Svalová paměť: co to je a jak ji používat

Co je svalová paměť

Svalová paměť je rekonstrukce svalových buněk, která se objevuje pod vlivem fyzického tréninku. Norští vědci z univerzity v Oslo prokázali, že svalová vlákna mají svou vlastní paměť a její mechanismus je spojen s výskytem nových jader v nich.

S nárůstem počtu jader v buňkách vědci spojovali růst svalů. Větší počet pracovních genů umožnil syntetizovat větší množství aktinu a myosinu, kontraktilních svalových proteinů. Na rozdíl od počátečních očekávání jádra zmizely, když se snížila intenzita a hladina svalového zatížení. Během tří měsíců svalové atrofie zůstávali v pohotovostním režimu a s obnovením tréninku začaly aktivně pracovat, což zvyšovalo syntézu proteinů a hypertrofické procesy.

Co to znamená?

Každé školení je neocenitelným příspěvkem k vašemu zdravotnímu kapitálu. Každá nová váha, kterou učiníte, každá nová vzdálenost vás nejen zpevní, bude trvalejší a rychlejší. Dělají tě tak navždy.

Výše uvedené výsledky průzkumu dokazují, že jakmile je pohlcené zatížení trvale vytištěno v paměti vašich svalů. Pokud jste se jednou dostali do krásné podoby, i kdybyste je ztratili včas, bude mnohem jednodušší je vrátit.

Jak to funguje v praxi

Pojedete do haly, běžte, hrajete sporty, spalujete váhu nebo získáte svalovou hmotu. Poté, co jste úspěšní ve svém úsilí, musíte najednou učinit přestávku ve výcviku. Důvodem může být cokoli: trauma, narození dítěte, změna zaměstnání, finanční potíže, vojenská služba. Pro většinu sportovců způsobuje nucená přestávka nepříjemné emoce. Mnoho lidí si myslí, že teď všechno bude muset začít od začátku. Není to tak.

Sportovci, kteří již dosáhli jistých výsledků, s mnohem větší lehkostí, vedou do bývalé formy než začátečníci. Vše bude záviset na individuálních charakteristikách těla, intenzitě tréninku, době trvání přestávky a stupni svalové atrofie v tomto období, avšak v průměru může sportovec obnovit původní formu za tři měsíce.

Možná si vzpomenete, že jedním z takových legendárních návratů bylo rozhodnutí Arnolda Schwarzeneggera, aby se zúčastnil soutěže “Mr. Olympia” a jeho vítězství již sedmé v roce 1975.

Jak používat svalovou paměť

Fenomén svalové paměti je dalším příkladem toho, jak překvapivě je uspořádán člověk. Ale to neznamená, že neexistují místa pro několik lifhaků, které sami sami dokážeme s tělem.

Nebojte se přestat cvičit

Vaše svalová paměť je zárukou, že po dlouhé přestávce se vrátíte do sálu, na trať nebo kroužek bez velkého úsilí. Toto je váš kapitál a záruka, že všechny tréninky, úsilí a úspěchy nebyly marné. Díky svalové paměti si můžete na chvíli bezpečně přerušit své tréninky a nemusíte se starat o zmeškání příležitostí.

Proveďte přestávky, abyste dosáhli výsledků

S fenoménem svalové paměti je fenomén adaptace svalů na zátěž do jisté míry spojen. V určitém okamžiku přijdete na náhorní plošinu, kdy jsou vaše svaly již zvyklé na váhy a cvičení, takže není žádný pokrok. V této situaci můžete dočasně pozastavit trénink.

Díky paměti si nemůžete být jisti, že se nemůžete vrátit k dosaženému výsledku. A po záměrné přestávce se můžete postupně začít trénovat novou silou, abyste získali nové závaží, uvidíte pokrok, přecházíte ze slepé uličky.

Práce na technologii

Dokonce i když jste nenosili kolo po dobu 10 let, vyjedete na něj a budete schopni úspěšně pedálovat. To je také zásluha svalové paměti. Vaše svaly si pamatují techniku ​​cvičení. Po návratu do haly se nemusíte naučit znovu squatovat a po návratu do kroužku znovu udeřit. Úsilí o obnovení technologie bude minimální.


Svalová paměť je dalším přírodním darem, skrytým zdrojem, který naznačuje náš obrovský potenciál. Nezanedbávejte to.