הד של מחשבות 7 סימנים נוספים שאתה סכיזופרני

מהי סכיזופרניה?

סכיזופרניה היא מחלה נפשית מורכבת עם צורות רבות. התכונה העיקרית שלו היא כי תפיסתו של האדם את המציאות ואת האישיות שלו משתנה.

מהיכן באה סכיזופרניה, אף אחד לא יכול לומר. סביר להניח, את כל הגנטיקה הוא אשם. אבל זה יכול להיות עזר על ידי מחלה או מתח.

למרבה הצער, אנשים רבים פשוט לא מגיעים מומחים. זה קשור לפחדים ולמיתוסים על הפסיכיאטריה, ועם העובדה שסכיזופרנים אינם רואים את עצמם כחולים. אדם עם הפרעה כזו הוא בטוח שהוא בריא. או שאמיתות גדולות התגלו לו, או כי שליחותו הגדולה בעולם חשובה יותר מן ההבלים היומיומית.

עם סימנים חלשים של סכיזופרניה, אדם אינו מקבל עזרה פסיכיאטרית, והמחלה מתקדמת בהדרגה ומפקחת על חייו.

סכיזופרניה היא אחת האבחנות הנפוצות ביותר בפסיכיאטריה. אבל לא כל פסיכיאטר יכול להבין את צורותיו. עבור אדם רגיל, העיקר הוא לשים לב סימנים מסוכנים או ללכת לרופא, או לעזור למטופל ולשכנע אותו לבדוק.

כיצד מתחילה סכיזופרניה?

סימנים ראשוניים של סכיזופרניה קשה להבחין. לרוב זה מתבטא 18-35 שנים. אבל אתה תמיד יכול להיות חולה.

לפעמים סימנים ראשונים של סכיזופרניה מופיעים בילדות או בגיל ההתבגרות. אז את מוזרות ההתנהגות נכתבת עד גיל המעבר או תכונות אופי.

אדם נסגר, מדבר עם אנשים קצת, לא הולך במגע ומאבד עניין במה שנהנה לרצות אותו. לפעמים התחושות הגופניות מתמלאות: החולה לא מבחין ברעב, שוכח שצריך לשטוף בגדים ולהחליף בגדים. יש רגשות לא צפויים: לדוגמה, בקשה להעביר מלח עלולה לגרום לגירוי, תוקפנות.

כל זה הולך טוב עם התיאור של נער מרדני, ילד חווה מתח, או אדם נחלש על ידי מחלה.

השלטים המפורטים לעיל אינם סיבה לאבחון, אלא רק אזהרה כי כדאי לדבר עם אדם קרוב, ואולי, הולך פסיכולוג כדי להתגבר על מתח וטראומה.

האם זה שווה את זה כדי לגרור אדם לפסיכיאטר על כל גחמה או בגלל היחסים התדרדר? לא, זה לא. ניסיונות למצוא את המחלה איפה זה לא, אפילו גרוע יותר מאשר את המחלה עצמה.

הסימפטומים העיקריים של סכיזופרניה

לסכיזופרניה יש שני סוגים של סימפטומים: גדולים וקטנים. כדי לבצע אבחון, אתה צריך סימפטום אחד גדול או שניים קטנים.

הסימפטומים הגדולים של סכיזופרניה

  1. הד של מחשבות. המטופל מאמין כי אחרים יכולים לשלוט במחשבותיו: לקרוא אותם, למחוק אותם, או להיפך, להשקיע אותם בראש. זה לא רעיון מצחיק, כמו “מה היה קורה אילו הייתי קורא את המחשבה שלי”, אבל את הוודאות שזה.
  2. הזיות של השפעה. האדם מאמין שהוא נשלט. מתוכנת, מהופנט או חשוף לקורות. לפעמים סכיזופרן חושב כך על אנשים אחרים: כולם כבר שולל, אחד הוא רואה את האמת.
  3. הזיות קוליות. המטופל יכול להבין שהקולות בראשו נשמעים לו מוזרים, או אולי אינו מבין זאת, משוחח עם בן-השיח הבלתי-נראה. קול יכול פשוט לתקשר ולומר משהו, או אולי לתת הנחיות.
  4. הזיות, שבו המטופל מאמין בכנות. במזימת הזוחלים, בגאולה של העולם מחוצנים, מהמסרים המוצפנים של תרבויות לא ידועות וכן הלאה.

סימפטומים קטנים של סכיזופרניה

  1. הזיות מתמשכות (לא רק קוליות). לרוב, אלה אשליות כאשר המוח משלים את המציאות. לדוגמה, נראה לחולה כי אנשים ברחובות לגדל פרסות או כי הצעיף על הכיסא חי.
  2. דיבור לא שלם. המטופל מסביר לו משהו חשוב מאוד, אבל אי אפשר להבין אותו. בין הביטויים אין חיבור לוגי, אבל האדם לא שם לב לזה. לפעמים המטופל משתמש במילים שהוא עצמו המציא לכנותן תופעות שקיימות בראשו: “מהבית ועד לפינה בדיוק 340 מדרגות. ואתמול הגאבאגים חופרים מרפסת! “
  3. תגובות איטיות. המטופל אינו מגיב לאחרים, נופל לתוך קהות חושים עד שהוא נע לגמרי. אדם יכול לשבת ולהביט בנקודה אחת.
  4. סימפטומים שליליים. שלילי הם נקראים בגלל כמה כישורים או כישורים אבודים. אדם מאבד רגשות, עניין בעבודה, יש מגע מועט עם אנשים.

סימנים אלה הם תירוץ מובהק להגיע לרופא ולגלות מה קורה ואיך לחזור למציאות.

מה לעשות אם לאדם יש סימנים של סכיזופרניה

כמה צורות של סכיזופרניה להוביל החמרות. באופן כללי, אלה הן תקופות של המחלה, כאשר הסימפטומים חמורים במיוחד והאדם נופל מן המציאות.

מטופלים אינם מבינים מה הם עושים, הם נמצאים בעולם שלהם, ולכן זה בלתי אפשרי לחזות את ההתנהגות שלהם. בתרחיש הגרוע ביותר, סכיזופרן מתעורר תוקפנות מכוונת כלפי עצמו או אנשים אחרים.

מה עלי לעשות? התקשר לרופאים. בינתיים, הם הולכים, מנסים ליצור קשר אמון להרגיע את האדם.

אל תוכיח למטופל שהוא טועה, שהקולות בראשו רק נראים לו או שהוא מזויף.

ראשית, הוא לא יאמין. שנית, הוא יכתוב אותך לאויבים. ואתה צריך משהו אחר לגמרי.

עדיף לנסות להבין מה האדם חושב ומלווים. אם המטופל מאמין שהעולם השתלט reptilians, ורץ להציל את כדור הארץ, אומר לנו כי אתה סוכן להילחם התוקפנים עכשיו להפוך אותו הקולגה שלי.

לפעמים אדם אינו מאבד מגע עם המציאות, ויש סימפטומים. הדבר הכי קשה לשכנע אותו לעבור בדיקה, אבל זה הכרחי. איך לעשות את זה, למרבה הצער, אף אחד לא יגיד. אם המטופל מסרב ללכת לרופא, נסה להזמין רופא לבית, לפנות למרפאות פרטיות. העיקר הוא להגיע לטיפול.

טיפולים מודרניים טובים מספיק כדי לטפל בהצלחה בסכיזופרניה.