Můžeme udělat bez Adobe: jak zachránit pracovní nástroje

Kolik je pracovní software designéra, umělce nebo redaktora? Použití aplikací Adobe Creative Cloud stojí 3 221 rublů za měsíc. Pokud pracujete se skupinovým odběrem nebo zakoupíte předplatné pouze pro jednu aplikaci Adobe, náklady se sníží, ale nemohou být považovány za nevýznamné.

Samozřejmě můžete vždy získat neoprávněnou verzi správné aplikace. Ale je to nezákonné. Proto, dříve nebo později, pravděpodobně, myšlenka přišla používat volné analogy.

Získali jsme alternativy k programům společnosti Adobe, pro které nemusíte platit. V některých ohledech jsou tyto aplikace nižší než Adobe, v některých ohledech lepší. Můžete je snadno otestovat a vybrat nástroj pro konkrétní úkol.

Alternativy k Photoshopu

GIMP

GIMP
gimp.org

GIMP (manipulační program GNU) je dobře známý a dobře podporovaný analog programu Photoshop. GIMP volal Photoshop vraha od vydání jeho první verze, i když toto tvrzení v GIMPu příliš optimistický většinu potřebných funkcí realizován.

Uživatelům aplikace Photoshop se tento program zdá neobvyklý díky rozhraní s více okny. Chcete-li, aby se aplikace GIMP podobala Photoshopu, je vhodné zvolit režim “Single Window Mode” v nabídce “Window”.

GIMP podporuje velké množství plug-inů. Může pracovat s proprietárními formáty Photoshopu, ačkoli to nezpracovává vrstvy velmi dobře.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Stáhněte si GIMP →

Kritě

Kritě
krita.org

Profesionální a tedy bezplatná rozhodnutí zaměřená na kreslení. Vhodné pro umělce a designery.

Program Krita má dobrou dokumentaci a neměli byste mít problémy s jeho vývojem. Existují vrstvy, inteligentní výběr, filtry a mnoho dalších funkcí, které pokrývají všechny běžné potřeby. Galerie na webu Krita demonstruje, že můžete vytvářet působivé práce ve volné aplikaci.

Podporuje kreslení pomocí tablet Wacom, Huion, Yiynova, Surface Pro.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Ke stažení Krita →

Paint.NET

Paint.NET
getpaint.net

Program Paint.NET není tak funkční jako Photoshop nebo GIMP, ale je mnohem jednodušší a rychlejší. Proč stahovat tyto pomalu se pohybující všežravé monstra, pokud potřebujete rychle oříznout nebo zmenšit obraz? Aplikace Paint.NET nicméně neví příliš málo a v případě potřeby můžete přidávat potřebné funkce pomocí plug-inů.

Editor Paint.NET je k dispozici pouze pro Windows. Pokud potřebujete podobnou aplikaci pro jiné operační systémy, zkuste Pinta. Je to klon aplikace Open source s aplikací Paint.NET, která běží na systémech Windows, Mac a Linux.

Platformy: Windows.

Stáhněte si Paint.NET →

Pixlr

Pixlr
pixlr.com

Pixlr je vyvinut společností Autodesk, výrobcem produktů jako jsou AutoCAD, Maya a 3DS Max.

Program je dobrý, protože může být použit v systému Windows 10, v okně prohlížeče nebo v mobilní aplikaci. Webová verze a mobilní aplikace jsou zdarma. Verze pro systém Windows 10 lze také využít zdarma nebo zaplatit náklady na předplatné ve výši 15 USD za některé další funkce.

Platformy: Windows, Web, Mobile.

Stáhněte si Pixlr →

Alternativy k aplikaci Illustrator

Inkscape

Inkscape
inkscape.org

Inkscape je také volně dostupná alternativa k Illustratoru, jako GIMP pro Photoshop. Jedná se o vysoce kvalitní produkt, který dokáže téměř vše udělat stejně jako Illustrator. Má velké množství nástrojů a jednoduché rozhraní a plug-iny přinášejí nové funkce Inkscape.

Nejprve se můžete v Inkscape snadno zmát. Bude vám snadnější porozumět tomuto editoru při pohledu na četné cvičení, například od designéra Nicka Saporita.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Stáhněte Inkscape →

Vectr

Vectr
vectr.com

Vectr je další dobrý vektorový grafický editor. Je zdarma, ale vývojáři plánují přidat některé placené funkce. Vectr má jednoduché a intuitivní rozhraní. K dispozici jsou funkce importu a exportu, filtry, nástroje pro práci s fonty a mnoho dalšího.

Platformy: Windows, MacOS, Linux, Web.

