Školení horolezec z Yegor Woodward

Yegor Woodward. Horolezectví

Když jsem začal studovat, byla jsem si jistá: je to radikálně odlišné od toho, co jsem zkoušel dříve (sportovní minulost je k dispozici). Nakonec se to ukázalo. Když jste na cestě na skále, bojujete s obavami, lenost, měli byste se soustředit co nejvíce a tak dále. Navíc je to neuvěřitelně skvělé! A to je skvělá zábava v přírodě: můžete vylézt na fanoušky (snadné trasy), ale můžete řezat těžké trasy a pokusit se zvýšit kategorii. Pro zprávu můžete vylézt se špičkovým pojištěním a když narušíte, stačí jen pověsit na lano. Ale lezeme téměř vždy se spodním pojištěním – při přestávce letíte pár metrů dolů. Ano, je to nebezpečnější a hroznější. Když uděláte těžké zachycení, nebo se vaše ruce tlouknou, tento strach z neúspěchu vás zastaví a vytvoří bariéru.

Školení

Je třeba trénovat nejen ruce. Jednoduše se ukazuje, že horní část trupu je vyvíjena horolezci více: 80% zatížení je na rukou. Ale cvičení na svaly kůry a nohou také existují.

Standardní trénink může vypadat takto:

  • Zahřívání, protahování.
  • Push-up z podlahy, nohy na kopci úzce a široce – čtyři přístupy 10 krát.
  • Tažení na příčníku s úzkým a širokým úchopem pro 10 krát – čtyři přístupy (dva úzké a dva široké).
  • “Pistoletik” – dva přístupy 10 krát.
  • Vázání na háčky – na svazích, díry, malé aktivisty (typy háků) – dva přístupy pro každé zavěšení, odpočinek se rovná době zavěšení.
  • Manuál na hácích pro šest záchytů – pět manuálů, odpočinek po dobu 2 minut.
  • Lasagne. Bouldering (druh lezení bez lana) – ne méně než hodinu, přestávky nestačí.
  • Zavěšení. Vytáhněte háčky. Pět párů háčků pro pět výsuvů na každém páru, odpočinek 5-7 sekund mezi vytažením – to je jeden kruh. Obvykle se jedná o čtyři takové kolá. Odpočítání mezi kruhy – 2 minuty.
  • Stiskněte. Lehce ohýbat trup bez zvedání beder z podlahy, – 20 opakování. Dolní lis – zvedání nohou, 20 opakování. Existují tři přístupy.

Stále existuje areál (tréninkové hřiště), kde lezec stráví spoustu času. Tam můžete vytahovat, viset, stoupat – obecně najít hodně práce.

Campus je vidět ve druhé minutě tohoto videa s tréninkem pro horolezce.

Omezovač ve výcviku může být obecný fyzický stav a kůže na prstech (má funkci opotřebení). Pokud stoupáte na skalách, pak se to stane rychlejším. Na vyžádání horolezci prsty vyhledávač vyvine spoustu špíny. 🙂 Je nutné vylézt s magnézií a bez prstenů na prstech!

Chcete-li začít

Snažte se poradit každému, kdo si myslí. Jen vezměte instruktora a jděte poprvé na vysoký stojan s lanem, nepokoušejte se okamžitě bouldering. Bezpečnost, horolezectví není traumatický a ne nebezpečný sport. Samozřejmě, pokud nebudete šplhat sám.