Jaké jsou rozdíly mezi tréninkem fartlek, tempem a intervalem?

Konstantin Ovchinnikov již sdílí s čtenáři Lifhhakera užitečné fitness tipy. Tentokrát vám hostující příspěvek povědí o rozdílech mezi tréninkem Fartlek, tempem a intervalem, stejně jako o výhodách každého z nich. Tento článek je zvláště zajímavý pro začátečníky.

Nedávno se na Runnersworld.com objevil jednoduchý až hanebný, ale zároveň velmi užitečný článek pro začátečníky. Jeden z čtenářů portálu se zeptal na rozdíl mezi tréninkem fartlek, tempem a intervalem. A to odpověděly odborníci novin.

Fartlek

Fartlek je nejen zábavný, ale i zábavný. Fartlek ve švédštině znamená “vysokorychlostní hru”. A jméno zde plně vyjadřuje podstatu tréninku.

Na rozdíl od tempa a intervalového tréninku nemá fartlek jasný plán: po celou délku střídáte segmenty střední a těžké práce se světlem obnovitelnými. Po zahřátí začnete hrát rychlostí a několik sekund se zrychlíte (až do dalšího pilíře nebo až k tomuto stromu). Po těchto akceleracích následuje tichá restorativní segmenty. Fartlek zábava běh kolem společnosti, neustále předjíždění navzájem a pořádání mini-soutěží při každém zrychlení.

Běh fartleki s přáteli, vy, soutěžící, získat další stimul. Fartleck je nejlepším řešením, aniž byste museli věnovat pozornost hodinám nebo smartphonu, bez jakéhokoliv plánu, který se odlišuje tempem a trváním zrychlení.

Hlavní výhody fartlek: psychologicky uvolněný trénink, lepší porozumění tělu, psychickou stabilitu a vytrvalost.

Tempo školení

Temporální trénink je podobný Oreo cookies. Ohřev a zavěšení – to je samo o sobě cookie a běží na úrovni anaerobního prahu nebo mírně vyšší – krémové náplně.

Požadovaná míra úsilí začíná po odchodu z komfortní zóny a začnete slyšet své dýchání, ale stále nechyťte vzduch ústy. Pokud můžete snadno mluvit, nejste v pásmu tempa. Pokud nemůžete vůbec mluvit, pak už nejste v zóně tempa.

Během stejného tempa běhu můžete mluvit o jednotlivých slovech. V takovém případě byste se neměli zaměřovat na tempo jako takový, protože závisí na mnoha faktorech, například větru, teplotě vzduchu, úlevě, celkovém stavu vašeho těla.

Hlavní výhody tempo tréninku: zvýšení anaerobního prahu (a to zase pomáhá uniknout rychleji a s menší námahou). Také zvyšuje koncentraci a zlepšuje psychologickou stabilitu. Soutěže jsou simulovány.

Intervalový trénink

Intervalový trénink je krátký, intenzivní interval, střídající se se stejnými nebo mírně delšími úseky restorativního běhu. Například po zahřátí běžíte 2 minuty při maximální síle, pak po 2-3 minuty jogging nebo krok k obnovení dýchání.

Na rozdíl od tempa, v intervalu tréninku běžíte na hranici síly a počítáte sekundy, které zbývají do konce tohoto intervalu. V takových intervalech následují místa pro obnovu světla.

Celý bod tohoto výcviku je v oživení, jehož škrty by neměly být sníženy nebo příliš rychlé. Při dodržení této podmínky můžete trvale procházet všemi intervaly a do konce tréninku bude unavený, ale ne vytlačený jako citron. Vaše tělo se přizpůsobí zatížení a ve chvílích zotavení se stává silnější.

Výhody intervalového tréninku: zlepšuje průběh, zvyšuje vytrvalost, lépe pochopí vaše tělo, zvyšuje motivaci a tuky se aktivně spálí.

Loading...