Nabokovova doporučení: jaké knihy si přečtete a které knihy si přečtete

Fanoušci práce Nabokova sestavili seznam svých recenzí různých spisovatelů na základě sbírky “Strong Opinion”. Mluvil o nich s velkým nadšením, někteří cítili lhostejnost a dokonce i znechucení. Lifkhaker si vybral z tohoto seznamu knihy, které vážně zahákly Nabokova – a to jak v dobrém, tak i špatném smyslu.

10 knih, které Nabokov měl rád

1. “Molloy”, Samuel Beckett

Jeho oblíbené dílo Becketta Nabokova v různých dobách nazývaly romány “Molloy”, “Malone umírá” a “Unspeakable”. Samotný spisovatel dostal velmi pochybný kompliment: Nabokov nazval Beckett “autorem okouzlujících románů a zbytečných her.”

Koupit na Litres.ru

2. “Petrohrad” Andrei Bely

Nabokov ocenil Bely za “vynikající představivost”. A jeho hlavní dílo nazval třetí nejvýznamnější román celého XX století.

Stáhněte si zdarma na Litres.ru

3. “Suburban manžel”, John Cheever

Cheever napsal příběhy o střední třídě Američanů, kterými ukázal způsob života celé země a získal Nabokovovu chválu za “přesvědčivou konzistenci”. On považoval Cheveru za jednoho z “nejoblíbenějších” spisovatelů.

Koupit na Litres.ru

4. “Ulysses”, James Joyce

Joyce je oblíbeným spisovatelem Nabokova ve věku 20 až 40 let. Zvažoval jsem ho jako skutečný génius. Když ho někdo ve srovnání s výrazovými prostředky Joyce, Nabokov vždy pokorně přiznal, že jeho angličtina, ve srovnání s titulní hře Joyce – je hračkou, „“ Ulysses „- božské umělecké dílo. Největší mistrovské dílo prózy XX. Století. Vyrůstá nad všemi ostatními díly Joyce. Vynikající originalita, jedinečná jasnost myšlení a stylu. “

Koupit na Litres.ru

5. “Transformace”, Franz Kafka

V osobním hodnocení Nabokova tento surrealistický filozofický příběh zaujímá čestné druhé místo mezi velkými mistrovskými díly 20. století.

Koupit na Litres.ru

6. Anna Karenina, Leo Tolstoy

Nabokov nazval Tolstého génius, ačkoli si všiml, že nikdo není vážný ohledně jeho aktivního moralismu. Pochválil „Anna Karenina“ pro „nepřekonatelné prózy uměním“ a považuje ji za hlavní mistrovské XIX století. Také mezi díly Tolstého vybral “Smrt Ivana Ilyicha”. Ale “válka a mír” se naopak nelíbila a považovala za příliš dlouhou práci napsanou pro mládež za vzdělávací účely.

Stáhněte si zdarma na Litres.ru

7. “Kolem světa za 80 dní”, Jules Verne

Spisovatel, který podle Nabokova stojí za to číst v mládí. Příběh excentrického vynálezce z Londýna Phileas Fogg, který vsadil a šel po celém světě, byl jeho oblíbenou knihou od 10 do 15 let. Ale ne déle.

Koupit na Litres.ru

8. “Válka světů”, Herbert Wells

Další autor, kterého Nabokov miloval v dětství a mládí. Ale dokonce i v dospělosti vždycky hovořil dobře s Wellsem a říkal mu “spisovatel, kterému mám nejhlubší obdiv.” Knihy “vášnivé přátelství”, “Anna Veronica” a “Time Machine” považují za nejlepší v porovnání s tím, co mohli současníci Wellsu napsat. A romány “Neviditelný člověk”, “Válka světů” a “První muži na Měsíci” byly hodnoceny jako “zvláště dobré”.

Koupit na Litres.ru

9. “Chvála do temnoty”, Jorge Luis Borges

Nabokov napsal o Borgesovi: “Jak volně dýchá ve svých nepochopitelných labyrintech!” Jasnost myšlení, čistota poezie. Muž nekonečného talentu. ” Lepší a neříkej.

Koupit na Litres.ru

10. “Hledání ztraceného času”, Marcel Proust

Nabokov považoval tento román Proust za čtvrté nejdůležitější dílo 20. století. Je pravda, že s rezervací: jen jeho první polovina.

