Bezpečné chaty: existují, proč jsou potřebné a proč je důležité?

Co se děje

Všichni velcí a ne příliš korporace spolupracují s orgány činnými v trestním řízení, podléhají zákonům zemí, ve kterých pracují. Google, Apple, Facebook, Skype, WhatsApp, Viber a mnoho dalších sociálních sítí a instant messenger sdílí s úřady určité množství uživatelských dat. Někdo se spojí více, méně méně, ale horká pravda je, že to každý dělá.

Demonstrační bojovníci za svobodu, aniž by se potopili oči, vám dávají všechna tajemství. Například tvůrci populárního messengeru Viber, která podle ruského práva, kteří jsou nuceni server na území Ruské federace, se setkal s požadavky úřadů na konci minulého roku. Oficiálně je tento krok vysvětlen potřebou ukládat osobní data na serverech uvnitř země, ale všichni známe skutečné motivy: je touha zvláštních služeb získat přístup k korespondenci.

Známí pracovníci hlásili vesh, který jsem dlouho očekával – jakoukoli korespondenci na Viberu jsou ještě jednodušší než psát SMSok.

Vydal Alexander Kovalenko 1. března 2016.

Tím, že se v tomto případě jedná o “snadnější”, znamená to, že pro dohled není třeba ani interakce s provozovateli celulárních sítí: všechny příslušné orgány mají k dispozici příslušné orgány. Totéž platí pro služby WhatsApp, Skype a další poslové, nemluvě o běžných SMS. Kromě toho mohou nejen číst vaše korespondence nejen speciální služby, ale i konkurenti, nepřátele a všichni ostatní, kteří mohou využívat služeb zvláštních služeb. Jsou levné a snadno se na Googlu na vyžádání “tisk SMS”.

Podle některého z našich článků o předmětu sms, podnikatelé vždy nabízejí své služby.
Podle některého z našich článků o SMS nabízíme podnikatelům podnikavé služby

Když orgány činné v trestním řízení nemohou získat údaje, které potřebují s pomocí existujících pák tlaků, přijmou radikální opatření. Doslova na začátku března byl viceprezident latinskoamerické pobočky Facebook zadržen pro odmítnutí spolupráce s brazilskou policií. Předmětem sporu byly informace o uživatelích sociálních sítí, které se údajně podílely na distribuci drog.

V prosinci 2015, první brazilský soud zablokoval zemi WhatsApp (vlastněný Facebook), poté, co odmítl poskytnout informace o korespondenci údajných pachatelů. Na konci každého ztratil: policie vypnout téměř 100 miliónů domácích uživatelů, pobízet silnou reakci v sociálních sítích a rozhořčení hlavy Facebooku Mark Zuckerberg (Mark Zuckerberg).

Ještě více odhalující v boji za integritu osobních údajů je konfrontace mezi Apple a FBI, který dosud neobdržel jeho izolaci. Zvláštní služby se zabývají předcházením teroristických útoků a zajištění národní bezpečnosti a nechtějí připustit, že tímto způsobem nemůže být zločin poražen. Hlavním právním poradcem společnosti Apple v kongresových slyšeních bylo, že i kdyby měly speciální služby možnost roztrhnout jakýkoli iPhone, zločinci by v každém případě našli způsoby tajné komunikace a jako příklad citoval Telegram.

Proti šrotu je recepce

Zástupce společnosti Apple má pravdu: existuje mnoho způsobů, jak zajistit korespondenci a byla vynalezena daleko od včerejška. Nápadem Paul Durov Telegram nejprve přijde na mysl, protože jeho popularity a pověst nerozbitné: More účelům zpět v roce 2013, odměnu 200.000 dolarů za hackování šifrovanou korespondenci telegram až dosud nikdo přijal.

Taková nezranitelnost se vysvětluje samotným principem práce chráněných okamžitých poselství obecně a zejména telegramu. Ten používá speciálně vyvinutý protokol MTProto a dvouvrstvé šifrování s 256bitovým klíčem AES: poskytují vysokou rychlost a spolehlivost. A v telegramu, kromě obvyklých chatovacích místností, jsou tzv. Tajné rozhovory. V nich je korespondence zašifrována bez účasti serveru a všechny zprávy jsou odesílány přímo z odesílatele do přijímajícího zařízení (peer-to-peer). Dokonce i když předpokládáme, že data mohou být zachycena, nebude možné je dešifrovat bez klíčů uložených na zařízeních účastníků konverzace.

Další výhodou P2P přenosu je to, že poselova práce nemůže být zablokována: když nejsou žádné servery, jednoduše nestačí blokovat.

Vlády autoritářských zemí často zabíjejí blokováním nežádoucích služeb. Například, každý ví o Facebooku, který je blokován téměř po celé Číně. V říjnu loňského roku byla kvůli odmítnutí poskytnout příležitost k dozoru nad uživateli telegramu částečně částečně a poté zcela zablokována v Íránu. Tyto situace se můžete vyhnout pomocí P2P komunikace, kterou Pavel Durov slíbil provést po tomto incidentu.

Podobný přístup se používá u různých zabezpečených instant messengerů s koncovým šifrováním. Způsob přenosu klíčů může být odlišný, ale princip zůstává nezměněn: informace jsou odesílány přímo ze zařízení do zařízení bez účasti středních serverů.

