Jak usnadnit práci s mnoha kartami v prohlížeči

Pro většinu z nás je prohlížeč nejoblíbenější a nejčastěji spuštěný program v počítači. Používáme je k poslechu hudby, sledování filmů, kontrola pošty a tak dále. Ačkoli prohlížeče jsou aktualizovány téměř každý týden, mají dostatečné problémy. Jedna z nich není nejvhodnější práce s mnoha kartami.

Ve skutečnosti pracovat s kartami – je to jako v tom vtipu o kočkách. Nemáš rád kočky? Prostě nevíte, jak je vařit. Stačí se naučit pracovat s kartami a používat příslušné funkce prohlížeče. A nemůžete pochopit, jak jste žili dříve.

Klávesové zkratky (klávesové zkratky)

Klávesové zkratky jsou velmi pohodlný způsob, jak spravovat karty. Zvlášť, když se karty stávají tak malými, že je dokonce nevhodné kliknout na ně.

  • Ctrl + Tab – Přepínání mezi záložkami na pravé straně.
  • Ctrl + Shift + Tab – Přepínání mezi záložkami doleva.
  • Ctrl + W / Cmd + W na počítači Mac – zavřete aktivní kartu.

Jedná se pouze o několik kombinací, které vám umožní rychle přepínat mezi kartami. Existuje mnohem více klávesových zkratek. Některé z nich mohou způsobit použití klávesnice namísto myši pro ovládání záložek.

Uložení otevřených karet do paměti

Když jste neustále přepínání mezi prohlížečem a jiných programů, je pravděpodobné, že můžete omylem zavřete prohlížeč, a pak budete mít vše otevřené znovu. A je dobré, když si vzpomenete, co jste otevřeli. Ze všech těchto bolestí hlavy můžete uložit funkci prohlížeče, která vám umožní zapamatovat si, které karty byly otevřené před zavřením.

Zapněte tuto funkci a uvolněte se tak zbytečné práci v budoucnu:

  • Google Chrome:  Nastavení → Start skupina → Pokračovat od stejného místa.
  • Firefox: Nastavení → Obecné → Při spuštění prohlížeče Firefox → Zobrazit poslední okna a karty.
  • Apple Safari: Nastavení → Obecné → Safari se spustí při spuštění → Všechna okna z poslední relace.

Jak pracovat s velkým počtem karet

Přidávání karet do oblíbených

Dalším rychlým způsobem, jak uložit otevřené karty pro práci s nimi později, je přidání do samostatné složky v záložkách. Chcete-li to provést, klepněte pravým tlačítkem myši na kartu a vyberte Přidat záložky do Oblíbených. Název položky se může v různých prohlížečích lišit, ale je snadné pochopit, že se jedná o právě požadovanou položku. V důsledku toho budete mít složku v záložkách s adresami stránek, které potřebujete. Pak klikněte pravým tlačítkem na tuto složku a vyberte možnost “Otevřít všechny záložky” – všechny karty jsou zpátky před námi.

Třídění karet v jednotlivých oknech prohlížeče

Kdo řekl, že všechny karty by se měly nacházet ve stejném okně prohlížeče? Záložky můžete třídit různými okny. Například všechny karty, které se vztahují k jednomu projektu se můžete pohybovat v jednom okně prohlížeče, a vše, co se týká zábavy do druhého, a tak dále. Stačí přetáhnout kartu do prázdného pracovního prostoru a otevřete nové okno. Další možností je kliknout pravým tlačítkem na odkaz nebo záložku a vybrat ze seznamu “Otevřít v novém okně”.

Vyberte více záložek najednou

Můžete provádět různé akce, nikoliv s jednou kartou, ale s několika zásahy najednou. Ale kvůli tomu musíte nejprve vybrat tyto karty. Podržte stisknutou klávesu Ctrl (nebo Cmd na Mac) a vyberte karty, které potřebujete v tuto chvíli. Vše, teď je můžete zavřít, restartovat, přidat do záložek a tak dále.

Upevňovací jazýčky

V moderních prohlížečích od dobrých vývojářů existuje úžasná funkce “Zámek”. To je velmi výhodné, pokud budete držet určitou kartu otevřenou po celou dobu. Může se jednat například o kartu se službou Gmail nebo o hudební službu. Jakmile zajistíte kartu, bude těžší ji uzavřít a zabere méně místa na liště. Stačí kliknout na kartu pravým tlačítkem a vybrat požadovanou položku v seznamu.

Jak pracovat s velkým počtem karet

Obnovení uzavřené karty

Někdy se ukázalo, že jste omylem zavřeli kartu, která se nechce zavřít. Ruka se v okamžiku zavírání otřásla nebo změnila názor – může se stát něco. Chcete-li tuto kartu znovu otevřít, můžete samozřejmě jít do historie prohlížeče a najít tuto stránku. A můžete použít klávesovou zkratku Ctrl + Shift + T (nebo Cmd + Shift + T na Macu v Chrome a Firefox a Cmd + Z v Safari), k návratu k této kartě. Rovněž můžete pomoci klepnutím pravým tlačítkem na libovolnou kartu prohlížeče.

Skupiny se záložkami ve Firefoxu

Téměř pět let vývojáři přidali do prohlížeče Firefox skvělou funkci, která se nazývá “Tab Skupiny” nebo “Panorama”. Prakticky provádí trik popsaný výše. Jedná se o použití různých oken prohlížeče pro karty. Jen zde je to všechno krásnější a nemusíte vytvářet mnoho oken. Několik kliknutí a už jste se přestěhovali do práce s jiným projektem nebo se naopak bavili po práci. Chcete-li spustit skupiny s kartami, použijte klávesovou zkratku Ctrl + Shift + E nebo Cmd + Shift + E na počítači Mac.

Doufám, že nyní bude vaše práce s velkým množstvím prohlížečů s kartami trochu jednodušší.