Ke stažení Vectr →

SVG-Edit

SVG-Edit
clker.com

SVG-edit – rychlý webový editor s otevřeným zdrojem. Funguje v každém moderním prohlížeči (Chrome, Firefox, Opera, Safari, Edge) a má většinu potřebných funkcí pro práci s vektorovou grafikou.

Platformy: Web.

Stáhněte si SVG-Edit →

Gravit Designer

Gravit Designer
designer.io

Gravit Designer může pracovat jako samostatná aplikace nebo v prohlížeči. Jedná se o profesionální aplikaci, která má rozsáhlé možnosti pro vytváření vektorových obrázků. Podporuje zpracování obrysů, práci s textem a vrstvami a mnoha kreslicími nástroji.

Platformy: Windows, MacOS, Linux, Web.

Stáhněte si Gravit Designer →

Alternativy k Lightroom

Raw Therapee

Raw Therapee
rawtherapee.com

Raw Therapee tvrdí, že je nejlepší náhrada Lightroom, a na některých místech zdaleka převyšuje program. Nechte rozhraní zde dost těžké, ale funkce aplikace je velmi dobrá. Raw Therapee podporuje doladit foto algoritmy zpracování, pokročilou technologii redukce šumu a mnoho dalších operací potřebných pro profesionální fotografy a Retoucher.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Stáhněte si Raw Therapee →

Darktable

Darktable
darktable.org

Darktable má málo společného s Lightroom a Raw Therapee. Jedná se o bezplatný open source editor. Darktable je rychlejší a jednodušší než Raw Therapee a jeho rozhraní je poněkud pohodlnější.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Stáhněte si Darktable →

PhotoScape X

PhotoScape X
x.photoscape.org

PhotoScape se nedávno zdálo opuštěné. Ale vývoj pokračoval, a svět viděl novou verzi editoru – PhotoScape X. Kromě bohaté kapacity pro zpracování obrazu, PhotoScape X může vytvořit GIF a koláže.

Platformy: Windows, macOS.

Stažení PhotoScape X →

Photivo

Photivo
photivo.org

Volný open source Phonto poskytuje všechny potřebné funkce pro práci s RAW soubory: existují barevné kanály, filtry, předvolby a masové zpracování obrázků. Photivo může exportovat obrázky do GIMP nebo ukládat hotový soubor do libovolného populárního formátu.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Stáhnout Photivo →

Alternativy k Premiere Pro

Shotcut

Shotcut
shotcut.org

Shotcut má působivý seznam funkcí. Podle vývojářů podporuje stovky audio a video formátů. Uživatelsky příjemné rozhraní obsahuje přizpůsobitelné panely a seznam skladeb s náhledem. Vyzkoušejte Shotcut a zjistíte, že je to velmi vhodné řešení pro profesionály.

Práce na Shotcut pokračují a aplikace je aktualizována s periodicitou jednoho až tří měsíců. Takže pokud to není nejlepší náhrada za Premiere Pro, brzy to bude.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Stáhněte si Shotcut →

OpenShot

OpenShot
howtoforge.com

OpenShot není aktualizován tak aktivně jako Shotcut, ale je stabilnější a pracuje stejně dobře. Zde jsou k dispozici všechny potřebné funkce a funkce pro zpracování a úpravu videa.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Stáhněte si OpenShot →

Lightworks

Lightworks
youtube.com

Lightworks – profesionální video editor, který byl namontován takové filmy jako „Vlk z Wall Street!“, „Králova řeč“ a „Pulp Fiction“. Zná všechny stejné věci jako Premiere Pro. Ale Lightworks je ještě trochu lepší, protože má úplně bezplatnou verzi. Ano, je možné namontovat jasnější videa 720p, ale pokud pro vás není důležité, můžete zkusit Lightworks. Verze Pro stojí 450 dolarů.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Stáhněte si Lightworks →

HitFilm Express

HitFilm Express
https://hitfilm.com

HitFilm Express je výkonný bezplatný nástroj pro editaci videa. Plaťte pouze některé pluginy do editoru videa.

Platformy: Windows, macOS.

Stáhněte si HitFilm Express →

Alternativy k programu InDesign

Scribus

Scribus
upload.wikimedia.org

Scribus je dobře známý freeware program pro vytváření vícestranových souborů: časopisy, noviny, brožury a knihy. Scribus je vybaven vysoce kvalitní dokumentací a má všechny potřebné funkce pro přípravu před tiskem, s výjimkou podpory vlastního formátu InDesign. Importované stránky však můžete importovat z PostScript.

Platformy: Windows, MacOS, Linux.

Stáhněte si Scribus →

Možná používáte nějakou jinou alternativu k nástrojům Adobe? Podělte se o komentáře.