Jak přejít z živého Chrome na rychlý Firefox

Po celou dobu používání Chrome se uživatelům podařilo sladit s jeho nejlepším výkonem. Ale pokud dlouho neexistují opravdu hodné alternativy, nyní existuje. Toto je Firefox Quantum s úplně novým CSS engineem a pokročilými paměťovými technologiemi. Přejít na to s Chrome je velmi jednoduché.

Nainstalujte aplikaci Firefox Quantum

Stáhněte si prohlížeč pro Windows, MacOS nebo Linux z oficiální stránky a postupujte podle pokynů. Bude to trvat jen několik kliknutí.

Přeneste záložky a nastavení

Po instalaci můžete začít z čistého listu nebo přesunout z Chrome veškerá nastavení, záložky, historie a hesla.

Chcete-li to provést, otevřete knihovnu (Ctrl / Cmd + Shift + B), klikněte na položku Importovat a zálohovat kopie a vyberte možnost Import dat z jiného prohlížeče. Zobrazí se asistent, v němž budete muset vybrat Chrome a určit, od něho chcete importovat.

Import nastavení a dat

Podívejte se na nové rozhraní a funkce

Kvantová rozhraní se mírně liší od předchozích verzí prohlížeče Firefox, takže potřebujete trochu času na to, abyste si na to zvykli. Nyní můžete zadat vyhledávací dotazy do adresního řádku. Také v tomto poli se objevilo tlačítko označené třemi tečkami: umožňuje rychlý přístup k funkcím, jako jsou záložky, screenshoty, odesílání odkazů pošty a odeslání otevřené karty synchronizovanému zařízení.

Hlavní panel nástrojů můžete upravit podle potřeby otevřením menu napravo a klepnutím na tlačítko Upravit. Zde můžete volně přidávat a odstraňovat různé prvky, včetně vyhledávacího řetězce.

Přizpůsobení panelu nástrojů Firefox Quantum

Také existuje příležitost změnit téma návrhu. Existuje několik standardních, včetně temného tématu. Další lze stáhnout z oficiálního obchodu.

Chcete-li změny uložit, klikněte na tlačítko “Hotovo” v dolní části stránky.

Quantum má několik nových užitečných funkcí, jako je nástroj pro vytváření screenshotů, pomocí kterých můžete zachytit celou stránku nebo jakýkoli požadovaný prvek. Nástroj je spuštěn prostřednictvím nabídky se třemi tečkami v adresním řádku. Obraz lze snadno sdílet, stáhnout nebo umístit do schránky.

Vytváření screenshotů v aplikaci Firefox Quantum

Prohlížeč má vestavěnou službu Pocket Lazy Reading. Každá stránka může být snadno uložena, abyste ji mohli později prohlížet. Stačí kliknout na zaškrtnutí v adresním řádku a zadat jednou.

Synchronizujte stolní a mobilní prohlížeče

Firefox je k dispozici v systémech iOS a Android a spolu s nimi můžete synchronizovat hesla, záložky a historii z verze desktopu. Kromě toho je možné odeslat jakoukoli aktivní stránku z počítače do telefonu volbou příslušné volby v místní nabídce.

Chcete-li toto vše aktivovat, otevřete hlavní nabídku aplikace Firefox a klikněte na tlačítko “Přihlásit se ke synchronizaci”. Vytvořte si účet a poté přes něj zadejte do prohlížeče v telefonu.

Vyberte domovskou stránku a stránku pro novou kartu

Pokud jde o nové karty a domovskou stránku, Chrome a Firefox jsou totožné. Otevřete nabídku, vyberte “Nastavení” a v části “Základní” zadejte požadované parametry.

Vyberte domovskou stránku v aplikaci Firefox Quantum

Chcete-li upravit chování nových karet, klikněte na “+” na kartě sloupců nebo použijte kombinaci kláves Ctrl / Cmd + T. Zobrazí se seznam “Nejlepších webů”, ze kterých můžete odebrat vše, co nepotřebujete.

Potom kliknutím na zařízení vpravo nahoře zapnete nebo vypnete další funkce: vyhledávací lišta, oblíbené stránky a poznámky s krátkými zprávami.

Nejlepší stránky v aplikaci Firefox Quantum

Nainstalujte nejvíce potřebné doplňky

Ne všechna rozšíření Chrome mají ekvivalenty Firefoxu, ale téměř všichni v prodejně doplňků mohou snadno najít náhradu.

LastPass je praktický správce hesel zdarma.

Momentum je krásné pozadí pro novou záložku s hodinami a seznam úkolů, které mohou zvýšit vaši produktivitu.

OneTab shromažďuje všechny karty do jednoho, vymazá paměť a vytvoří vhodný adresář potřebných odkazů.

AddtoAny – odesílání stránek na Facebook, Twitter a další sociální sítě.

Pushbullet – přesměrování stránek, textů a souborů mezi počítačem a mobilními zařízeními.

Nastavte Firefox Quantum jako výchozí prohlížeč

Když je vše nakonfigurováno pro vás, otevřete hlavní nabídku nastavení a nahoře klikněte na “Nastavit jako výchozí”. Nyní se ve Firefoxu otevře všechny odkazy z programů třetích stran a Chrome můžete zapomenout.