Jak se zbavit plísně: vyčerpávající průvodce

Co je forma?

Forma je viditelná deska, která tvoří mikroskopické plísňové houby. Jsou všudypřítomné: mohou růst na jakýchkoli materiálech a za jakýchkoliv podmínek. Forma se objevuje nejen na povrchu předmětů, ale také proniká do nití mycelií uvnitř nich, takže není vždy snadné se ho zbavit.

Jak se zbavit plísní

Jak to vypadá?

Nejčastěji je forma v bytě následující:

 • Bílá forma. Má rád květináče, dřevo, chléb a některé výrobky.
 • Zelená forma. Preferuje jídlo.
 • Modrá. Objevuje se na dřevěných plochách, což jim dává modrý nádech. Může ovlivnit nábytek, parkety nebo okenní rámy.
 • Černá forma. Nejvíce škodlivý druh houby, které se daří všude: od papírové tapety v ložnici k dlaždicím v koupelně.

Proč se objeví forma?

Forma se začíná množit, když vstoupí do vhodného prostředí.

 • Vlhkost. Ideální úroveň je 60-80%. V domě může být tolik vlhkosti v koupelně nebo sprchovně, pokud jste byli nedávno zaplaveni sousedy nebo pokud se po změně počasí objevila kondenzace na oknech.
 • Teplota. Forma přežívá jak při velmi nízkých, tak při vysokých teplotách. Nejvhodnější interval je od 4 do 20 ° C.
 • Větrání. Uzavřené okna, hromada nábytku, hromady rozptýlených věcí – a je už obtížné pro cirkulaci vzduchu kolem místnosti, stává se stále více nasycené spóry plísní a houba se snadněji množí.

Jak pochopit, že se forma již objevila?

Nejprve může být forma detekována pachovým – ostrým, vlhkým a specifickým. V budoucnu se houba prezentuje s odpovídajícími místy plaku.

Co potřebujete k boji proti plísním?

 • Pro svou vlastní ochranu: brýle, rukavice, respirátor.
 • Odstraňte desku: kartáč / houbička / škrabka / hadrová / smirková látka, nádrž na vodu, jakýkoliv čistící prostředek, sáček na odpadky
 • Konečná úprava: hubička ničivá látka, dřevěný lak.

Před zahájením léčby místnosti noste brýle, rukavice, respirátor, ochranný oblek nebudou zasahovat. Při práci s poškozenými předměty dbejte na to, aby nedošlo k šíření spór plísní kolem domu.

Vdechnutí spór může být zdraví škodlivé. Ujistěte se, že používáte osobní ochranné pomůcky.

Jak se zbavit plísní?

Tento algoritmus je velmi jednoduchý:

 1. Mechanicky vyčistěte postižený povrch z povlaku.
 2. Léčte s jakýmkoliv lékem na formu.
 3. Vysušte povrch a větrat prostor.
 4. Neformujte znovu.

Nejdůležitější je pečlivé odstranění viditelného plaku. Pokud je vrstva formy nedávná, lze ji snadno vyčistit houbou, kartáčem a teplou mýdlovou vodou.

Formu na tapetu lze úspěšně odstranit až v raných fázích. Později je žádoucí vyčistit část zdi na omítku. Neváhejte! Pouhý rok houba dokáže zasáhnout beton a cihla, procházejících omítkou. Použijte nazhdachku pro spolehlivost a nezapomeňte navlhčit stěny, abyste zabránili šíření spor spirátem.

Pokud se plesa objevila na stropě a narazila na bělidlo, vyčistěte ji škrabkou nebo nazhdachkoy. Pouze první povrch namočte.

Forma v koupelně má rád švy mezi dlažbou a klouby. Odstraňte postižený tmel, odlupujte švy. Po vysušení ošetřete dezinfekčním prostředkem, utěsněte švy a spoje novým tmelem a maltou.

Zbývající odpad po ošetření okamžitě zlikvidujte v zapečetěném sáčku. Tato forma se nebude rozšiřovat.

Jaký přípravek lze zvolit pro plísně?

Hlavní otázka: Co přesně zpracovat povrch tak, aby se forma znovu nezobrazovala? Zjistili jsme seznam nejúčinnějších prostředků, z nichž každá působí na všechny druhy hub. Vyberte si nejvhodnější pro vás.

Bleach

Vhodné pro dlaždice, sklo, ale ne pro porézní materiály. Toxické, používejte s opatrností. Zředí se vodou v poměru 1: 10. Aplikujte štětcem nebo rozprašovačem.

Tabletní ocet

Vhodné pro všechny povrchy a materiály. Má vůni. Může změnit barvu tapety nebo nábytku. Aplikujte pomocí spreje nebo hadříku. Pro prevenci je postup opakován za týden.

Kyselina citronová nebo džus

Má stejné vlastnosti jako ocet, má příjemnou vůni. Můžete zpracovat všechny materiály, nejlépe pro dlaždice. Jedna polévková lžíce kyseliny citronové se zředí sklenicí vody. Roztok se aplikuje na povrch sprejem nebo hadrem.

Peroxid vodíku

Bezpečné a snadné použití. Můžete aplikovat na jakýkoli povrch, opatrně – na barvené a tkáně, aby nedošlo k odbarvení. Aplikujte pomocí spreje nebo hadříku. Pro prevenci je postup opakován za týden.

Soda do pečiva

Bezpečný, nemá ostrý zápach. Může být použita na jakýchkoli površích. Lžíce sody je chována ve sklenici vody. Povrch je ošetřen sprejem nebo hadrem. Za hodinu je vše vymazáno vodou, aby se zabránilo rozvodu.

Esenciální oleje

Olej z čajovníku, levandule a rozmarýnu mají antibakteriální vlastnosti a příjemný zápach. Může být zpracován jakýkoliv povrch. Stačí, když do sklenice vody přidáte 10-20 kapek oleje a roztok aplikujte postřikovačem. Opakujte tento postup lépe jednou za pár dní pro prevenci.

Jak odstranit zápach plísně?

Pokud již forma není, ale nepříjemný zápach je stále cítit, použijte:

 • Soda do pečiva. Na místo, kde rostlina rostla, nalijte tenkou vrstvu, nechte ji několik hodin a pak ji vyjměte vysavačem.
 • Dřevěné uhlí. Uspořádejte několik kontejnerů s uhlí kolem obvodu místnosti – po jednom nebo dvou dnech zmizí vůně.
 • Dobré větrání a všechny vonné svíčky, aerosoly nebo kadidlo. To pomůže konečně zlepšit vzduch v domě.

Jak se ujistit, že se forma již nezobrazuje?

 • Sledujte vlhkost místností. Ohřívejte stěny a pečujte o hydroizolaci. Instalujte klimatizaci, která odvlhčuje vzduch. Když vaříte, zapněte kapotu a větrněji větrujte, zvlášť pokud sušíte prádlo v koupelně.
 • Udržujte stabilní teplotu. Izolace oken a provozní vytápění nezpůsobí vznik kondenzátu, který má rád houby.
 • Proveďte permutaci, rozložte mezanin. Volně cirkulující vzduch nedovolí vývoji formy.
 • Buďte více pozorní kvůli květinám v květináčích, zejména k geranům a fialům. Nepoužívejte je a nepoužívejte nekontrolované hnojiva.

Nejlepší pomocník při detekci a prevenci plísní v bytě bude snadné pravidelné čištění.