Jak zálohovat v počítači a smartphonu

Základní zásady zálohování

 1. Pravidelnost. Tvorba záloh by měla být tak pravidelná, jako kdybyste si ráno vyčistili zuby.
 2. Kontrola. Zkontrolujte zálohu, kterou jste právě provedli. Bude to velmi urážlivé, jestliže v obzvláště stresujícím okamžiku bude vaše hůlka na záchranu hůlkou dudlíkem. Otevřete několik souborů z archivu a ujistěte se, že fungují.
 3. Oddělenost. Je lepší nechat zálohy ne na jednom místě, ale alespoň ve dvou. Například na externím pevném disku a v cloudu. Koneckonců, disky někdy selhávají a úložiště cloud nemusí být k dispozici ve správný čas.
 4. Diferenciace. Rozdělte do několika čistých kategorií, co chcete uložit. Údaje různého významu vyžadují jiný přístup k archivaci.

Systémová řešení

Windows

V systému Windows je k dispozici pravidelný nástroj pro zálohování a obnovu, který umožňuje ukládat jak jednotlivé soubory, tak i celý obraz, z něhož můžete v případě selhání obnovit systém.

Windows 7

Přejděte na ovládací panel kliknutím levého tlačítka myši na tlačítko “Start” a výběrem příslušné položky. V Ovládacím panelu vyberte položku Systém a Zabezpečení → Archivovat data počítače → Konfigurovat zálohování.

Potom vás systém požádá o zadání umístění pro uložení archivu. Poznámka: Pokud chcete zálohovat data z jednotky C, nebudete je moci uložit. Chcete-li to provést, musíte vybrat jiné médium, například druhý fyzický disk, jednotku USB flash, DVD nebo složku v místní síti. Pokud si pamatujete zásady vytváření zálohy, archiv by měl být uložen na samostatném médiu a nikoliv na stejném počítači, ze kterého byla kopie vytvořena.

Jak zálohovat v systému Windows

Poté systém vyzve k automatickému nebo ručnímu výběru složek, které mají být archivovány. Klikněte na možnost “Poskytnout mi výběr” a v okně, které se otevře, vyberte složky, které chcete uložit. Klepněte na tlačítko “Další” → “Uložit nastavení a ukončit”.

Nyní v okně “Archivovat nebo obnovit soubory” se objeví tlačítko “Archivovat”. Kliknutím na něj spustíte proces archivace dat.

Jak vytvořit zálohu v systému Windows 7

Obnova se provádí na stejném principu. Chcete-li to provést, klikněte na tlačítko “Vybrat další zálohu pro obnovení souborů” a zadejte ten, ke kterému byla záloha vytvořena.

Windows 8 a vyšší

Vestavěný nástroj “Historie souborů” umožňuje archivaci v reálném čase. Pro jeho provoz se vyžaduje pouze počáteční nastavení.

Přejděte na “Ovládací panely”. Chcete-li to provést, klikněte pravým tlačítkem myši na tlačítko “Start” a v kontextové nabídce vyhledejte požadovaný řádek.

Pro umístění úložiště vyberte jinou jednotku než systémovou jednotku, jednotku USB flash nebo síťovou složku. Klikněte na možnost Povolit.

“Historie souborů” automaticky zkopíruje následující knihovny: Dokumenty, Hudba, Obrázky, Videa – a standardní uživatelské složky: Windows, Desktop, Oblíbené.

Ve výchozím nastavení se zálohování provádí každou hodinu, ale můžete tuto dobu změnit, například o 10 minut. To však bude vyžadovat více místa na disku. Dobu ukládání každé kopie lze nastavit v nabídce “Pokročilé nastavení”.

macOS

Time Machine je standardní řešení společnosti Apple určené k vytváření záložních kopií aplikací, souborů a složek, dokumentů, videí a hudby.

Chcete-li pracovat s počítačem Time Machine, potřebujete úložiště dat třetích stran, například jednotku USB flash, externí pevný disk nebo řešení sítě Time Capsule.

Při připojení externí jednotky k počítači Mac byste měli být vyzváni: měli byste jej použít jako záložní úložiště? Vyberte možnost Použít jako záložní disk.

