Jak si vybrat vhodnou žehličku pro váš domov

Rozhodněte se o typu žehličky

Železo je pára a konvenční, tedy bez funkce odpařování. Jedná se o zastaralé modely, při žehlení na složitých tkaninách je třeba umístit mokrou gázu. Nyní už téměř žádné takové žehličky nejsou.

Parní žehličky jsou dodávány s vestavěnou nebo externí nádrží na vodu. Ty jsou tzv. Parní stanice: pára je vyráběna ve velkém volně stojícím kontejneru a přiváděna do železa přes hadici.

Jak vybrat dobré železo: parní žehlička a parní stanice
Vlevo – parní žehlička, pravá – parní stanice

Parní stanice jsou rychlé a kvalitativní, ale drahé a vyžadují spoustu místa. Často se používají v ateliérech a prádelnách. V každodenním životě je to dost jednoduché parní železo. Hlavním úkolem je rozhodnout o podrážce, moci a funkcích.

Vyberte si podrážku

Design – poslední věc, kterou musíte věnovat při nákupu železa. Je mnohem důležitější studovat žehlicí plochu.

Podrážky moderních žehliček jsou vyrobeny z:

 • nerezová ocel;
 • hliník;
 • keramika;
 • Teflon;
 • titanu.

Každý z těchto materiálů má své plusy a minus. Nerezová ocel – levná, spolehlivá, sklouzne dobře. Během provozu, zejména špatného, ​​je na podrážce vytvořena forma, takže žehlička musí být pravidelně čištěna.

Hliníkový nátěr je také rozpočet. Železo s takovou podrážkou se rychle ohřívá a ochlazuje, ale netrvá dlouho. Kov se snadno deformuje, s časem, na něm jsou vytvořeny zazubrynki, které mohou poškodit věci z jemných tkanin.

Jak vybrat správné železo pro váš dům: věnujte pozornost chodidlu

Keramické podrážky dokonale sklouznou na jakoukoli záležitost, nelepí se na oblečení ani v případě, že je teplota zlomená. Ale jsou velmi křehké – lepší, aby se neztratili.

Teflonové nátěry také dokonale hladké věci, ale mohou být snadno škrábány s knoflíky nebo zipy při žehlení, stejně jako brusiva.

Titanové podrážky, nebo spíše ocel s rozprašováním titanu – poslední slovo “železářský průmysl”. Dobré pro všechny, s výjimkou dlouhého ochlazení a vysoké ceny.

Také existují modely s dvojitými podrážkami, když je hlavice nasazena na trysku pro žehlení jemných tkanin.

Po vymezení materiálu podešve se podívejte na jeho tvar.

Čím větší je plocha žehličky, tím rychlejší je proces žehlení. Čím je hubička ostřejší, tím je snadnější žehlit obojky, manžety a mezi knoflíky.

Na podrážce páry jsou otvory pro páru. Malé – na nos a patu, velké – po stranách. Čím víc, tím lépe. Také dobré, pokud existují drážky. Pomáhají páru rovnoměrně rozdělit.

Rychlost tvorby páry závisí na síle železa.

Rozhodněte se o výkonu

Síly mohou být rozděleny do tří skupin.

 1. Až 1500 W – silniční žehličky. Vycházejí dobře se světlými tričkami a šaty, s ložním prádlem a ručníky budou muset drobet. Možnost cestování a singlů.
 2. 1 600-2 000 W – žehličky pro domácnost. Taková zařízení na rameni jsou téměř jakákoli věc, dokonce i mírně přehnaná. Možnost pro rodiny, kde několikrát za týden hladil.
 3. Více než 2000 W jsou profesionální žehličky. Taková síla se může pochlubit drahými modely a parními stanicemi. Možnost pro ateliéry a chemické čističe, stejně jako rodiny, kde je hodně žehlení.

Zjistěte si funkčnost

Moderní žehličky mají různé možnosti. Zjistěte, co vám dává určitou funkci před tím, než za to zaplatíte navíc.

Funkce Co dává
Neustálá pára Čím více vody za minutu se přemění na páru, tím jednodušší je vyhladit husté tkáně a těžce zmačkané věci. Rychlost přívodu páry – od 10 do 150 g / min – závisí na výkonu železa. Obvykle je v každodenním životě dostačující 20-30 g / min.
Zvýšení pary Stisknutím speciálního tlačítka můžete nasměrovat silný paprsek horké páry do určité oblasti hmoty a změkčit tak hrubé vlákna. Pro běžné potřeby domácnosti je parní zdvih rychlostí asi 90 g / min více než dost.
Postřikovač Aby se některé věci vyrovnaly, je třeba je navlhčit. Pomocí této funkce nepotřebujete stříkací pistoli.
Systém proti odkapávání V některých režimech žehlení není možné vytvářet páru. Současně může voda vystupovat z otvorů na podrážce a na látce – mohou se vytvářet skvrny. Aby se tomu zabránilo, výrobci vybavují žehličky systémem odkapávání.
Vertikální páření Žehličky s touto funkcí mohou být také nahrazeny parníky, neboť umožňují vyžehlit šaty na ramínka a závěsy – na záclony. Steam je dodáván z otvorů na podrážce s výkonem parního zdvihu.
Samočistící Tato funkce eliminuje potřebu vyplňovat pouze čistou vodu nebo použití vyjímatelných filtrů proti měřítku.
Automatické vypnutí Funkce pro ty, kteří opouštějí dům, kladou otázku: “Vypnul jsem žehličku?”. Pokud je jednotka v horizontální poloze po dobu 30 sekund nebo déle, vypne se. Pokud je zařízení 10-15 minut nepoužitelné, vypne se také.
Automatické převíjení kabelu Po stisknutí speciálního tlačítka je vodič skrytý uvnitř žehličky, což šetří místo při skladování.

Vezměte v úvahu všechny odstíny

Materiál a tvar chodidla, síla a funkčnost jsou hlavními kritérii při výběru železa. Existují však i jiné nuance, které je třeba vzít v úvahu.

 1. Hmotnost železa. Optimální je 1,5 kg. Lehké žehličky je třeba přitlačovat k žehlicímu panelu při vyhlazování silných záhybů. Z těžkých (přibližně 2 kg) se ruce rychle ucítí.
 2. Délka kabelu. Žehlení je výhodné, pokud délka drátu činí 1,5-2 metrů. Je žádoucí, aby byla připevněna k závěsu a otočena o 360 stupňů. Existují bezdrátové modely, když se žehlička ohřívá na speciálním stojanu nebo je napájena z baterie. To zvyšuje manévrovatelnost zařízení. Ale pokud hodíte hodně, budete muset neustále nabíjet.
 3. Rukojeť se musí vejít do ruky jako rukavice. Dobrým řešením je pogumovaná rukojeť.
 4. Zásobník musí být průhledný nebo průsvitný, takže je vhodné monitorovat hladinu vody. Aby se zajistilo, že tekutina nemusí být příliš často doplňována, objem zásobníku by měl být 200-300 ml.
 5. Náklady. Průměrná cenovka na mocného železa s keramickou žehlicí plochou a několika základních funkcí (například stálý přísun páry a Auto.vypnutí) – asi 3000 rublů. Ale rozšiřování cen pro žehličky je velmi velké. Vše závisí na značce, materiálu podrážky, síle a dalších funkcích.
Loading...