Jak vložit heslo do složky v systému Windows nebo MacOS

Jak vložit heslo do složky v systému Windows

V systému Windows neexistují pro tento úkol žádné vestavěné funkce. Ale můžete používat bezplatné programy od vývojářů třetích stran. Zvažte například 7-Zip archivátor a nástroj Anvide Seal Folder.

Použití 7-Zip

7-Zip archivuje složku, šifruje její obsah a blokuje přístup k němu heslem. Jistě už používáte tento program. Pokud ne, stáhněte si 7-Zip z oficiálních stránek. Pokud dáváte přednost jinému archivátoru, pak s největší pravděpodobností s jeho pomocí můžete stejným způsobem dát heslo do složky.

Jak nainstalovat heslo do složky ve Windows: 7-Zip

Po instalaci archivátoru klepněte pravým tlačítkem myši na požadovanou složku a vyberte položku 7-Zip → “Přidat do archivu”.

V zobrazeném okně v položce “Šifrování” zadejte heslo a opakujte kombinaci. Zaškrtněte políčko Šifrovat názvy souborů a klepněte na tlačítko OK.

Poté program vytvoří kopii složky ve formě šifrovaného archivu, jehož obsah je možné zobrazit pouze po zadání hesla. Původní složku, která zůstala bez ochrany, odstraňte.

Stejně tak 7-Zip umožňuje chránit libovolný vybraný soubor pomocí hesla.

7-Zip →

S pomocí Anvide Seal Folder

Pokud nechcete obtěžovat archiv, můžete heslo nastavit přímo do složky pomocí programu Anvide Seal Folder. Tento nástroj zašifruje obsah vybraných složek a skrývá je z očí. Chráněné kontejnery lze po zadání hesla otevřít pouze prostřednictvím rozhraní Anvide Seal Folder.

Jak uložit heslo do složky ve Windows: Anvide Seal Folder

Program je velmi snadné. Kliknutím na tlačítko plus můžete zvolit cestu k požadované složce nebo k několika kontejnerům. Poté se v hlavním menu složky Anvide Seal zobrazí seznam přidaných složek. Chcete-li zadat heslo na jednu nebo více z nich, stačí je vybrat, klepněte na zámek a postupujte podle pokynů nástroje. Můžete také nastavit heslo pro zadání složky Anvide Seal Folder.

Anvide Seal Folder →

Jak vložit heslo do složky v systému MacOS

V systému MacOS můžete provádět programy třetích stran. Systém vám umožňuje vytvořit tzv. Složkový obrázek, který je jeho šifrovanou kopií. Všechny soubory uložené uvnitř tohoto obrázku jsou chráněny heslem.

Chcete-li vytvořit takový obrázek, otevřete “Disk Utility” (“Programy” → “Nástroje” → “Disk Utility”).

Klikněte na “Soubor” → “Nový obrázek” → “Obrázek ze složky” a zadejte cestu ke složce, kterou chcete chránit.

Zadejte název obrázku a zadejte umístění v počítači, kde jej uložíte, a heslo pro přístup k jeho obsahu. Pro šifrování vyberte 128 nebo 256 bitů a ve formátu “Image format” – “read / write”. Po uložení změn.

Jak vložit heslo do složky v systému MacOS

Otevřete vytvořený obrázek, zadejte heslo a ujistěte se, že všechny soubory jsou na svém místě.

Odstraňte původní složku. Teď ji můžete použít chráněným způsobem.

Čtěte také:

  • Jak nastavit heslo na Windows, odstraňte jej a resetujte jej, pokud zapomenete →
  • Průvodce pro paranoia: jak se vyhnout dozoru a krádeži dat →
  • Jak zablokovat telefon, pokud zapomenete své heslo, PIN nebo vzor →