Koupit na Litres.ru

10 knih, které Nabokov nenáviděl

1. Dvanáct, Alexander Blok

Nabokov velmi hluboce promluvil s Blokovými slovy a v mládí ho považoval za svého nejoblíbenějšího básníka, ale současně poznamenal slabost jeho dlouhých prací. A básně “Dvanáct” obecně dostala zničující přehled: “Noční můra. Stydlivě stál na počátku falešným “primitivním” tónem a nakonec se naplnil kartonem růžovým Ježíšem. “

Stáhněte si zdarma na Litres.ru

2. Don Quijote, Miguel de Cervantes

Kniha Cervantesová zjevně neměla nablízku Nabokova. Ačkoli o něm četl celou sérii přednášek pro studenty Harvarda, kde celou práci zpracoval doslova kapitolami – ale tentokrát dodával svůj příběh krátkými poznámkami. Shrnutí románu Nabokova dalo jednoznačné: “krutou a hrubá stará kniha.”

Koupit na Litres.ru

3. “Kriminalita a trestání” Fjodor Dostojevskij

Nabokov nejenže neměl rád Dostojevského ale odměnu horou nelichotivé přívlastky „milovník levného senzacechtivosti“, „vulgární“, „nemotorný“, „levné novinář“, „nedbalý komikem.“ A je-li „Bratři Karamazovi“ získal skromný odhad „silně nelíbí“, o „Zločin a trest“ překonal „strašné tyagomotina“.

Stáhněte si zdarma na Litres.ru

4. “Pro koho zvoní mýty”, Ernest Hemingway

Podle vlastního uznání Nabokov nenáviděl tento román Hemingway. Ano, a sám autor nedocenil, že by to řekl velmi vysoko: “Spisovatelské knihy pro chlapce. Samozřejmě, Conrad je lepší. Alespoň má svůj vlastní hlas. Ale nepsal jsem nic, co bych chtěl napsat. Podle mentality a emocionality – beznadějně nezralých “. Ačkoli Nabokov zároveň považoval svůj příběh “Vrahy” za příznivý a příběh “Starý muž a moře”.

Koupit na Litres.ru

5. “Smrt v Benátkách”, Thomas Mann

Nabokov definoval Manna jako “druhotné, pomíjivé a nafouklé spisovatele”. Upřímně litoval, že “Smrt v Benátkách” může někdo nazvat mistrovským dílem: Nabokov to považoval za “absurdní iluzi”.

6. Doktor Zhivago, Boris Pasternak

Báječný básník a špatný spisovatel – taková charakteristika byla přijata Pasternakem. Románem „Doktor Živago“ Nabokov nenáviděl, s ohledem na to příliš melodramatický a nechutné, to je psáno: „pro-bolševické historicky falešné, triviální scén s neohrabané a banální náhody“

Koupit na Litres.ru

7. “Večery na farmě u Dikanky”, Nikolay Gogol

Nabokovův postoj vůči Gogolu je nejednoznačný a rozporuplný: “Nikdo neberá svůj mystický moralismus vážně. Nejhorší pracovní místa v ukrajinském jeho nesmysl, on – bezcenný, v tom nejlepším. – jedinečná a unikátní ” Ale raná díla Gogol, dává poměrně jasný úsudek: „Když chci, měl jsem noční můra, jsem si představit, Gogol strochaschego na Malé ruském svazku po svazku“ Dikanka „a“ Mirgorod „: duchové, které se potulují po břehu Dněpru, varieté Židé a temperamentní kozáci “.

Stáhněte si zdarma na Litres.ru

8. “Stranger”, Albert Camus

Existenciáři Nabokov nejsou zvláště přitahováni. Navzdory skutečnosti, že nazval Camuse “prázdným místem, které pro mě nic neznamená,” samotné znění je pochybné. Nabokov opakovaně řekl, že nemá rád práci Camus, a dal mu stejnou odezvu jako Manna „druhořadý, efemérní, nafouklý. Je to strašné. “

Koupit na Litres.ru

9. “Nevolnost”, Jean Paul Sartre

Zpětná vazba ohledně Sartra je slibná: “Je to ještě horší než Camus.” “Nevolnost” obzvláště neměl rád “zdánlivě napjatý, ale ve skutečnosti velmi slabý styl psaní.”

Koupit na Litres.ru

10. “Americká tragédie” Theodore Dreiser

“To se mi nelíbí. Zastrašující průměrnost, “- Nabokov tak popsal dílo klasické americké literatury.

Koupit na Litres.ru

Loading...