Proč žádosti o rychlosti čtení nedělají nic dobrého

Používáte svůj smartphone, abyste se naučili číst rychleji? Byly tradiční metody nahrazeny populárními aplikacemi? Jsme nuceni vás rozrušit – toto rozhodnutí se nejspíš omylovalo.

Výsledky nedávných experimentů dokazují, že ani taková zajímavá věc jako Spritz nemůže činit čtení efektivnějšími. Proč tato aplikace skutečně nefunguje? Teď to řekni.

Přečtěte si “Válka a mír” ze smartphonu, snad není to nejlepší nápad, ale je docela realizovatelný. Takovou příležitost dostali uživatelé díky aplikaci Spritz. V poslední době to udělalo hodně šumu, zvláště poté, co společnost Samsung oznámila předinstalování aplikace na Galaxy S5.

Princip práce Spritze je jednoduchý: aplikace rozděluje text na samostatná slova a jeden po druhém je zobrazuje čtenáři a soustřeďuje pozornost uprostřed slova. Tak je čas, který je v běžném čtení vynaložen na pohyb očí, minimalizován. Tato technologie je založena na tzv. Rychlé vizuální sekvenci (Rapid sériová vizuální prezentace nebo metoda RSVP). Podle vývojářů, jeho použití Spritz urychluje čtecí proces bez kompromisů v pochopení. Získáte příležitost číst až tisíc slov za minutu. V takovém případě nezáleží na velikosti obrazovky: aplikace je ideální i pro malé zařízení, například pro inteligentní hodiny.

Nová studie však ukázala, že tato myšlenka je příliš dobrá, aby byla pravda. Alespoň, pokud chcete pochopit, co bylo přečteno. Opravdu stojí za změnu základních kognitivních procesů kvůli nějakým gadgetům?

Dokonce i kdybyste použili Spritze jen proto, abyste si přečetli tweet, nerozuměli byste tak jasně, jako kdybyste četli 140 znaků pomalu a zamyšleně.

Elizabeth Schotter

Elizabeth Schottterová, vědecka psychologie z Kalifornské univerzity v San Diegu, shromáždila 40 studentů ze studií a provedla malý experiment. Pozorovala, zda by se úroveň porozumění textu snížila, kdyby se zabránilo nedobrovolnému návratu očí do oddělených pasáží – tento proces se nazývá regrese. To trvá asi 10-15% času čtení.

Výsledky studie byly následující. Při normálním čtení u studentů zůstala úroveň porozumění textu stejná, bez ohledu na to, zda byla regrese fixní nebo ne. To potvrzuje, že naše oči někdy potřebují hledat podruhé na fragment pro pochopení. Když se slova rychle nahradily a účastníci experimentu se k nim nemohli vrátit, porozumění textu se zhoršilo. Tento efekt byl pozorován při čtení velmi jednoduchých vět a složitých frází. “Výsledky našeho experimentu jasně ukazují, že je velmi důležité, aby čtenáři ovládali pohyby svých očí, aby pochopili, co bylo přečteno,” píše autor.

Funkce technologie používané aplikací Spritz
Funkce technologie používané aplikací Spritz

Spritz se stal jedním z nejvíce zmíněných pokusů o použití metody RSVP. Experimentoval s ním již od roku 1970, avšak žádost o rychlé čtení začala nedávno – kvůli potřebě nových metod čtení na malých obrazovkách. Nyní na internetu najdete další službu s funkcí Spritz nazvanou Spreeder.

Zástupce společnosti-vývojář Spritz Lowell Eschen tvrdí, že nikdo ještě nebyl schopen reprodukovat princip této aplikace s přesností. Koneckonců pouze Spritz vybere optimální rozpoznávací bod pro každé slovo. Stává se tak nějakým ukazatelem k očím a pomáhá mozku rychle rozluštit to, co viděl. Tvůrci společnosti Spritz prezentují tuto technologii jako “nový pohled na čtení”. Podle nich tým pracoval tři roky a může předložit jakýkoli důkaz o svém vědeckém vývoji.

Elizabeth Scotterová, autor výše popsaného experimentu, nevěří těmto marketingovým prohlášením. “Říkají, že se zabývají vědou, ale ve skutečnosti ji neprokázali,” říká Schotter. – Stvořitelé Spritze neprovedli žádnou revoluci. Možná jen mírně změnili metodu RSVP, ale stále zůstává neúčinná. “

Používáte tuto aplikaci? Můžete jej nazvat efektivním nástrojem pro rychlé čtení? Sdílejte zkušenosti v komentářích.