Vše, co potřebujete vědět o paměťových kartách SD, aby se při nákupu nepoškrábaly

1. Kompatibilita

Jak vybrat paměťovou kartu: kompatibilita
Attila Simo / shutterstock.com

Pro většinu lidí je microSD pouze forma, ale ve skutečnosti to není. Můžete snadno vložit libovolnou kartu microSD do standardního slotu bez problémů, ale ne všechny budou fungovat, protože karty se liší v mnoha funkcích.

Formát

Jak vybrat paměťovou kartu: formát

K dispozici jsou tři různé formáty SD ve dvou tvarech (SD a microSD):

 • SD (microSD) – ovládá až 2 GB, pracuje s jakýmkoliv zařízením;
 • SDHC (microSDHC) – disky od 2 do 32 GB, pracují na zařízeních podporujících SDHC a SDXC;
 • SDXC (microSDXC) – disky od 32 GB do 2 TB (v současnosti maximálně 512 GB) pracují pouze na zařízeních podporujících SDXC.

Jak vidíte, nemají zpětnou kompatibilitu. Paměťové karty nového formátu starých zařízení nebudou fungovat.

Velikost

Uvedená podpora výrobce microSDXC neznamená podporu pro karty tohoto formátu s libovolným objemem a závisí na konkrétním zařízení. Například HTC One M9 pracuje s microSDXC, ale oficiálně podporuje pouze mapy až 128 GB, včetně.

Další důležitou otázkou je úložná kapacita. Všechny karty microSDXC ve výchozím nastavení používají souborový systém exFAT. Systém Windows jej podporuje již více než 10 let, v systému OS X se objevil od verze 10.6.5 (Snow Leopard), na Linuxových distribucích je podporována exFAT, ale “out of the box” nefunguje všude.

Vysokorychlostní rozhraní UHS

Jak vybrat paměťovou kartu: Vysokorychlostní rozhraní UHS
Na logo karty s podporou UHS se v závislosti na verzi přidá I nebo II

Formáty SDHC a SDXC mohou podporovat rozhraní Ultra High Speed, které s podporou hardwaru v zařízení poskytuje vyšší rychlost (UHS-I až 104 MB / s a ​​UHS-II až 312 MB / s). UHS je zpětně kompatibilní s dřívějšími rozhraními a může pracovat s nepodporujícími zařízeními, ale standardní rychlostí (až 25 MB / s).

2. Rychlost

Jak vybrat paměťovou kartu: rychlost
Luca Lorenzelli / shutterstock.com

Klasifikace rychlosti zápisu a čtení karet microSD je stejně složitá jako jejich formáty a kompatibilita. Specifikace umožňují popsat rychlost platebních karet čtyřmi způsoby a protože výrobci je používají všechny, existuje mnoho zmatek.

Vysokorychlostní třída

Jak vybrat paměťovou kartu: vysokorychlostní třídu
Makro třída pro třídu rychlostí pro obyčejné mapy je číslice napsaná v latinském písmenu C

K třídě rychlosti (třídy rychlosti) je vázána minimální rychlost zápisu na paměťovou kartu v megabajtech za sekundu. Existují celkem čtyři:

 • Třída 2 – od 2 MB / s;
 • Třída 4 – od 4 MB / s;
 • Třída 6 – od 6 MB / s;
 • Třída 10 – od 10 MB / s.
Jak vybrat paměťovou kartu: třídu rychlosti karty UHS
Analogicky s označením konvenčních map se třída rychlosti UHS karty vejde do latinského písmene U

Karty běžící na vysokorychlostní sběrnici UHS mají zatím pouze dvě třídy rychlostí:

 • Třída 1 (U1) – od 10 MB / s;
 • Třída 3 (U3) – od 30 MB / s.

Vzhledem k tomu, že při určení třídy rychlosti je použita minimální hodnota záznamu, teoreticky mapa druhé třídy může být rychlejší než čtvrtá karta. I když je tomu tak, výrobce s největší pravděpodobností raději tuto skutečnost jasněji naznačuje.

