí. “

Dvacet svět se zdá k otevření, plný příležitostí a nedostatek zkušeností činí lpí na lidi, i když si to nezaslouží. Ale třicátých let se už naučili, že existuje dobrý vztah s velkými obtížemi, tam je vždy dost lidí na světě, které by měly být přátelé, takže není žádný důvod, proč ztrácet čas na ty, kteří se k nám nepodporují na naší cestě životem.

4. Buďte v pohodě těm, kteří o vás mají zájem

Rebecca, 40: “Tragédie se stane v životě každého, s rodinou a přáteli každé osoby. Buďte osobou, na kterou se můžete v takových chvílích spolehnout. Myslím, že rozdíl mezi třicítkou a čtyřicítkou – deset let, kdy vy a vaši blízcí začne dít hodně sraček, které by ani nenapadne. Rodiče umírají, manželé zemřou nebo se změní, děti se nadále rodí, přátelé se rozvedou … Seznam nemá konec. Nejspíš si neumíte představit, kolik můžete v té době pomoci člověku, jen když s ním byl, poslouchat ho a ne soudit. “

Proto, abychom posílili osobní hranice těch, kterým nechceme nechat proniknout do života, mnoho čtenářů doporučuje trávit více času s těmi přáteli a členy rodiny, kteří jsou opravdu blízko k vám.

5. Zaměřte se na to, na čem jste opravdu dobří

V životě je vše postaveno na kompromisích. Obětujete jednu věc, abyste získali další, a nemůžete oba dohromady. Přijměte to.

Eldry, 60 let

Dvacet let jsou plné snů. Jsou si jisti, že mají celou dobu na světě. Já sám měl ve svých dvaceti hodně iluze o mém místě – že se stane jen jedním okupací mnoha. Jak bych mohl vědět, že většinu příštích deseti let budu muset utrácet, abych se v této oblasti stala dostatečně kompetentní? A teď, když mám správné kompetence, mám obrovské výhody, miluji to, co dělám, tak proč bych to měl nechat kvůli něčemu jinému?

Jedním slovem: zaměření. V životě můžete dosáhnout více, pokud se soustředíte na to, že děláte jednu věc velmi, velmi dobře.

Erickson, 49 let

Další čtenář: “Radím se z minulosti, abych se soustředil na jeden nebo dva cíle / sny a tvrdě pracoval pro ně. Nenechte se rozptýlit. ” A ještě jeden: “Musíte přijmout, že nemůžete dělat všechno. K dosažení něčeho v životě bude muset být mnoho obětováno. “

Někteří čtenáři poznamenali, že většina lidí si na přelomu dvacátého století vybírá svou kariéru a podobně jako mnoho jiných voleb se to často ukazuje jako špatné. Trvá několik let, než najdeme něco, co opravdu děláme dobře a přináší nám radost. Ale je lepší se soustředit na své hlavní zásluhy a přinést je maximálně rok co rok, než uspět v něčem jiném.

Řekl bych třicet let, abych upustil, co ostatní lidé myslí a určují mé přírodní výhody, mou vášeň a pak budují svůj život kolem sebe.

Sarah, 58 let

Pro některé lidi to bude stát spousta rizik i ve věku třicítky. To může znamenat zničení kariéry, jejíž výstavba již strávila deset let života, ztráta příjmu, za kterou pracoval a na který už je zvyklá. Což nás vede k bodu …

6. Nebojte se riskovat, můžete se stále změnit

Richard, 41: “Ačkoli ve věku třicet nejvíce věří, že by se měli držet zvolené cesty, není nikdy pozdě začít všechno od začátku. Během posledních deseti let jsem viděl lidi, kteří většinou litují svého rozhodnutí opustit to tak, jak je, ačkoliv si mysleli, že je to špatné. Jedná se o tak rychlé desetileté období života, které mění dny na týdny, týdny na roky. A za čtyřicet let se ocitli uprostřed krize v polovině života, aniž by vyřešili problém, který byl před deseti lety. “

Nejvíc ze všeho lituji, že jsem ne.

Sam, 47 let

Mnozí si všimli, že společnost vyžaduje, abychom se rozhodli do třiceti let – s kariérou, rodinným stavem, finanční situací a podobně. Ale to není pravda. Ve skutečnosti desítky poslaných poselství doslova vyzývaly, aby neumožnily veřejným očekáváním od “dospělé osoby” zabránit vám riskovat a začít vše od začátku.

Brzy budu čtyřicet jedna a řekl bych si třicátý rok: neměli byste svůj život sladit s ideály, které nevěříte. Žijte svůj život, nenechte nikoho ovládat. Nebojte se dát vše na mapu, máte sílu znovu vytvořit vše.

Líza, 41 let

Mnoho čtenářů bylo spojeno rozhodnutím o změně své kariéry po třiceti letech a následném zlepšení jejich života. Jeden z nich se vzdálil vysoce placené práci jako vojenský inženýr a stal se učitelem. O dvacet let později nazývá to nejlepší rozhodnutí v životě.

