35 iPhone, o kterých možná nevíte

Klávesové zkratky

1. Vytvořte snímky bez použití dotykové obrazovky

Jednoduše volejte Siriho na dlouhou dobu stisknutím tlačítka Home a požádejte o zapnutí fotoaparátu. Chcete-li fotografovat, stiskněte libovolné tlačítko pro nastavení hlasitosti ve smartphonu nebo sluchátkách.

2. Nouzový reset

V těch vzácných případech, kdy iPhone zavěsí, nebo potřebujete uvolnit paměť RAM zařízení, pomůže vám nouzové restartování. Pouhých 10 sekund podržte stisknuté tlačítko Home a tlačítko lock.

3. Stiskněte třikrát tlačítko Home

Přejděte na “Univerzální přístup” v základních nastaveních iPhone. Odkryjte dolů na kartu “Klávesová zkratka” – před otevřením seznamu funkcí. Triple-klepnutím na tlačítko Home, můžete spustit VoiceOver, inverzi barev (užitečné pro čtení), některé nastavení zobrazení, zvětšení obrazu, a spínačem nebo AssistiveTouch.

Chcete-li lupu zapnout třikrát stisknutím tlačítka Home, jednoduše vyberte příslušnou položku v položce “Univerzální přístup”.

4. Poklepejte na senzor tlačítka Domů

Snad všichni uživatelé iPhone vědí, že dvojklikem na mechanické tlačítko Domů otevře okno pro výběr aplikace. Ale ne každý ví, že dvojitý klepnutí na senzorové tlačítko mírně “sníží” obrazovku, což umožňuje majitelům velkých smartphonů snadno dostat horní ikony.

5. Pomocí funkce 3D Touch

Funkce iPhone: 3D Touch

Pokud máte iPhone 6s nebo novější, pomocí technologie 3D Touch můžete ulehčit život a ušetřit čas. Tato technologie urychluje pohyb mezi aplikacemi, usnadňuje psaní a nejenom.

6. Přiřazení tlačítek hlasitosti

IPhone má dvě nastavení hlasitosti: první pro volání a upozornění, druhá pro hudbu a aplikace. Vypnutí v nastavení zvuku přepínače “Změnit tlačítky” nastaví hlasitost hovoru na aktuální pozici a umožní bočním tlačítkům ovládat pouze hudbu a aplikace.

Práce s textem

7. Uvolněte poslední akci

Jednoduše protřepejte svůj smartphone a systém iOS vás vyzve, abyste zrušili poslední akci, ať už se jedná o sadu, vložte ji nebo naopak a odstraňte text.

8. Zadání rychlé domény

V případech, kdy klávesnice vyzve k rychlému zadání domény .com, podržte prst na tomto tlačítku. Než otevřete seznam oblíbených domén, kde se můžete rychle přepnout na oblíbenou .ru.

9. Odstranění ikony mikrofonu z klávesnice

Pro hlasový vstup textu se používá ikona mikrofonu mezi tlačítkem a tlačítkem pro změnu jazyka. Ikonu můžete odstranit přesunutím posuvníku “Povolit diktování” v neaktivní pozici v nastavení klávesnice.

10. Poslech textu

iOS podporuje funkci “obrazovka nahlas”. Chcete-li ji aktivovat, aktivujte posuvník v nastavení hlasu: “Nastavení” → “Obecné” → “Univerzální přístup”. Aby mohl iPhone mluvit text na obrazovce, přejděte prsty dvěma prsty shora dolů v libovolné aplikaci.

Bezpečnost

11. Vytvoření alfa hesla pro odemčení

Pokud nevěříte čtyřmístným nebo šestimístným heslům a nemáte rádi technologii Touch ID, můžete nastavit dlouhé heslo písmen a čísel.

Přejděte na nastavení kódu hesla a vyberte “Změnit kód hesla”. Systém bude vyžadovat zadání staré kombinace nejprve a pak nové. Na obrazovce pro zadání nového hesla klikněte na “Parametry kódového hesla” a vyberte přijatelnou možnost.

12. Zvyšte přesnost Touch ID

Chcete-li, aby iPhone byl více sebejistý a rychle vás rozpoznal, vytvořte více otisků prstů stejného prstu.

