Co bych měl vybrat: MacBook Air nebo MacBook Pro?

Který notebook z Apple je nejlepší? Snadno jako fleecový MacBook Air nebo spolehlivý a výkonný MacBook Pro? Rozhodli jste se, že je čas změnit starý Mac na jeden z nových notebooků Apple? Nebo jste se konečně rozhodli jít na platformu Mac? MacBook Air, MacBook Pro, MacBook Pro se zobrazením sítnice – spousta možností. Mějte na paměti, že tyto modely pokrývají širokou škálu cen. Co získáte za peníze, s nimiž se stále chystáte rozdělit? A který model je pro vás vhodný? Zjistíme to.

Nové modely MacBooku a cenovka

Řada Apple MacBook se skládá ze dvou produktů: MacBook Air a MacBook Pro. Tyto dva notebooky se liší velikostí, hmotností a výkonem. No, za cenu samozřejmě.

02

MacBook Air je nejlehčí notebook Apple. Dodává se ve dvou různých velikostech – 11 a 13 palců. Jedná se o nejlevnější notebook Apple. Cena začíná na 999 USD u 11palcového modelu a od 1099 USD u 13palcového modelu.

Základní modely obou velikostí letošního MacBook Air jsou vybaveny procesory Intel Haswell s frekvencí 1,3 GHz, 4 GB paměti RAM a 128 GB SSD. V modelech MacBook Air a MacBook Pro Retina v roce 2013 je nyní pevný disk připojen přes PCI Express nebo PCIe. Je to mnohem rychlejší než rozhraní Serial ATA (SATA) použité v loňských systémech.

MacBook Air můžete objednat s rychlejším procesorem, více paměti RAM a pevnějším diskem s větší velikostí. Vezměte prosím na vědomí, že procesor nelze v budoucnu měnit. pevný SSD může být upgradován, ačkoli to je docela těžké – Apple neuvolní k prodeji některých SSD disky, takže pokud se rozhodnete, budete potřebovat více úložného prostoru, budete buď muset vzít pevný disk z jiného MacBooku Air nebo se obraťte na středisko služeb zákazníkům, což vám to pomůže.

“Standardní” 13-palcový MacBook Pro nejnovější generace se prodává za 1199 dolarů. Tyto počítače Mac mají interní optickou jednotku nazvanou “SuperDrive”. Má 4 GB paměti RAM a 500 GB pevného disku, který pracuje s řadičem SATA. To dělá MacBook Pro docela hbitý, ačkoli to stále používá běžný pevný disk, ne SSD. Procesor pracuje na frekvenci 2,5 GHz. Jedná se o poměrně rychlý procesor, který funguje dobře ve spojení s dobrou pamětí. K dispozici jsou také různé možnosti ukládání, včetně klasického pevného disku nebo SSD.

03

Za 1299 dolarů si můžete zakoupit nový MacBook Pro se sítnicovým displejem. Je vybavena 2,4 GHz procesorem Intel i5, 4 GB paměti RAM a 128 GB SSD. Retina-displej, vybavený MacBook Pro, propojený interní optickou jednotkou, což vede k modelům s tenkým displejem Retina a lehčí než “tradiční” dásně.

15-palcový MacBook Pro s displejem Retina doplňuje řadu notebooků od společnosti Apple. Je vybaven čtyřjádrovým procesorem Intel i7 s kapacitou 2,0 GHz, 8 GB paměti RAM a 256 GB SSD. Používá integrovanou grafiku Intel Iris Pro. V tomto roce je model s displejem Retina jediným 15palcovým modelem, který Apple vyrábí. Prodává se za cenu $ 1999.

Na dražším 15-palcovém počítači MacBook Pro se systémem Retina se říká odděleně – je to jediný model, který je vybaven rychlým diskrétním grafickým čipem. Je vybaven 2,3 GHz čtyřjádrový procesor Intel Core i7 procesor také obsahuje samostatnou grafickou kartou Nvidia GeForce GT 750. Jedná se o špičkový model ve verzi Apple, takže cena odpovídajícím způsobem – 2599 $. Podobně jako u ostatních MacBooků může být displej MacBook Pro s Retina proveden na objednávku s rychlejšími procesory nebo s větším pevným diskem.

Srovnání obrazovek podle velikosti a hustoty pixelů

04

MacBook Air zatím není k dispozici s displejem Retina – a 11palcové a 13palcové modely jsou vybaveny klasickými LED panely. 11-palcový MacBook Air má rozlišení 1366 x 768, zatímco 13-palcový model využívá rozlišení 1440 x 900 pixelů.

11-palcová obrazovka počítače MacBook Air je mírně mimořádná – obrazovka má jiný poměr stran než kterýkoli jiný model MacBooku. Většina MacBooků je vybavena obrazovkami s poměry stran 16:10; a 11-palcový MacBook Air má obrazovku 16: 9. To vedlo k tomu, že 11-palcový displej MacBook Air je rozšířenější než ostatní modely MacBook.