Zeptala jsem se na matčinu otázku a dostala jsem odpověď: “Rád bych, abych si myslel, že je více nestandardní. Tvůj otec a já jsme vytvořili něco jako plán: dělat jednu věc, pak druhou, pak třetí, pak třetí, ale podívat se zpátky, chápu, že bychom to vůbec neměli dělat. Jsme příliš souzeni v našem životě a trochu mě to lituji. “

Aida, 49 let: “Méně strachu. Méně strachu. Méně strachu. Příští rok budu padesát a právě jsem se naučil tuto lekci. Za třicet let bylo strach jedovatou hnací silou mého života. Neuvěřitelně ovlivnil mé manželství, mou kariéru, mé sebeúcty. Prohlašuji se za vinného, ​​že se obávám, co o mě lidé říkají. Myslel jsem, že bych mohl selhat. Obává se důsledků. Kdybych mohl znovu žít tentokrát, riskoval bych častěji. “

7. Musíte pokračovat v růstu a rozvoji

Stan, 48 let: „Máte dvě aktiva, ztráta, která bude nevyplňujte: vaše tělo a vaše mysl. Většina se přestává rozvíjet a pracuje na sobě po dvaceti letech. Většina z třiceti let je příliš zaneprázdněn se obávat vlastního vývoje. Ale pokud jste jedním z mála, který i nadále učit se a rozvíjet jejich myšlení a pečovat o své duševní a fyzické zdraví, věku čtyřiceti budete mít náskok před svými vrstevníky ve světelných let. “

Pokud se někdo může změnit na třicet, pak musí pracovat na sobě, aby se zlepšil. Mnoho čtenářů poznamenalo, že rozhodnutí sedět u stolu za třicet let je jedním z nejužitečnějších kroků, které dělali. Někdo se přihlásil na kurzy a semináře. Někdo nejprve začal podnikat nebo se přestěhoval do jiné země. Někdo začal navštěvovat psychologa nebo začal meditovat.

Vaším cílem číslo jedna by měla být touha stát se nejlepší osobou, partnerem, rodičem, přítelem, kolegy – jinými slovy, růst jako osoba.

Emilia, 39 let

8. Nikdo nerozumí tomu, co dělá. Zvykněte si na to

Thomas, 56 let: “Pokud jste ještě nezemřel – mentálně, emocionálně nebo společensky – nemůžete předvídat svůj život před pěti lety. Nebude to tak, jak očekáváte. Tak přestanete myslet na to, že můžete naplánovat dopředu, přestat se trápit tím, co se děje nyní, protože se všechno změní a překonat touhu řídit směr vašeho života. Můžete využít mnoho šancí a nic neztratíte – nemůžete ztratit to, co jste nikdy neměli. Navíc, váš smysl pro ztrátu je ovocem vašeho myšlení, které se časem oslabí. “

Jednou z ponaučení, kterou jsem se dozvěděl, a shrnul jsem své dvacáté narozeniny, bylo, že nikdo nerozumí tomu, co dělá. Soudě podle dopisů od čtyřicátých let toto pravidlo nadále funguje a v pozdějším věku – ve skutečnosti funguje navždy.

Většina z toho, co považujete za důležitou nyní, bude vypadat zcela bezvýznamně za deset nebo dvacet let a není s tím nic špatného. Toto se nazývá “vývoj”. Jen se snažte nepřijmout příliš vážně po celou dobu.

Simon, 57 let

Prue, 38 let: “Navzdory pocitu vlastní nezranitelnosti, která vás doprovází po desetiletí, nevíte, co se stane. A nikdo neví. Ačkoli to obtěžuje ty, kteří se drží pevnosti a bezpečnosti, dává svobodu, jakmile si uvědomíte jednoduchou pravdu: vše se neustále mění. Nakonec mohou přijít opravdově smutné časy. Nezastavujte bolest a nevyhýbejte se. Bolest se stane v životě každého, je výsledkem otevřené a vášnivé duše. Oceňujte to. Především buďte laskaví k sobě a ostatním, protože život je nádherná cesta, která se zlepšuje. “

Chtěl bych se informovat o třicet až čtyřicet let, že můj život bude naplněn hlouposti různorodá, ale hloupý … Takže, třicet let, nemám soudit dolů. Ty ještě nic nevíš. A je to dobré.