13. Vytváření skrytých snímků

Pokud pořizujete fotografie v aplikaci standardní kamery, budou uloženy do knihovny. Chcete-li chránit fotografii heslem, je třeba se uchýlit k mazanosti. Vypněte export fotografií a nastavte heslo v nastavení aplikace Poznámky. Chcete-li sejmout tajný snímek, přejděte k vytvoření nové poznámky a klepněte na ikonu fotoaparátu. Po provedení fotografie klikněte na “Exportovat” a vyberte “Blokovat poznámku”.

14. Dostupnost

Často dáváme inteligentní telefon do rukou někoho jiného “v hře,” “číst článek” nebo “sledovat video na YouTube”. Pokud nevěříte někomu, kdo použije váš iPhone, povolte přístup v nastaveních: “Obecné” → “Univerzální přístup” → “Dostupnost”.

Když iPhone přenesete někomu, stiskněte třikrát tlačítko Home pro zapnutí přístupového průvodce a osoba může používat pouze otevřenou aplikaci.

Siri

15. “Čí je to iPhone?”

Vlastnosti iPhone: Vyhledávání vlastníka

Pokud najdete ztracený iPhone, kontaktujte jeho majitele bez zadání hesla, pomůže Siri. Zeptejte se jí: “Čí je tento iPhone?” Nebo “Kdo vlastní tento iPhone?” A uvidíte okno s jménem majitele gadgetu.

Chcete-li zjistit, že váš iPhone vás tímto způsobem najde, přejděte na nastavení Siri a na kartě “Data” přiřaďte kontakt s informacemi o sobě.

16. Mužský hlas Siri

Ne každý ví, ale náš věrný elektronický asistent může mluvit příjemným mužským hlasem. Tato možnost je k dispozici v nastaveních Siri.

Hovory

17. Volání posledního volaného čísla

Chcete-li opakovat poslední hovor, nemusíte přejít na kartu Nedávno. Kliknutím na zelené telefonní tlačítko na obrazovce pomocí tlačítek a iPhone vás vyzve k volání na poslední volané číslo.

18. Rychlý přístup k vašim oblíbeným kontaktům

Chcete-li rychle vytočit důležitá čísla, přidejte je na kartu Oblíbené ve standardní aplikaci Telefon. Přesuňte prstem doprava na pracovní plochu a přejděte na panel widgetů. Zahoďte dolů a klikněte na tlačítko Upravit a potom klepněte na stranu “plus” widgetu “Oblíbené”. Nyní můžete volat své blízké rychleji a dokonce i když je obrazovka zamčená.

19. Definice příchozího hovoru v sluchátkách

Odpověď na hovory ze sluchátek je někdy mnohem jednodušší než telefonní spojení. Chcete-li zjistit, kdo vás volá, aniž byste iPhone dostali z kapsy, zapněte přepínač přepnutí oznámení o volání v nastavení telefonu.

Příspěvky

20. Odstranění starých zpráv

Odstranění irelevantních zpráv pomůže obnovit pořadí v korespondenci a uvolnit vzácné megabajty paměti. Najděte v nastavení nastavení možnost “Ponechat zprávy” a nastavte potřebný čas, po kterém budou zprávy smazány.

21. Uložení provozu v “Zprávách”

Chcete-li zabránit plýtvání provozu na těžkých přílohách, povolte v nastavení zpráv režim nízké kvality.

22. Čas odeslání zpráv

Jednou z neviditelných funkcí “Zpráv” je zobrazení přesného času odeslání. Stačí přejet prstem z pravé strany obrazovky.

Budík

23. Instalace hovoru od společnosti Apple Music

Možnost nastavit svou oblíbenou píseň na budíku není trik, ale základní funkce iPhone, o které mnoho lidí neví. Při vytváření nového poplachu klikněte na kartu Zvuk. Zaveďte seznam na začátek, dříve než standardní vyzváněcí tóny najdou panely se známými názvy a klikněte na možnost “Výběr písní”.

24. Odložte poplach

Chcete-li poplachový zvon přenést později, není nutné hledat příslušné tlačítko na obrazovce. Klikněte na jakékoliv boční tlačítko a iPhone vás znovu probudí za devět minut.

