Filmový průvodce Darren Aronofsky

Vlastnosti kreativního stylu režiséra

Darren Aronofsky, jako Christopher Nolan nebo Paul Anderson, je schopen zachovat nezávislost tvůrčího projevu a současně dosáhnout vysoké pokladny. A je prostě posedlý lidskou bláznovostí.

Jeho filmy nemohou být ničím zmatené. Hrdinové Aronofského obrazů se pohybují směrem k úplné sebezničení, vyhnanou do extrému jejich vlastními posedlosti a mánie. Ve snímku se režisér často uchýlí k používání ruční kamery a dokonce k jejímu připojení k tělu herce. Dalším charakteristickým rysem jeho tvorby je dynamická střelba za zády hrdiny. Soundtracky pro filmy Aronofsky jsou strunné melodie pro tvrdý elektronický beat. Konečný film nebo logický akt často doprovází vyblednutí rámu na absolutní bělost.

Aronofsky se snaží odstranit tolik materiálu, jak je to jen možné, aby se pečlivě zabýval úpravou během několika měsíců a přinesl tak dokonalý projekt. Nebojí se experimentovat, není nijak obtěžován nízkým rozpočtem. Režisér se domnívá, že hlavní věc je povzbudit diváky, aby uvažovali a vyvolali reakci.

Časná kariéra

Darren Aronofsky se narodil v Brooklynu a od raného věku byl fascinován divadlem a kinem. Jeho rodiče ho často vzali na představení v Broadwayi. Tam se chlapec zamiloval do umění. Po absolvování prestižní školy Edwarda Maerou strávil několik let cestování, navštěvoval Keňu a řadu zemí v Evropě a na Středním východě. Když se Darren vrátil domů, odešel do Harvard, kde absolvoval kurzy kinematografie a sociální antropologie.

První díla Aronofského v kině byly krátké filmy. Mezi nimi byla “Protozoa”, kde se objevila Lucy Liu, která byla v té době neznámá. A o dva roky později začal pracovat na svém prvním hraném filmu – “Pi”.

Filmy Aronofsky

Pi

 • Hrůza, fantazie, thriller.
 • USA, 1997.
 • Doba trvání: 84 minut.
 • IMDb: 7.5.

Film vypráví o matematiku, který trpí posedlostí, aby vysvětlil svět pomocí teorie čísel. Projekt byl stažen do směšného rozpočtu 60 tisíc dolarů. Většina částky, kterou režisér půjčil svým příbuzným a přátelům. V pokladně získal film více než 3 miliony a Aronofsky se s dobrým zájmem rád vrátil všechny dluhy.

Hrdinové obrazu hledají vodbu v kabale a starobylých biblických textech a vyvíjejí teorii o matematické šifře skryté v nich. Protagonista se přepracovává a trpí neúnosnými bolestmi hlavy, ale s maniakální přetrváváním pokračuje v vědecké práci.

“Pi” je příběh o náboženství, vědě, hledání hlubokého významu a posedlosti. Čtenář má také zájem seznámit čtenáře s literárním dědictvím Umberto Eco a Jorge Luis Borges.

Úspěch “Pi” vedl mnoho amerických výrobců, aby věřili, že Aronofsky může být důvěryhodný a větší projekty.

Sledujte v aplikaci iTunes →
Zobrazení v Google Play →

Requiem pro sen

 • Drama.
 • USA, 2000.
 • Doba trvání: 102 minut.
 • IMDb: 8.4.

V tomto filmu hrají Jared Leto, Marlon Wayansová a Jennifer Connelly tři závislých, z nichž každý se snaží dosáhnout svého vlastního milovaného snu. Zpočátku k posílení slib o ničivém dopadu drog a emocionální reakce diváků Aronofsky plánoval střílet hrát 15-letých. Ale výrobci mu nedovolili, aby šel do takového extrému, protože si všiml, že obraz nebude povolen před představením v divadlech.