Shirley, 44 let

9. Investujte do své rodiny – stojí za to

Hotovost, 41 let: “Strávit více času se svými blízkými. Jakmile zestárnete, vaše vztahy se změní a způsob, jakým se změní, bude záviset na vás. Vaši rodiče vás budou vždycky vidět jako dítě, dokud jim neukážete jako nezávislé dospělé. Všichni staří. Každý zemře. Udělejte si čas, který potřebujete k vybudování správného vztahu a užívání svého rodinného života. “

Byl jsem ohromen dopisy o rodině a ohlušeni jejich silou. Rodina je novým velkým tématem pro naše příští desetiletí života, protože se nás začíná dotýkat na obou stranách. Vaši rodiče zestárnou a musíte přemýšlet o tom, jak s nimi budete komunikovat jako dospělí. A musíte přemýšlet nad stavbou vlastní rodiny.

Většina lidí souhlasí s tím, že v minulosti je třeba ponechat všechny stížnosti a problémy s rodiči a naučit se s nimi komunikovat. Jeden čtenář napsal: “Jste příliš starý, abyste obvinili rodiče za některé z jejich vlastních nedostatků. Ve dvaceti letech byste mohl utéct z domova. Ve třicet jste dospělý. Vážně. Buď nad tím. “

Každý z nás má následující otázku: Máme dítě nebo ne?

Kevin, 38 let: “Nemáš čas. Nemáš peníze. Nejprve musíte udělat kariéru. Toto ukončí váš známý život. Přestaň … Děti jsou skvělé. Ve všechno vás dělají lepší. Naučí vás jít za příležitost. Budou tě ​​šťastní. Nezdržujte narození dětí. Pokud jste to neudělali před třiceti, teď je čas. Nikdy nebude litovat.

“Dobrá” doba pro děti nikdy nepřijde, protože nemáte ponětí, co to je, dokud se nezkoušíte. Pokud máte dobré manželství a prostředí pro vzdělání, snažte se je dostat co nejdříve, dá vám hodně radosti.

Cindy, 45 let

Je zajímavé, že existuje mnoho podobných dopisů. Anonymous, 43 let: „Všechno, co jsem se naučil v průběhu posledních 10-13 let – je to bary, ženy, pláže, pití, kluby, výlety do jiných měst, protože nemám jiné než pracovní povinnosti. Dal bych každý paměť o všechno pro dobrou ženu, která mě opravdu miloval … a možná rodinu. Ještě bych dodal, že je lepší, aby vyrůst opravdu, a založit rodinu, než uspět ve své práci.

Stále si užívám život, ale někdy na další straně se cítím jako chlapík, který po dokončení školy chodí do školy. Lidé kolem mě se zamilují a budují vztahy. Všichni moji synovci se teď oženili a mnoho – nejen jednou! Být neustále osamělý zní pro všechny své vzalé přátele, ale nikdo by si v životě neměl vybrat tuto cestu. “

Řekl bych si, že přestanu hledat prince na bílém koni a budu vděčný za vztah s dobrým chytrým chlápkem, který mě opravdu stará. Teď jsem sám, a zdá se, že je příliš pozdě, než s tím něco udělat.

Farah, 38 let

Na druhé straně několik dopisů vyjádřilo opačné stanovisko.

Necítí se povinností mít rodinu a děti, pokud nechcete. To, co dělá člověka šťastným, neudělá všechny šťastné. Rozhodl jsem se, že zůstanu bezdětný a stále žiji bohatý a šťastný život. Dělejte to, co je pro vás nejlepší.

Anonymní, 40 let

Závěr: Přestože rodina není něco, co je pro štěstí absolutně nezbytné, většina lidí zjistí, že rodina vždy stojí za to, co do ní vložil. Samozřejmě, že v něm je zdravý a harmonický vztah.

10. Buďte laskaví k sobě, respektujte sebe

Buď trochu sobecký a udělejte pro sebe něco dobrého každý den, něco jiného – každý měsíc a něco báječného – každý rok.

Nancy, 60 let

Tato položka byla zřetelně zdůrazněna v čtenářských listech, ale nějak se vyskytovala téměř v každé z nich: lépe se léčí. Neexistuje nikdo, kdo by o vás měl zájem nebo o tom myslí stejně jako vy. Život je obtížný, takže se nyní naučíte milovat sám sebe, protože později to bude těžší dělat.

Mnozí používali starou klišé: “Neztrácejte svou energii na malé věci života.” Šedesát let starý Eldry moudře poznamenal: “Když se potýkáte s jiným problémem, zeptejte se sami sebe, bude výsledek změnu za pět nebo deset let? Pokud tomu tak není, strávit pár minut a bydlet dál. ” Většina čtenářů souhlasí s jednoduchým pravidlem – přijmout život tak, jak je, se všemi jeho nedokonalostmi.

Co nás přivádí k poslednímu citátu od Martina, 58 let:

„Když mi bylo čtyřicet, můj otec mi řekl, že bych byl rád, že je čtyřicet, protože ve dvaceti si myslíte, že víte všechno, ve třiceti si uvědomit, že tomu tak není, a ve čtyřiceti můžete konečně odpočinout a jen vzít věci jako co jsou. U padesát osm chci říct, že má pravdu. “