Takový interval byl vybrán ne náhodou: staré mechanické poplachy nemohly počítat přesně 600 sekund. Nebrali v úvahu současnou minutu a začali počítat devět minut od dalšího.

Safari

25. Hledat podle slova na stránce

Zadejte požadované slovo do adresního řádku. V rozevírací nabídce pod vyhledávačem vyberte položku “Na této stránce”

26. Nedávno zavřené karty

Přejděte na obrazovku Safari, která zobrazuje náhledy otevřených stránek a podržte prst na tlačítku “+”. Než otevřete seznam nedávno zavřených karet. To je užitečné, pokud jste omylem zavřeli dlouhou otevřenou stránku, která se v historii prohlížeče těžko nachází.

27. Převést stránku Safari do souboru PDF

Klepněte na kartu, kterou chcete přeložit do dokumentu PDF, klepněte na tlačítko Sdílet a pošlete stránku k tisku. V okně náhledu, které se otevře, vyberte požadovanou stránku a roztáhněte dva prsty směrem od jejího středu. V okně Safari se otevře soubor PDF.

28. Otevření odkazů na pozadí

Pokud často kliknete na odkazy a nechcete se odklonit od čtení dlouhého textu, nastavte režim zobrazování nových karet na pozadí. Tuto volbu můžete povolit výběrem položky “Odkazy” v preferencích Safari.

Další základní aplikace a služby

29. Spotlight jako konvertor

Přejetím prstem dolů na kteroukoli obrazovku iPhone otevře Spotlight. Jeho použití výrazně zkracuje čas pro vyhledávání cokoli v smartphonu. Spotlight přináší výsledky z mnoha aplikací: pomůže vám najít správné vydání podcastu, zprávu o klíčovém slově nebo osobu na Twitteru. Také standardní vyhledávač může fungovat jako konvertor. Stačí zadat dotaz “1 usd” nebo “15 palců na cm”.

30. Převedení zpomaleného videa na normální

Pokud jste přepracovaní s funkcí pomalého natáčení a náhodou natočen ve zpomaleném filmu, co by bylo lepší se dívat na přirozené míře, přinese video k původnímu tempu snadno bez dalších aplikací. Otevřete sekci pro úpravy videa a upravte hodnoty v pásmu rychlosti. Tato skupina je umístěna nad časovým polem, kde obvykle snižujeme videoklipy.

31. Úroveň

Kompas v základním balíčku aplikací je ve městě téměř neúčinný. Pokud však skenujete obrazovku nalevo, můžete získat úroveň – nepostradatelné zařízení pro opravu a instalaci.

32. Optimalizace Apple Music Store

Zapněte funkci optimalizace ukládání v nastavení hudby a iPhone automaticky odstraní skladby, které jste zřídka poslouchali. K tomu dojde až v okamžiku, kdy dojde k vyčerpání paměti zařízení.

Chcete-li nastavit minimální množství hudby, která nelze ze zařízení iPhone vymazat, můžete přiřadit velikost úložiště.

33. Připomenutí na geolokaci

Správci úloh v App Store nabízejí spoustu funkcí, ale mnoho z nich je schopných standardních “Připomenutí”. Například základní aplikace vám může připomínat nákup mléka nejen v 15:00, ale i při návštěvě obchodu. Chcete-li povolit tuto funkci, vyberte položku “Připomenout na místě” a najít požadovanou geolokaci v parametrech úlohy.

Baterie

34. Povolení úsporného režimu

Pokud iPhone má více než 20% nabíjení, ale nejbližší zásuvka je stále velmi vzdálená, má smysl přejít do úsporného režimu. Chcete-li režim aktivovat, jednoduše ji vyžádejte v síti Siri nebo vyhledejte příslušnou položku v nastavení baterie. V těchto nastaveních naleznete také seznam nejnepříjemně náročnějších aplikací a zavřete je včas.

35. Připojení tichého nabíjení

Vibrace při připojení nabíjení k iPhone lze zabránit otevřením aplikace fotoaparátu před připojením bleskového kabelu. Zařízení začne nabíjet a vaše citlivé příbuzné nebudou probuzeny náhlým zvukem.