Apendicitida: co dělat, když to bolí vpravo

Apendicitida je zánět přílohy, tedy proces céka. Jedná se o malý orgán, který se přestal podílet na trávení, ale něco v těle se zabývá: měsíční osvětlení v imunitním systému a někdy ochromuje.

Nejčastěji se nakažuje u lidí ve věku 10-30 let, ale obecně se můžete ublížit v jakémkoli věku.

Proč je příloha zapálená

Přesněji řečeno, proč se proces céku rozhodl zapálit v každém konkrétním případě, je to nemožné, protože důvody jsou jiné.

Nejběžnější je lumen přílohy. Ve střevě žije obrovské množství bakterií a když je lumen přílohy uzavřen, začíná se rychle množit na jednom místě. Začíná to se zánětem, což je apendicitida.

Někdy jsou příčinou zánětu infekce, chronické onemocnění břišní dutiny, problémy s cévami a dokonce i trauma.

Jak pochopit, že tato apendicitida

Apendicitida je obtížné rozpoznat. Jeho hlavním příznakem je bolest a nebude to vždycky bolet vpravo. Faktem je, že v břišní dutině není tolik nervů. Někdy není možné určit, co přesně bolí: není důvod, aby se koncentrace bolesti.

Proto apendicitida obvykle začíná bolestí obecně v břiše nebo kolem pupku. Pak se může bolest pohybovat doprava, ale není to nutné. Bolest je konstantní a postupně se zhoršuje. Někdy po zintenzivnění zmizí bolest, ale to není vždycky dobré: stane se to, když tkví tkáně, když už není nic bolet.

Jiné příznaky, které společně s bolestem poukazují na apendicitidu:

 1. Chuť k jídlu zmizí.
 2. Zvracení není trvalé, 1-2 krát.
 3. Nadýmání.
 4. Horečka, teplota do 38 ° C.

S těmito příznaky musíte vidět lékaře.

Před vyšetřením od lékaře nemůžete užívat léky proti bolesti, sorbenty nebo jiné léky, dát klíčky. Kvůli samoléčení se příznaky mohou změnit, bude těžší určit apendicitidu.

Jak zjistit, zda apendicitida nebo ne

Aby nedošlo k záměně apendicitidy s jinými nemocemi, nemocnice provádí krevní testy, močové testy, může provádět ultrazvuk nebo jiné vyšetření. Ale nejprve vás vyšetří chirurg. Některé z příznaků apendicitidy se objevují během palpace: lékař tlačí na různé oblasti břicha a na reakci pacienta může provést diagnózu.

Nemůžete se tlačit na břicho a snažit se cítit, co se do něj dostalo. Kvůli silnému dopadu může příloha asi zhruba proniknout. To povede k komplikacím.

Vaším úsilím můžete provést pouze bezpečné testy:

 1. Kašel. Při kašlání se zvýší bolest vpravo.
 2. Ležet v embryu představovat (kroutit nahoru) na pravé straně. Bolest musí ustoupit.
 3. Zapněte levou stranu a natáhněte nohy. S apendicitidou se bolesti stávají silnějšími.
 4. Lehněte na levé straně, lehce zatlačte na dlaň na místě bolesti a pak náhle uvolněte. S apendicitidou se bolest v tuto chvíli stává silnější.

Kdy konat naléhavě

Existuje komplex příznaků, které naznačují vznik komplikací. Toto je tzv. Akutní břicho:

 1. Rostoucí bolest v břiše.
 2. Zvracení.
 3. Slabost, retardace, studený pot.
 4. Časté palpitace.
 5. Bledý.
 6. Teplota je nad 38 ° C.

To jsou velmi, velmi nebezpečné příznaky. S nimi je příčina onemocnění již prohledávána v nemocnici a na operačním stole.

Jak zacházet s apendicitidou

Akutní apendicitida je léčena pouze chirurgicky – to je nejbezpečnější způsob, jak se zbavit zánětu.

Apendicitida se rychle rozvíjí, během několika hodin se střevní stěna může prolomit. Pak veškerý obsah zánětlivého přídavku spadne do břišní dutiny a to je peritonitida – vážná komplikace, která ohrožuje život.

Proto je řezání přílohy snadnější a spolehlivější než čekat, ať už pomohou jiné prostředky.

Jak se chránit

Bohužel, v žádném případě. Studie nenalezly přímou souvislost mezi stravou, životním stylem a apendicitidou. Někdy je zánět spojen s chronickými onemocněními, zácpou a dokonce s kazem, ale neexistují přesvědčivé důkazy o tom, co přesně vede k apendicitidě. Jen jíst správně a poslouchat sebe.