Film byl umístěn ve scénických úpravách hip-hopu, které jsou výjimečné pro kinematografii. Obraz se skládá z mnoha neuvěřitelně krátkých úlomků, které vám umožňují cítit úplnou ztrátu hrdinů nad sebou. Obvykle průměrná půlhodinová páska obsahuje 600-700 kinocenů. “Requiem for a Dream” je rozdělen na více než 2000.

Navzdory problémům s cenzurou a hodnocením R, byl film dalším úspěchem Aronofského. Jedná se o jeden z nejstrašivějších obrázků o drogové závislosti, které je dnes obtížné sledovat. Mnoho „Requiem za sen,“ byl si pamatoval víc a epický soundtrack, znělo v přívěsu fantazie „Pán prstenů:. Dvě věže“

Sledujte v aplikaci iTunes →
Zobrazení v Google Play →

Fontána

 • Beletrie, drama.
 • USA, Kanada, 2006.
 • Doba trvání: 96 minut.
 • IMDb: 7.3.

Na vlně neočekávaného úspěchu “Requiem for a Dream” se Aronofsky rozhodl vyzkoušet si ruku u high-budget blockbusterů. Bylo to fantastické drama “Kašna”, ve které byla jedna role natočena Rachel Weiss. Pro ponoření do obrazu a atmosféry obrazu četla knihy a deníky smrtelně nemocných lidí a také navštívila beznádejné pacienty v nemocnicích.

Hlavní roli ve filmu hrál Hugh Jackman. Jeho hrdina, vědec, cestující v čase a neúmyslný conquistador, byl posedlý hledáním léku na rakovinu pro svou nemocnou ženu. Jeho cílem je mýtický strom života, jehož plodná šťáva je schopna dát věčný život. Hlavními tématy filmu se opět stala kabalu a mayské mytologie, filozofie, kosmické lety a výzkum v oblasti operaci mozku.

V “fontánu” Aronofsky téměř úplně opustil použití počítačových speciálních efektů. Místo toho použil mikroskop pro tok chemických reakcí, vysvětlil tím, že počítačová grafika by zbavila film smysl pro nekonečno času.

Bohužel byla “fontána” zapamatována jen velkolepým hudebním motivem. Z finančního selhání nemohla zachránit ani Mayská válka ani vesmírné lety ani četné neskutečné scény.

Sledujte v aplikaci iTunes →
Zobrazení v Google Play →

Zápasník

 • Drama.
 • USA, 2008.
 • Doba trvání: 105 minut.
 • IMDb: 7.9.

Po neúspěchu v “Fontánu” Aronofsky vážně přemýšlel o práci na filmu “Stíhač”, ale odmítl, protože věděl, že s nimi bude pracovat asi deset let. O něco později opustil tým, který robil remake Robocopu. Jeho čtvrtý film byl “The Wrestler”, ve kterém Mickey Rourke vlastně hrál v roli sebe sama.

Obraz je podobný reality show kvůli množství improvizovaných scén. Například na začátku filmu Rourke na kameru vzal příkazy od skutečných kupců oddělení kuchařství v supermarketu. Také všechny scény v zákulisí boje av šatně byly improvizovány.

Pro Rourkeho a Aronofského byl “zápasník” skvělou příležitostí, aby se triumfálně vrátil na velkou obrazovku. Film získal v Benátkách „Zlatého lva“ a Mickey Rourke za hlavní mužskou roli, se stala vlastníkem „Zlatý glóbus“ a cenu BAFTA.

Sledujte v aplikaci iTunes →
Zobrazení v Google Play →

Černá labuť

 • Thriller, drama.
 • USA, 2010.
 • Doba trvání: 103 minut
 • IMDb: 8.0.

