Nejužitečnější záložky pro váš prohlížeč

Jak říká Wikipedia, bookmarklet je malý skript, který provádí různé užitečné funkce přímo ve vašem prohlížeči. Vypadá to jako běžný odkaz, který můžete uložit do záložek prohlížeče a kdykoli je k němu přistupovat. Záložka záložky obvykle znamená jednoduše přetahování odkazu z webové stránky do lišty záložek prohlížeče. Níže naleznete seznam nejužitečnějších bookletů pro prohlížeče Chrome, Firefox, Opera a dokonce IE.


Použití bookmarkletů nás může zajímat z následujících důvodů.

Nejprve nejčastěji záložky mají podobné nebo dokonce zcela identické funkce jako “proprietární” rozšíření mnoha služeb, ale nezavazují prohlížeč a nevyužívají místo v paměti RAM. Proto pokud služba, kterou používáte, naznačuje, že si vybíráte mezi speciální rozšíření a list papíru, měli byste si ji zvolit. A za druhé, záložky jsou univerzální a mohou fungovat v jakémkoli prohlížeči, takže pokud požadované rozšíření pro váš program dosud neexistuje, můžete hledat příslušnou bookmarklet.

PageZipper

Některé weby, které zvyšují počet zhlédnutí, rozdělují své články na části a nucují uživatele pokaždé kliknout na tlačítko Další a pokračovat. Záložka PageZipper dokáže tyto stránky “stetit” do jednoho listu a načtení pokračování na pozadí. To také funguje skvěle na různých fórech a na stránkách vyhledávače.

Špatný Bitmarklet

Přesměrování kamarádů nebo publikování odkazů někde není vůbec náročné – stačí zkopírovat adresu z adresního řádku prohlížeče a vložit je tam, kde je to nutné. Některé webové stránky mají však tak chytlavou třípodlažní adresu, která prostě nepřechází do žádné brány. Pomůže vám přinést odkaz v slušné formě může speciální služby. Tato záložka umožňuje zkrátit adresu právě otevřené stránky jediným kliknutím.

Gmail Toto!

Pokud chcete odeslat e-mailovou adresu na otevřenou stránku, ale webmaster se o tuto funkci nestaral, pak se tato záložka dostane k záchraně. V rozbalovacím okně se otevře jedno kliknutí a nová zpráva služby Gmail s vyskakujícím tématem a stačí zadat adresu příjemce.

AddThis

Tato záložka umožňuje sdílet webovou stránku téměř kdekoli. Služba podporuje téměř všechny současné známé sociální sítě, záložky sběratelů a systémy sběru obsahu, včetně Facebook, Twitter, Gmail, Pinterest, Springpad, Diigo a mnoha dalších.

 Klipping

Rozšíření pro čištění webové stránky pomáhají pohodlně číst text, aniž by jí byly rozptýleny reklamní bannery, navigační prvky a další nepotřebné prvky. Ukazatelná záložka to dělá a je velmi úspěšná. Pomocí kláves se šipkami můžete přepínat mezi několika styly formátování a stisknutím tlačítka Esc vrátí originální zobrazení stránky.

 Čitelnost

Servisní čitelnost, přísně řečeno, byla hlavním zdrojem, od kterého začala popularita četných nástrojů pro pohodlné čtení. Od té doby se skromný rozvoj výzkumu stal silnou komerční službou, ale přístup k jeho základním schopnostem lze i nadále získat zdarma. Včetně použití speciální záložky.

Printliminator

Tato záložka také slouží k vyčištění webové stránky z nepotřebných prvků, ale pro zcela jiný účel. Pokud potřebujete vytisknout stránku webu, ale autor neposkytl speciální verzi pro tisk, pak nejjednodušší způsob použití tohoto nástroje. S ním můžete smazat pouze bloky, které nepotřebujete, a nechat potřebné bloky, například záhlaví s názvem stránky. Jedním kliknutím pošleme stránku “opravená” pro tisk.

Joliprint

Potřeba uložit stránku ve formátu PDF může vyvstat před vámi pro její kompaktní archivaci nebo v případě, že ji chcete přečíst například na elektronické čtečce. Záložka Joliprint umožňuje nejen převést libovolnou stránku do formátu PDF, ale také jej dává úplně “časopis”, to znamená, že odstraní veškerý nepotřebný text, rozdělí jej do sloupců, vloží obrázky do šablony a tak dále.

Překlad Google

V síti existují desítky různých rozšíření pro prohlížeče, které umožňují přeložit webové stránky z jednoho jazyka do druhého. Není však nutné je instalovat vůbec, jednoduše můžete použít speciální bookmarklet z služby Google Translate. Vyberte směr převodu a přetáhněte příslušný odkaz na lištu záložek.

Bookmaplet

Pokud potřebujete rychle najít adresu nalezenou na mapě, brožura Bookmaplet vám pomůže. Potřebujete adresu přidělit na kteroukoli stránku a po kliknutí na záložku se zobrazí vyskakovací okno s mapou, kde bude označeno požadované místo.

A jaké užitečné záložky používáte? Sdílejte s námi v komentářích!