Něco takového se pravděpodobně brzy objeví ve službě Facebook Messenger. Novináři vydání informace vykopané v kódu aplikace iOS spíše zvědavý komentáře. Poukazují na analog Apple Pay, což vám umožňuje platit za zboží a posílat peníze uživatelům, stejně jako související funkce tajných chatovacích místností. Způsob, jak tyto konverzace provádět, je stále obtížné posoudit: společnost Facebook může sledovat cestu telegramu a provádět šifrování nebo může jednoduše přidat schopnost skrýt individuální korespondenci a kontakty. V každém případě, i kdyby bylo rozhodnutí přijato ve prospěch první možnosti, přilákat uživatele a ukázat jim, že tajné rozhovory v Messengeru jsou opravdu bezpečné, nebude to tak snadné.

Jak se stát

Pro ty, pro které hraje důležitou roli spolehlivost komunikačního kanálu, stojí za to věnovat pozornost bezpečným poslům s uvedeným šifrováním. Budou vyhovovat nejen paranoikům, ale také všem, kteří jsou spojeni s obchodem a mají přístup ke všem více či méně důležitým informacím, které nejsou určeny pro oči ostatních lidí. Existuje mnoho cenově dostupných řešení, ale nebudeme je považovat za všechna, ale zastavíme se u tří nejpohodlnějších.

Telegram tajných rozhovorů

Díky širokému rozšíření instant messenger lze tajné telegramy nazvat ideální. Zaručují bezpečnost zaslaných informací, mají po určité době funkci samodestručujících zpráv (včetně fotografií a souborů) a neumožňují předávání korespondence jiným lidem. Pro větší bezpečnost s jedním uživatelem můžete vytvořit několik rozhovorů a diskutovat o nich různá témata.

Tajné chaty v telegramu

Chcete-li vytvořit tajný chat, jednoduše: klikněte na ikonu Nová zpráva → Nová tajná schránka a vyberte požadovaný kontakt. Korespondenci můžete zahájit, jakmile se člověk objeví na webu. Kvůli nedostatku středních serverů nemůžete odeslat zprávu offline. V takovém případě jsou všechny neodeslané zprávy uloženy pouze v zařízení. Chcete-li pochopit, že chat je tajný, ale není pravidelný, můžete kliknout na ikonu zámku vedle jména kontaktu.

Stáhnout telegram (zdarma) →

Potvrdit

Potvrdit

Na rozdíl od telegramu je Confide zpočátku ostrou pro maximální bezpečnost. Messenger je také velmi populární ve své výklenku, je zdarma a má zákazníky pro všechny stolní a mobilní platformy. Konfigurace používá šifrování typu end-to-end a neukládá zprávy nikde jinde kromě zařízení odesílatele a přijímače. Navíc messenger dokonce ani nezobrazuje úplně text přijaté zprávy, ale rozbije je na bloky a zobrazuje ji v částech, když přesunete kurzor nebo se dotknete prstu. Přečtené zprávy jsou okamžitě smazány. Ti, kteří chtějí obsah uložit na obrazovce, očekávají selhání: text bude okamžitě smazán a odesílatel obdrží oznámení o neúspěšném pokusu účastníka.

Účet ve složce Confide je připojen k e-mailu, po registraci můžete připojit své sociální sítě a povolit přístup ke kontaktům. Pokud je někdo z vašich přátel nainstalován, můžete bezpečně odpovídat, odesílat fotky a dokumenty.

Ke stažení Confide (zdarma) →

Temema

Temema

A tato aplikace je již pro skutečné paranoia. Je placená, ne tak pohodlná, má méně přívětivé rozhraní, ale je dokonce víc otočena zabezpečením a pracuje pouze s přímým šifrováním. Zde není použito žádné telefonní číslo ani e-mail. Threema vyžaduje pár klíče, které vygenerujete při prvním spuštění: jedna z nich je soukromá a uložená ve vašem zařízení, druhá je veřejná a je odesílána vašemu partnerovi. Poté vám bude přidělen identifikátor, který vám umožní najít. Přidat kontakt a může být prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky (v případě, že osoba je vázána ke svému účtu), jakož i skenování QR kód osobně (což je nejbezpečnější varianta).

Threema umožňuje výměnu nejen textových zpráv, ale také fotografií, videí, dokumentů a geomů. K dispozici jsou aplikace pro iOS, Android a Windows Phone.

Stažení Threema (ze 129 rublů) →

Signál

Screenshot z 2016-04-02 na 11.32.23

Signál doporučuje Edwardovi Snowdenovi (Edwardovi Snowdenovi), který sám už něco znamená. Podobně jako v minulosti používá tato aplikace šifrování typu end-to-end, ale liší se tím, že kromě odesílání textových zpráv, fotografií a souborů podporuje i hlasová volání. Signál je připojen k vašemu telefonnímu číslu a umožňuje vám bezpečně komunikovat s kontakty z telefonního seznamu. V systému Android můžete dokonce nastavit jako výchozí aplikaci pro volání a odesílání zpráv. V poslední době byl signál Signal dostupný na počítačích jako aplikace založená na Chrome.

Stáhnout signál →


A co si myslíte o chráněných posluchačích: stojí za to jít na ně nebo je to jen pro paranoia? Řekněte nám, pokud používáte zabezpečené chatovací místnosti, a pokud ano, které z nich byly upřednostňovány a proč.