V každém případě modely 11-palcových a 13-palcových modelů MacBook Air mají hustotu pixelů 135 pixelů na palec (PPI) a 128 PPI. Jedná se o ostrý a jasný displej, který dokáže zobrazit miliony barev, přestože nemají rozlišení sítnice.

Stejně jako 1199 $ MacBook Pro. Jedná se o vysokorychlostní model s nativním rozlišením 1280 x 800 pixelů, vybaveným 13,3palcovým displejem. Je ve stejném segmentu jako MacBook Air – hustota pixelů je přibližně 113 PPI.

Koncept “Retina-display” se dostal do módy s iPhone 4 a brzy se objevily Retina-displeje na iPadu. Také od roku 2012 jsme viděli MacBook Pro s displejem Retina. To neznamená, že MacBook Pro má stejnou hustotu pixelů jako, řekněme, iPhone 5S a iPad Mini sítnice – znamená to, že není možné rozlišit jednotlivé pixely na obrazovce se střední vzdálenosti.

V tomto konkrétním případě má 13palcový displej MacBook Pro s Retina standardní rozlišení “Retina” 2560×1600 – je to ještě vyšší rozlišení než iPad Air. Přestože má obrazovka stejnou velikost jako standardní 13palcový MacBook Pro, hustota pixelů je dvojnásobná – 227 PPI. 15-palcový MacBook Pro s retinovým displejem má rozlišení 2880 x 1800 pixelů. To je asi 220 PPI.

Rozdíl mezi displejem Retina a standardními obrazovkami je obrovský. Retina – zobrazuje podrobněji detaily na fotografiích a jsou mnohem pohodlnější pro čtení, protože mají menší pixely. Samozřejmě můžete odhadnout rozdíl v jakémkoli obchodě Apple nebo prodejci sami.

Haswell Platform

Screenshot ze dne 2013-11-25 v 14.51.04

Až na „standardní“ 13-palcový MacBook Pro, který je pozůstatkem z řady produktů Apple 2012, nyní vše MacBook je dodáván s procesorem Intel čtvrté generace, která je známá pod kódovým názvem „Haswell“.

Haswell je zlepšení čipů Ivy Bridge, které byly použity v modelech minulého roku. Zahrnují menší velikost krystalů a mají lepší správu napájení, což je důvod, proč letošní modely MacBook mají takovou prodlouženou životnost baterie.

V MacBooku se systémem Haswell je také pěkný grafický dílčí procesor. Podle Apple provedené testy ukázaly, že Haswell integrovaná grafika v procesoru je o 40 procent rychlejší než dříve.

V řetězci MacBook se výkon grafiky postupně zvyšuje spolu s cenou. MacBook Air používá Intel HD 5000 grafiky, zatímco 13palcový MacBook Pro s Retina displejem využívá Iris čip, který je rychlejší, Intel HD 5000. 15palcový MacBook Pro používá Iris Pro, což je ještě rychleji, a to díky přidání paměti EDRAM. Nejdražší 15palcový model využívá diskrétní grafický čip Nvidia GeForce GT 750, který se automaticky aktivuje při spouštění náročných grafických aplikací, jako jsou hry nebo Photoshop.

Životnost baterie

Screenshot ze dne 2013-11-25 v 14.51.16

Důležitým bodem v práci notebooku je, jak dlouho s ním můžete pracovat mimo elektrickou zásuvku. Nakonec, jaký je důvod přenášet napájení po celou dobu, což zvyšuje váhu tašky. Takže hlavní myšlenka je ztracena – mít notebook.

Miniaturní 11-palcový počítač MacBook Air běží po dobu 9 hodin během surfování po internetu a na zhruba 8 hodin při sledování videa. 13-palcový MacBook Air, v němž je kapacita baterie více než téměř třetinu, může pracovat až 12 hodin bez dobíjení. Tento model ovládá míč při testování kapacity baterie.

13násobný displej MacBook Pro s retinou, navzdory obrazovce s vysokým rozlišením, pracuje autonomně na impozantních 9 hodin. A 15-palcový MacBook Pro Retina pracuje autonomně po dobu 8 hodin, i přes všechny své výkonné hardwarové čipy uvnitř.

Ve standardním 13-palcovém počítači MacBook Pro s naplněním roku 2012 je doba bez dobíjení přibližně 7 hodin.

Bezdrátové připojení

Celá řada notebooků v tomto roce kromě MacBooku 1199 dolarů přichází s bezdrátovým modulem 802.11ac. V praxi je vybavený 802.11ac Mac schopný vysílat bezdrátová data až třikrát rychleji než Wi-Fi 802.11n, který je nainstalován na starších počítačích, jako je například standardní MacBook Pro.

Přenos signálu by samozřejmě měl být prováděn z základnových stanic 802.11ac, jako je například nový AirPort Extreme nebo Time Capsule od společnosti Apple nebo jiné zařízení pracující ve stejném rozsahu. V opačném případě váš nový MacBook Pro nebude používat celou rychlost 802.11ac.

Modul Bluetooth 4.0 je nainstalován v celé řadě notebooků od společnosti Apple.