Jak zálohovat v systému MacOS

Pokud se okno nezobrazí, záložní disk by měl být vybrán ručně:

 • přejděte do nabídky a otevřete nastavení časového nástroje;
 • klikněte na “Vybrat záložní disk”;
 • zadejte požadovanou a klepněte na tlačítko “Použít disk”.

Time Machine

Zálohy budou automaticky vytvářeny jednou za hodinu, kopie za poslední měsíc – každý den a zálohování po celou dobu – každý týden. Nebojte se, že objem pevného disku bude malý. Time Machine uloží změněné informace pouze a staré kopie budou automaticky odstraněny, jelikož je místo na disku plné.

Android

Služba zálohování Android

Používá se k vytváření záložních kopií dat účtu Google. S jeho pomocí bude možné ušetřit:

 • data o sítích Wi-Fi;
 • tapety na plochu;
 • Nastavení Gmailu
 • Aplikace Google Play
 • jazyku a nastavení vstupu;
 • datum a čas;
 • nastavení několika aplikací třetích stran.

Chcete-li vytvořit zálohu, potřebujete:

 • Otevřete nastavení zařízení;
 • přejděte na položku “Osobní údaje” → “Obnovit a obnovit”;
 • povolit “Zálohování dat”.

Chcete-li obnovit data na jiném zařízení, stačí se přihlásit k účtu. Chcete-li obnovit nastavení uložených aplikací, přejděte na část “Osobní údaje” → “Obnovit a obnovit” → “Auto-opravit”.

Synchronizace

Aplikace Android má pravidelný nástroj pro synchronizaci, který vám umožňuje ukládat kontakty uživatelů nainstalovaných z aplikace Google Play, kalendáře, nastavení zobrazení, jazyků a metod zadávání dat, údajů o datách a nastaveních Disku Google pro některé aplikace třetích stran. Nástroj vyžaduje povinný účet Google.

Synchronizace v systému Android je ve výchozím nastavení povolena. Chcete-li získat poslední zálohu, postupujte takto:

 • otevřít nastavení telefonu;
 • v sekci “Účty a synchronizace” vyberte Google;
 • zaškrtněte políčka a klikněte na “Synchronizovat”.

Jak zálohovat systém Android Účty a synchronizace

Data budou automaticky odeslána do cloudu úložiště Google. Chcete-li je obnovit na jiné zařízení Android, stačí k tomu, aby se k němu připojil váš účet.

Můžete také synchronizovat nejoblíbenější účty: Skype, Telegram, Viber a VKontakte. Chcete-li synchronizovat fotografie a obrázky v systému Android, je zde vestavěné řešení Google Photo.

iOS

iTunes

Apple univerzální aplikace pro načítání a přehrávání obsahu. Umožňuje místně ukládat data ze zařízení připojeného k počítači se systémem Windows nebo MacOS. To je obzvláště užitečné, když nemáte přístup k Internetu.

Chcete-li vytvořit kopii pomocí služby iTunes, postupujte takto:

 • připojte zařízení k počítači;
 • přejděte na kartu Zařízení;
 • klikněte na “Synchronizovat”.

Stejným způsobem můžete ukládat téměř všechny informace z telefonu nebo tabletu:

 • fotografie;
 • poznámky;
 • seznam kontaktů;
 • kalendář;
 • SMS / MMS zprávy;
 • Prohlížeč Safari;
 • nastavení přístupových bodů;
 • aplikační data;
 • na hlavní obrazovce.

iCloud

Cloudová služba pro ukládání uživatelských dat. Stejně jako každý oblak existují dvě omezení: potřeba přístupu k internetu a poměrně malá (5 GB) částka volného prostoru.

Chcete-li uložit data pomocí zařízení iCloud v zařízení, otevřete Nastavení → iCloud → Zálohování a spusťte proces vytváření kopií.

Zásoby ICloud:

 • historie nákupů v App Store;
 • fotografie;
 • nastavení telefonu;
 • aplikační data;
 • hlavní obrazovka;
 • vyzváněcí melodie;
 • hlasová pošta.

