איך ללמד את הילד לקרוא ולהבין את הקריאה במהירות

עבור מה הילד מהירות הקריאה

הקריאה המהירה היא מיומנות חשובה, שאיכותה מאפשרת לילד להצליח בבית הספר. כדי ללמד את זה יכול להיות בערך שבע שנים, ליתר דיוק, מן הגיל שבו התינוק יכול לקרוא על ידי מילים במהירות של לפחות 30 מילים לדקה.

מאז כיתה ה ‘, התלמיד צריך לעבד כמויות גדולות במיוחד של מידע. רוב הנושאים, כגון היסטוריה, היסטוריה טבעית, ספרות וכדומה, מחייבים קריאה מהירה, שינון ושיחזור מידע נוסף שהתקבל. לכן, מיומנות זו היא הכרחית עבור כל תלמיד אשר ימשיך לעסוק בעבודה אינטלקטואלית.

איך ללמוד לקרוא מהר

כל מיומנות מורכבת, המהווה קריאה מהירה, מורכבת ממספר תת-מיומנויות קטנות יותר. כדי שילמד הילד לקרוא מהר יותר, הוא צריך ללמוד אותם.

לפתח תשומת לב מרצון

מרכיב חשוב בתהליך הקריאה הוא יכולתו של הילד לרכז את תשומת לבו במשך זמן רב. מיומנות זו מאומנת בתרגילים פשוטים, כגון מבוך. הילד צריך רק דרך המראה כדי למצוא מוצא ממנו.

איך ללמד את הילד לקרוא ולהבין את הקריאה במהירות

הרחב שדה שדה תצוגה

ילד יכול לתפוס ולקרוא כמה מילים בבת אחת, כמו תהליך הקריאה מבוסס על דימויים.

לדוגמה, עם קריאה רציפה של הביטוי “מאשה אכל דייסה”, הילד הראשון יש תמונה של ילדה בראשה. ואז הוא מדמיין מה היא אוכלת, ואחרי זה היא אוכלת דייסה. ההרכב העקבי של תמונה זו לוקח די הרבה זמן.

דבר נוסף הוא אם הילד רואה שלוש מילים בו זמנית. בראש מיד מופיעה תמונה של ילדה שאוכלת דייסה. זה קורה באופן מיידי באופן משמעותי מאיץ את תהליך הקריאה.

על מנת שהילד יראה ויקלוט 2-3 מילים בו-זמנית, יש להרחיב את שדה הראייה שלו. יש תרגיל פשוט המאפשר לך לעשות את זה. זה נקרא “טבלאות בצורת טריז”. הילד צריך להתרכז בעמודה המרכזית ולהביט לאט, בעוד בקול רם את המספרים. המטרה היא להגיע לתחתית מאוד ולראות בו זמנית את המספרים ימינה ומשמאל לעמוד המרכזי.

איך ללמד את הילד לקרוא ולהבין את הקריאה במהירות
הפחתת ההגייה

הבעת הטקסט מאוד מאטה את תהליך הקריאה ומשפיעה לרעה על ההבנה ועל שינון. כדי למנוע זאת, הילד צריך לדחוס בחוזקה את שפתיו ולנשוך את לשונו בזמן הקריאה. לכן, ניתן למנוע את הביטוי – תהליך של הבעת את הטקסט בעת הקריאה.

הסר בחזרה תנועות העין

הילד חוזר לעתים קרובות לחלק כבר לקרוא את הטקסט בעת קריאה, קריאה מחדש את כל הפסקה של הפסקה. תהליך זה, קודם כל, משפיע לרעה על הבנת הנקרא, ושנית, הוא מקטין את מהירות הקריאה בשל העובדה כי הילד צריך לקרוא מחדש את אותו הדבר מספר פעמים.

כדי לפתור בעיה זו היא פשוטה: הילד צריך להוציא אצבע לאורך שורה במהלך הקריאה. ואם הוא יעשה את זה מהר מספיק, אז את מהירות הקריאה בהחלט לגדול, ללא אובדן איכות של הבנה.

להיות מסוגל להדגיש את העיקר בטקסט

אחד הכישורים החשובים ביותר הוא להדגיש את העיקר בטקסט. זה קבוע על ידי אימונים רבים. לדוגמה, אתה נותן לילד סימון טקסט (סמן), מבקש ממנו לסמן נקודות חשובות בטקסט ולתאר אותו רק 10 מילים. הילד יבחר בקפידה את המילים כך שיתאימו לכל משמעות הטקסט.


אם תוכל לעזור לילדכם ללמוד לפחות כמה טכניקות, תוצאות חיוביות בדמות מהירה קריאה מוגברת, ובהתאם לכך, וביצועים משופרים לא שנאלצו להמתין. הצלחה בהוראתך והילדים שלך!

Loading...