Externí konektory

Zařízení MacBook Air je vybaveno dvěma porty USB 3.0 a jedním portem Thunderbolt. Konektor Thunderbolt lze použít k připojení externího monitoru, systému RAID a dalších zařízení. 13-palcový MacBook Air přidává slot SDXC, který umožňuje snadné importování fotografií a videoklipů z karet SD do počítače.

Sloty SDXC jsou standardní pro MacBook Pro s displejem Retina. Oni také se stali prvními Apple notebooky podporujícími Thunderbolt 2. Je to vysokorychlostní rozhraní, jehož rychlost výměny je dvakrát vyšší než původní Thunderbolt. Kromě toho je k dispozici dva porty Thunderbolt 2. K dispozici jsou také dva porty USB 3.0 a konektor HDMI, takže můžete v případě potřeby připojit MacBook Pro přímo k HDTV.

1199 $ MacBook Pro má vestavěný konektor Gigabit Ethernet, FireWire 800, jeden port Thunderbolt, dva porty USB 3.0 a slot SDXC.

Operační systém

07

Ve všech nových počítačích Mac je OS X 10.9 Mavericks již nainstalován. Mavericks, které byly vydány v říjnu 2013, mají nové prvky rozhraní UI, jako jsou karty Finder, stejně jako nové aplikace, jako je přepracovaný kalendář, Mapy a iBooky. Integrace aplikace iCloud se výrazně zvýšila, takže si všimnete zlepšení efektivity pracovního postupu, pokud sdílíte soubory a data mezi počítači Mac, iPhone a iPad.

Ale to, co opravdu dělá Mavericks jako exkluzivní operační systém, je, jak Apple přepracoval své “vnitřní”, aby zvýšil produktivitu a životnost baterie. Notebooky s operačním systémem Mavericks budou pracovat déle než dříve, díky takovým důležitým změnám, jako je Timer Coalescing a App Nap. Díky nim se ukázalo, že je efektivnější využití zdrojů CPU.

Kdo by měl koupit MacBook Air?

08

Porovnávám MacBook Air s roadster, jako je Mazda Miata. Vypadá vzdušně a letí nad vlnami. Ale sedíte za volantem, máte úplně jiné pocity – je to flexibilní, agilní a poskytuje řidiči velkou radost.

Ze stejného důvodu je MacBook Air velice příjemný k použití, jeho integrovaná architektura spolu s PCIe, je rychlá a citlivá. Uživatelé Mac, kteří surfují po webu, budou mít výkon softwaru, grafiky a designu. MacBook Air je perfektně vyvážený stroj, který dělá hodně, ale není to spousta peněz.

Nevýhodou je omezené množství paměti. 128 GB nemůže být pro každého dostačující. Existuje však levné řešení – externí pevný disk.

Kdo by měl koupit standard MacBook Pro?

09

Standardní MacBook Pro zaujímá výklenek mezi MacBook Air a MacBook Pro s displejem Retina. To hraje důležitou roli v ekosystému Apple: Je to laptop pro lidi, kteří potřebují více prostoru, než si mohli dovolit s SSD vybaveným systémem nebo vestavěnou optickou jednotkou.

Nevýhodou je, že postrádá rychlé Wi-Fi, vysokorychlostní grafiku a lepší životnost baterie, jako v modelech letošního roku. Je to tedy kompromisní řešení. Můžete říci, že 13-palcový MacBook Pro zůstává populární volbou pro mnoho uživatelů. To je Mac pro ty, kteří hledají dobrý, spolehlivý notebook s mnoha funkcemi. To je důvod, proč Apple opustil to v aktuální sestavě. Pokud hledáte výkonný počítač s velkým množstvím paměti, pak je to skvělá volba.

Kdo by měl koupit MacBook Pro s Displej sítnice?

008

Za cenu 1 299 USD je 13-palcový MacBook Pro s displejem Retina nejlepší ve své třídě. Jeho velikost je vhodná pro většinu lidí. Cena také není nadhodnocena. Nezapomeňte, že letošní modely MacBook jsou díky výkonným procesorům a nainstalovaným přístrojům Mavericks rychlejší než kdy předtím.

Pokud pracujete s těžkou grafikou a videem, musíte pracovat s notebookem, který může rychle upravovat velké soubory, například Photoshop. No, pokud chcete dosáhnout maximálního výkonu, pak 15-palcový MacBook Pro bude vaším nejlepším řešením. Grafika Iris Pro je prostě úžasná a diskrétní grafika Nvidia na drahé verzi 15-palcového počítače MacBook Pro vám neumožňuje kompromisy.

Dosud jste se nerozhodli?

Pokud máte stále problém s výběrem mezi MacBook Air, MacBook Pro a MacBook Pro s Retina displejem, než jdete na nákup, podívejte se na více informací na fórech. V každém případě uvažujete o nejlepší řady MacBooku 2013, lépe než kdy předtím a bez ohledu na vaši volbu skončíte s nejlepším notebookem, který je na trhu.

Doufáme, že tento článek vám pomůže rozhodnout se o vaší volbě. Máte-li jakékoli dotazy nebo připomínky, nezapomeňte je nechat v komentářích.

Na základě iMore

Loading...