Softwarové nástroje

Windows

Handy Backup

Licence: komerční software.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Jednoduché řešení pro vytváření záloh. Umožňuje uložit jako samostatné soubory (fotografie, hudbu nebo filmy) a poštu, například z aplikace Microsoft Outlook nebo TheBat.

V hlavním okně programu klikněte na “Vytvořit nový úkol” → “Vytvořit záložní kopii”. Ze stromu adresářů vyberte data, která chcete uložit. V našem případě to bude složka “Hudba” na ploše.

Handy Backup

Klikněte na tlačítko “OK” → “Další” a vyberte cestu pro budoucí zálohování. Například flash disk, do kterého systém přiřadil písmeno objemu E.

Handy Backup: výběr úložiště

Zadejte typ kopírování a klikněte na tlačítko “Další”. Vyberte, který archiv bude: společný pro všechny soubory nebo jeden pro každý. V případě potřeby nastavte heslo.

Dále program naznačuje nastavení plánu pro vytvořený úkol, například automatickou archivaci této složky v neděli v 23:00. Pokud je však úkol jednorázový, může být tento krok vynechán.

Nakonec pojmenujte úlohu a klikněte na “Hotovo”. Archivace je dokončena.

Stejný princip se používá k obnově dat. Vyberte uloženou zálohu a poté zadejte, kam ji chcete obnovit.

Zkušební doba používání programu je 30 dní. Plná základní verze developerů nabízí koupit 800 rublů. Existují i ​​další verze Handy Backup – Professional a Expert. Jejich schopnosti jsou mnohem širší a naostřené pro profesionální potřeby, pro naše účely je standardní verze dost.

Ke stažení HandyBackup →

Časová osa Genie

Licence: shareware.

Podpora ruského jazyka: ne.

Další řešení pro vytváření záloh a obnovení ztracených souborů. Rozhraní je tak jednoduché a jasné, že ani nepřítomnost ruského jazyka se nestane překážkou.

Nejprve vyberte místo ukládání dat. Nechť je to vyměnitelný disk E.

Časová osa Genie

Dalším krokem je zadání dat, která mají být uložena. Program nabízí inteligentní volbu, kde můžete okamžitě zaznamenat soubory na ploše, systémové složky “Obrázky” nebo “Video” a adresářový strom. Přejděte na něj a uložte již známou složku “Hudba”.

Časová osa Genie: výběr dat

Po kliknutí na zaškrtnutí se otevře okno archivu. Na vybraném disku program automaticky vytvoří složku Genie TineLine, kde umístí uložené soubory.

Funkce ukládání a obnovení jsou k dispozici v základní verzi Genie Timeline Free. Rozšířené placené verze Genie Timeline Home a Genie Timeline Pro jsou mnohem výkonnější: zasílání e-mailových upozornění, šifrování dat s vysokým stupněm ochrany a nastavení plánu. Ale ukládat doma soubory je docela dost a verze Free.

Aplikace Genie TineLine obsahuje aplikaci pro iOS, pomocí které můžete zkontrolovat stav záloh v počítači.

Stáhněte si Genie Timeline →

Acronis True Image

Licence: komerční software.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Výkonný nástroj pro vytváření zálohování a obnovení dat. Zálohování můžete uložit nejen na fyzických discích, ale také na vlastní službě cloud Acronis. K tomu však budete muset předplatit rok a množství poskytnutého místa závisí na tarifním plánu. Se standardním předplatným je přiděleno 50 GB, při nákupu prémiové verze – od 1 TB.

Ihned po instalaci vás program vyzve, abyste zvolili data, která mají být odeslána do kopie: z celého počítače, z disků a diskových oddílů nebo oddělených složek.

Acronis True Image

Zvolte “Soubory a složky” a zadejte požadované. Nechť je opět složka “Hudba” na ploše. Klikněte na “OK” a přejděte na volbu ukládání.

Acronis True Image: výběr úložiště

Vyberte jednotku flash E, znovu klikněte na tlačítko “OK” → “Vytvořit kopii”. Na jednotce flash se vytvoří kopie složky “Hudba”.

