Coda 2: Komplexní nástroj pro vývojáře webu

Coda 2

23. dubna 2007. Byl to den, kdy Panic představila program Coda Coda 1. Hlavní myšlenkou bylo revoluční: jedna žádost, jedno okno pro celý proces vývoje webových aplikací. Bylo to správné a pohodlné. V roce 2007 získali vývojáři ocenění Apple Design Award za nejlepší uživatelské rozhraní. Před Codou existovaly takové aplikace jako TextMate, BBEdit, Espresso MacRabbit a CSS Edit. Ano, stále tam byl Dreamweaver, ale ne každý chtěl vynakládat peníze na to. Coda se stala skutečnou revolucí. Před jeho vydáním vývojáři potřebovali řadu různých nástrojů. Potřebovali jsme editor pro napsání kódu, FTP klienta stahovat a stahovat soubory ze serveru a prohlížeče a kontrolovat jejich práci. V některých případech vývojáři potřebují terminál SSH a pracují s databází. Coda vstřebala vše nejlepší a potřebné a stala se opravdu komplexním a soběstačným nástrojem.

Coda 2 je plně aktualizovaná verze Coda 1, ale byla postavena na stejném principu. Po spuštění aplikace uživatel otevře pracovní prostor. Na hlavní obrazovce se zobrazují všechny projekty. Můžete vytvořit skupiny z vašich projektů, jednoduše přetáhněte jeden projekt na jiný.

Chcete-li přidat nový projekt, klikněte v levém dolním rohu na +. V zobrazeném okně zadáváte data, která se mají připojit k serveru.

Coda 2

Nyní můžete vybrat nový projekt a začít pracovat s ním. Po otevření projektu se na vašem serveru zobrazí seznam souborů. Vyberte soubor, s nímž chcete pracovat, nebo vytvořte nový soubor. Coda 2 podporuje celou řadu příslušných jazycích, prostředí a platforem, včetně HTML, CSS, PHP, JavaScript, ASP.NET, XML, SQL, a tak dále.

Zvláštní pozornost by měla být věnována rozhraní programu. Stal se mnohem pohodlnější a estetičtější. V horní nabídce byly zaznamenány karty. První dvě záložky jsou statické a ostatní jsou soubory, které jste otevřeli. První záložka vede k hlavní stránce programu, druhá otevře správce souborů a FTP.

Coda 2

Práce s kódem je velmi pohodlná. Coda 2, stejně jako většina redaktorů, podporuje zvýraznění kódu. Nejužitečnějším prvkem programu je, že zná všechny kontejnery, většinu funkcí, parametrů a dokonale chápe syntaxi.

Coda 2

Například začnete psát “HT” a program vám okamžitě nabídne plnou verzi “HTML”. Program také automaticky uzavírá kontejnery, uvozovky, závorky a podobně. CSS má vhodnou paletu barev. V paletě vyberete barvu a program okamžitě zadá kódové jméno. Pokud máte iPad, můžete si prohlížet svou práci v tabletu. Chcete-li to provést, vložte na něj Diet Coda a v Coda 2 klikněte na “AirPreview”.

Coda 2

Stejně jako jakýkoli komplexní profesionální software, Coda 2 není levná, ale stojí za to peníze a každý seriózní vývojář by měl věnovat pozornost.

Coda 2 | |. | Mac AppStore (2490 rublů)