Maximální rychlost

Třída rychlosti stačí k porovnání karet při výběru, ale někteří výrobci kromě toho používají maximální rychlost v MB / s v popisu a často ani rychlost zápisu (která je vždy nižší), ale rychlost čtení.

Obvykle jsou to výsledky syntetických testů za ideálních podmínek, které jsou při běžném používání nedosažitelné. V praxi závisí rychlost na mnoha faktorech, takže se tato vlastnost neřídí.

Násobič rychlosti

Další možností klasifikace je multiplikátor rychlosti, podobný tomu, který se používá k označení rychlosti čtení a zápisu optických disků. Existuje více než deset z nich, od 6x do 633x.

Násobitel 1x se rovná 150 KB / s, tj. Nejjednodušší 6x karty mají rychlost 900 KB / s. Nejrychlejší karty mají multiplikátor 633x, což je 95 MB / s.

3. Úkoly

Jak vybrat paměťovou kartu: úkoly
StepanPopov / shutterstock.com

Správně zvolte mapu se specifickými úkoly. Největší a nejrychlejší není vždy nejlepší. V určitých scénářích použití může být objem a rychlost příliš velká.

Při nákupu karty pro smartphone má hlasitost větší roli než rychlost. Výhody velkého pohonu jsou zřejmé, ale výhody vysoké přenosové rychlosti na smartphonu se téměř necítí, protože jsou zřídkakdy zaznamenávány a čteny velké soubory (pokud nemáte smartphone podporující 4K-video).

Kamery, které zaznamenávají HD a 4K video, jsou další věcí: jak rychlost, tak hlasitost jsou stejně důležité. U modelů 4K-video doporučují výrobci fotoaparátů používat karty UHS U3 pro HD – obvyklé třídy 10 nebo alespoň třídy 6.

Pro fotografii mnoho profesionálů raději používá několik menších karet, aby se minimalizovalo riziko ztráty všech záběrů vyšší moci. Co se týče rychlosti, to vše závisí na fotografickém formátu. Pokud střílíte v RAW, je účelné investovat do microSDHC nebo microSDXC třídy UHS U1 a U3 – v tomto případě se budou odhaleni v plném rozsahu.

4. Falzifikáty

Jak vybrat paměťovou kartu: falšování
jcjgphotography / shutterstock.com

Bez ohledu na to, jak to může vypadat trite, je nyní snadné si koupit falešnou podobu originálních map. Před několika lety společnost SanDisk tvrdila, že třetina paměťových karet společnosti SanDisk na trhu je padělaná. Je nepravděpodobné, že se situace od té doby značně změnila.

Abyste se vyvarovali zklamání při nákupu, stačí, abyste se řídili zdravým rozumem. Nepoužívejte nákup od prodejců, kteří nejsou důvěryhodní, a dejte si pozor na nabídky “originálních” karet, jejichž cena je mnohem nižší než u oficiálních.

Útočníci se naučili tak dobře obalovat balení, že někdy může být velmi obtížné odlišit od původního. S úplnou jistotou je možné posoudit pravost karty pouze po ověření pomocí zvláštních pomůcek:

 • H2testw – pro Windows;
 • F3 – pro Mac a Linux.

5. Kvalita

Jak vybrat paměťovou kartu: kvalita
GongTo / shutterstock.com

Pokud jste již zažili ztrátě důležitých dat z důvodu selhání paměťových karet, z jakéhokoliv důvodu, pak, pokud jde o volby, je pravděpodobné, že dávají přednost dražší značku karet známá než v „nouneym“.

Kromě větší spolehlivosti a bezpečnosti vašich dat díky kartě značky získáte vysokou rychlost provozu a záruku (v některých případech i celoživotní).

Nyní víte všechno o SD kartách. Jak můžete vidět, existuje mnoho otázek, které budete muset odpovědět před zakoupením karty. Možná, že nejlepší nápad bude mít různé mapy pro různé potřeby. Takže můžete využít všechny výhody zařízení a nevystavovat svůj rozpočet zbytečným nákladům.