Acronis má také další užitečné funkce. Například “Archivace” vám umožní uvolnit místo na disku tím, že zabalíte velké soubory a nástroj “Disk Cloning” vytvoří kompletní kopii lokálních disků, které v případě selhání obnoví původní stav systému.

Náklady na program jsou 2 700 rublů. Standardní předplatné pro rok bude stát uživatelům 2,400 rublů, prodloužené předplatné bude stát 5,100 rublů. Mobilní aplikace pracují ve spojení s verzí počítače a jsou staženy zdarma.

Stáhněte si Acronis True Image →

macOS

Carbon Cope Cloner

Licence: komerční software.

Podpora ruského jazyka: ne.

Nástroj pro vytvoření duplicitního disku. Podpora ruského jazyka není poskytována, ale nebude snadné porozumět rozhraní.

Ve zdrojovém disku vyberte disk, který chcete kopírovat. V cílovém disku zadejte umístění kopie. Spusťte proces pomocí tlačítka Clone.

Carbone Cope Cloner

Doba trvání programu je 30 dní. Po Carbon Cope Cloner bude stát 2 405,65 rublů.

Stáhněte si Carbon Cope Cloner →

Android

Hélium

Licence: shareware.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Pohodlné řešení pro vytváření záloh a synchronizace aplikací v systému Android, která nevyžaduje práva kořenů. Pro plnohodnotnou práci však budete muset nainstalovat Helium do počítače se systémem Windows, Linux nebo MacOS.

Po instalaci aplikace do smartphonu obdržíte okamžitě oznámení o potřebě verze pro stolní počítače. Pro snadnou instalaci a úsporu času program navrhuje odeslat odkaz v uživatelsky přívětivém poslechu nebo e-mailem. Jděte odtud na odkaz na místo programu, stáhněte si a spusťte. Instalace ve stylu “Další” → “Další” → “OK” nevyvolává komplikace.

Během instalace programu se mobilní aplikace dotazuje na připojení telefonu k počítači a povolení ladění přes USB.

Hélium Helium pro Android

Po obdržení oznámení o úspěšné synchronizaci může být smartphone odpojen od počítače.

Otevřete mobilní aplikaci. Ze seznamu nainstalovaných programů vyberte požadované programy a klikněte na tlačítko “Reserve”. Určete, kde bude záloha uložena, a počkejte, až bude proces dokončen.

Helium: vyberte aplikaci Helium: výběr místa rezervace

Chcete-li obnovit ze záložní kopie, přejděte na záložku “Obnovit a synchronizovat”, zadejte umístění úložiště kopií, vyberte požadované aplikace a klikněte na tlačítko “Obnovit”.

Základní verze programu je zdarma, cena prodloužené je 149,86 rublů.

Vylepšená verze umožňuje:

Aplikace nebude moci nainstalovat vlastníky zařízení Motorola a některých modelů Sony.

Titanium Backup

Licence: shareware.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Nejoblíbenější nástroj pro aplikace pro zálohování aplikací pro Android. Vyžaduje kořenový přístup k zařízení.

Chcete-li vytvořit záložní kopii jedné nebo více aplikací, otevřete záložku “Zálohy”, která obsahuje úplný seznam nainstalovaného softwaru. Vykřičník v blízkosti aplikace naznačuje, že pro něj ještě nebyla vytvořena žádná kopie. Ikona telefonu znamená, že program je uložen ve vnitřní paměti zařízení. Ikona karty SD označuje aplikace uložené na paměťové kartě.

Vyberte aplikaci a v otevřené nabídce klikněte na tlačítko Uložit.

Titanium Backup Titanium Backup pro Android

Byla vytvořena záloha. Pokud znovu zadáte aplikaci, zobrazí se tlačítko “Obnovit”.

Titanum Backup podporuje skupinovou práci s aplikacemi a zálohami. Chcete-li to provést, přejděte do nabídky “Menu” → “Dávkové akce”.

Tato funkce umožňuje:

Funkce zálohování Titanium Backup je mnohem širší, ale pro naše účely jsou dostatečně vypsané funkce.

