Jak zvýšit rychlost Internetu v počítači nebo mobilním zařízení

Nejprve změřte rychlost internetu pomocí speciálních služeb. Pokud se shoduje se sliby poskytovatele, pak přemýšlejte o změně tarifního plánu. A pokud ne, použijte naše doporučení. Postupujte podle pokynů v tomto pořadí, dokud problém nevyřešíte. Kroky, které nejsou pro vaše zařízení vhodné, přeskočte.

Obnovte směrovač

1. Restartujte router a znovu zkontrolujte rychlost.

2. Resetujte směrovač na tovární nastavení a znovu jej připravte pro provoz: nastavte základní parametry, chráňte domácí síť před cizími osobami, vyberte nejlepší místo pro směrovač, v případě potřeby zakoupte zesilovače signálu Wi-Fi.

3. Je-li v routeru k dispozici aktuální standard 802.11ac, aktivujte jej. Pokud tomu tak není, přepněte na 802.11n – méně rychle, ale také aktuální standard, kompatibilní s většinou gadgetů.

4. Pokud používáte model směrovače se dvěma pásmy (tato informace je uvedena v charakteristikách zařízení), zkuste přepnout nastavení na frekvenci 5 GHz. V tomto dosahu může Wi-Fi pracovat rychleji, ale s menší oblastí pokrytí, a nikoli celá technologie tuto frekvenci podporuje. Pokud výsledek nevyhovuje, přejděte zpět na 2,4 GHz. Nebo vytvořte dvě paralelní sítě, z nichž jedna bude pracovat v pásmu 5 GHz a druhá v pásmu 2,4 GHz.

5. Aktualizujte firmware směrovače. Pokyny k vašemu modelu jsou k dispozici na oficiálních stránkách výrobce nebo v technickém pasu dodávaném se zařízením.

Optimalizujte svůj počítač nebo mobilní zařízení

1. Zavřete nepotřebné programy, které mohou zablokovat internetový kanál na pozadí.

Chcete-li zjistit, které aplikace používají síť v systému Windows, otevřete Správce zařízení (Ctrl + Alt + Del → “Správce úloh” → “Procesy” → “Síť”). V systému MacOS to lze vidět v sekci “Monitoring systému” (Finder → “Programs” → “Utilities” → “System Monitoring” → “Network”). A program Můj správce dat zobrazuje vykořisťovatele sítě v systému Android nebo iOS.

Než zavřete jakýkoli program, ujistěte se, že momentálně nepotřebujete, a to nepovede k selhání systému. Pokud máte pochybnosti, nezavírejte.

2. Porozumět v prohlížeči: zakázat další rozšíření a vyčistit mezipaměť. Zkuste také zahrnout režim turbo (nebo režim úspory provozu), který je přítomen v takových populárních prohlížečích jako Opera, Chrome a Yandex.Browser.

3. Pokud používáte VPN nebo server proxy, odpojte je a zkontrolujte, zda se změnila rychlost. Pokud se to znatelně zvětšuje, zkuste změnit službu VPN / proxy nebo, pokud to bude možné, bez ní.

4. Vyčistěte zařízení s odpadem pomocí nástroje CCleaner nebo jiného podobného nástroje.

Jak vyčistit počítač před reklamou, odstranit odpadky a urychlit systém Windows →

Jak vyčistit telefon od odpadků, odstranit viry a urychlit jeho práci →

5. Použijte antivirový program, abyste zkontrolovali systém pro malware a adware a vyčistěte jej. Smazat všechny nalezené objekty.

6. Odpojte od sítě nepotřebná zařízení, která je mohou používat bez vašeho vědomí. Jedná se o konzoly, inteligentní televizory a další zařízení.

7. Aktualizujte ovladače síťového zařízení a / nebo operační systém na aktuální verzi.

8. Resetujte počítač nebo mobilní zařízení na tovární nastavení, pokud nejsou problémy s jinými zařízeními. Nezapomeňte předem kopírovat důležité údaje.

Pokud nic nepomohlo

Pokud žádné z výše uvedených doporučení nepomohlo, pokuste se přejít k rozhodnějším krokům.

Diskutujte o problému s poskytovatelem podpory. Možná vás zašleme specialistovi, který zkontroluje zařízení nebo vám poradí, abyste si vybrali nový směrovač. Pokud léčba nefunguje, zvažte výměnu poskytovatele.