“Black Swan” je psychologický thriller s Natalie Portman v roli mladé baleríny, posedlý touhou po tvůrčí dokonalosti. Ona vede školení pod ostražitým pohledem francouzského darebáka Vincenta Cassela a doufá, že bude mít vedoucí úlohu v nadcházející produkci Labutího jezera. Role jejího partnera hrála Mila Kunisová, která byla po provedení krátkého rozhovoru na programu Skype odvezena do projektu bez toho, aby se dočkala. Aronofsky přesně ví, co čekalo publikum, takže to nebude bez francouzské lesbické scény.

Stejně jako všechna díla Aronofského, “Černá labutka” vypráví o bláznivé mánii, v tomto případě spojené s vyčerpávající balerínou. Touha po dokonalosti zcela zničila psychiku hlavní postavy a vedla k vážným neurotickým chorobám, které se odrážejí ve svém fyzickém stavu. Proto režisér vždy považoval film “Black Swan” za psychologický horor, i když veřejně byl obraz propagován pouze jako drama.

“Black Swan” měl senzační úspěch a přinesl Aronofsky dlouho očekávanou nominaci na “Oscar” za nejlepší film.

Sledujte v aplikaci iTunes →
Zobrazení v Google Play →

Noe

 • Drama, dobrodružství, fantasy.
 • USA, 2014.
 • Doba trvání: 138 min.
 • IMDb: 5.8.

Dalším krokem pro Aronofského byl nejambicióznější projekt ve své kariéře: film o Noemovi. V něm ředitel interpretuje jednu z nejbizarnějších a strašidelnými příběhy Nového zákona, v níž Bůh poslal světu velkou povodeň, šetří jen Noemova rodinný život a zvířata se mu podařilo nasbírat.

“Noah” je jedním z nejsilnějších filmů Aronofsky. Hlavní postava hraje Russell Crowe se příliš neliší od předchozích postav režiséra, kromě toho, že jeho vyrovnanost tentokrát závisí na osudu lidstva, a jeho akce budou sloužit jako poučení pro budoucí generace. Přes několik barevných bojových bojů a vynikající grafiku je hlavní věcí ve filmu klaustrofobie a pocit rostoucí paniky.

“Noah” pokračovala v potápění Aronofského do biblických témat, které se dříve dotýkaly “Pi” a “Fontana”. Obraz byl potřetí kritizován náboženskou komunitou. Křesťanští aktivisté dokonce natočen film zpět, řada muslimských zemí, a zakázal všechny „Noaha,“ najmout, protože je v rozporu s učením islámu.

Sledujte v aplikaci iTunes →
Zobrazení v Google Play →

Mami!

 • Horor, thriller, drama.
 • USA, 2017.
 • Délka: 121 min.

“Mami!” Je skutečné tajemství se sedmi pečetěmi. Týden před premiérou filmu byla informace o něm tak malá, že bylo nutné spoléhat jen na několik pověstí.

Oficiální popis zní: „Vzhled domu nezvanými hosty bude testovat sílu vztahů párů, přerušení její klidný život.“ Je známo, že Aronofsky napsal scénář za pouhých pět dní.

Vedoucí kritici se nedávno podařilo seznámit se s páskou a souhlasili s tím, že inspirace Aronofskyho byla inspirována “Dítě rozmarýn”. Střelba byla prováděna ručně drženou kamerou, posilující účinek přítomnosti, s častými velkými plány na hlavní postavu hrál Jennifer Lawrence.

Film se v podstatě odehrává v domě hrdinů. Strach z uzavřeného prostoru však není zátěží. Je mnohem strašnější, že nadpřirozená okultní hrůza, která se rozvíjí, se objeví v úplném rozkvětu ve třetím aktu.

Ne bez odkazů na Starý a Nový zákon. V té či oné podobě, „Mami!“ Popisuje deset ran egyptských, vztahy mezi postavami Gleason bratři připomínají podobenství Kaina a Ábela, a hrdinka Lawrence chce dostat do rajské zahrady.

“Mami!” Je to neskutečný a alegorický film Aronofského. Přehlídka filmového festivalu v Benátkách byla doprovázena jak potleskem, tak i výsměchem. Zajímalo by mě, komu se připojíš.

Loading...