Rozšířená verze Titanium Backup stojí 349 rublů. Jeho hlavní rysy:

iOS

iMazing

Licence: komerční software.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Kompatibilita: Microsoft Windows, MacOS.

Ve skutečnosti je to správce souborů s možností zálohování. V mnoha ohledech podobný iTunes, tady jen pracovat v tom mnohem jednodušší a příjemnější. Můžete přenášet data prostřednictvím kabelu nebo Wi-Fi a zařízení iMazing neomezuje počet připojených zařízení.

Když zařízení připojíte k počítači, program iMazing automaticky vytvoří zálohu. Je velmi užitečné měnit data přímo v uložené kopii: při příštím připojení se změněné údaje okamžitě synchronizují.

Volná doba je 30 dní, po které budete muset zaplatit 39,99 dolarů za použití na jednom počítači.

Stáhnout iMazing →

BackupAZ

Licence: komerční software.

Podpora ruského jazyka: ne.

Kompatibilita: iOS.

Nástroj pro zálohování zařízení s úkonem v útočení. Umožňuje ukládat poznámky, kontakty, fotografie, zprávy, historii hovorů a mnoho dalšího.

Chcete-li vytvořit zálohu, vyberte pouze to, co chcete uložit, a klikněte na příslušnou ikonu. Kopie lze uložit na smartphone, počítač, v cloudu nebo odeslat na e-mail.

Chcete-li obnovit data, klepněte na tlačítko Obnovit v nabídce na levé straně obrazovky.

BackupAZ BackupAZ pro iOS

Náklady na BackupAZ jsou 2,99 dolarů.

iLex

Licence: free software.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Kompatibilita: iOS.

A tento softwarový produkt bude vyžadovat, abyste měli útěk z útěku. Volná aplikace iLex umožňuje ušetřit zcela všechna data ze zařízení, kromě toho, že pro svou práci nepotřebuje počítač.

Po vytvoření záložní kopie uložte jej tam, kde chcete, a po obnovení zařízení nebo v případě ztráty zkopírujte archiv do telefonu a obnovte potřebné informace.

iLex iLex pro iOS

Cydia

Licence: free software.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Kompatibilita: iOS.

Aplikace zakoupené prostřednictvím služby Cydia můžete také ukládat standardními způsoby: zaznamenává všechny nákupy provedené z vašeho účtu.

Chcete-li to provést, prostě přejděte ke správě účtů, zadejte účet a vyberte možnost Instalovatelné nákupy. To je jediný způsob, jak to udělat pouze pro zakoupené aplikace. Informace o volné Cydia neukládá.

Cloud Solutions

Disk Google

Licence: shareware.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Kompatibilita: prohlížeče, Microsoft Windows, MacOS, Android, iOS.

Umožňuje ukládat uživatelská data na serverech Google, vymezit přístupová práva k souborům a složkám, sdílet a sdílet s ostatními uživateli internetu.

Úložiště obsahuje:

15 GB je poskytováno zdarma. Za vyšší částku bude muset platit od 2,99 do 299 dolarů. Maximální kapacita paměti je 30 TB a soubor ke stažení je 5 TB.

Microsoft OneDrive

Licence: shareware.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Kompatibilita: prohlížeče, Microsoft Windows, MacOS, Android, iOS.

Řešení společnosti Microsoft pro ukládání uživatelských dat. V současné době zaujímá jedno z prvních míst mezi skladovými soubory. Chcete-li pracovat správně, potřebujete účet Microsoft.

Umožňuje vám uložit až 5 GB dat v běžném prostředí Windows. Cena 50 GB je 1,99 dolarů měsíčně.

Dropbox

Licence: shareware.

Podpora ruského jazyka: připevnění.

Kompatibilita: prohlížeče, Microsoft Windows, MacOS, Android, iOS.

Další úložiště, které umožňuje uchovávat soubory na cloud serverech a sdílet je s ostatními uživateli internetu. Podporuje bezpečné šifrování, které zaručuje zabezpečení uložených dat, integruje s Microsoft Office 365, umožňuje vytvářet přístupové odkazy a nastavovat heslo na ně, vymezuje práva k souborům a složkám.

Loading...