První dojem nebo Co lze o nějaké osobě říct za pár vteřin

Tenké části

Tento termín vynalezli v roce 1992 psychologové Nalini Ambady (Nalini Ambady) a Robert Rosenthal (Robert Rosenthal). Využili ji ke studiu fenoménu prvního dojmu a sociální intuice.

Podle této hypotézy může člověk ne-slovní chování o něm hodně říci. Pro testování tohoto předpokladu vědci zaznamenali 10 sekundové video bez zvuku, na kterém přednášejí přednášející Harvard. Video bylo ukázáno lidem, kteří s učiteli nejsou obeznámeni a požádali je o vyhodnocení reproduktorů na 15 parametrech (“tenké části”). Dobrovolníci hodnotili, jak aktivní jsou lektoři, jsou sebevědomí, upřímní a tak dále.

Experiment se pak opakoval, ale ukázali již 5 sekundové videozáznamy a další skupinu diváků. Překvapivě se tenké části v obou případech téměř shodovaly. Vědci šli dál: časoměr byl zkrácen na 2 sekundy a účastníci experimentu byli znovu aktualizováni. Výsledek byl opakován.

Poté vědci požádali, aby popsali učitele studentů, kteří se účastní svých přednášek, a poznají je více než jeden semestr. A tady bylo hlavní překvapení.

Tenké úseky mezi studenty a třetími pozorovateli, kteří hodnotili učitele pouze pro krátká videa “mute”, se téměř shodovali. To nám umožnilo shrnout:

Lidé uzavírají závěry o těch, kteří jsou poprvé vidět, velmi rychle, doslovně během prvních 2 sekund komunikace. Jeho úsudek však nesouvisí s tím, co říká osoba.

Zjistíme, jaké tenké sekce o nás dělají v prvních sekundách svého známého.

Trust

Alexander Todorov a Janine Willis z Princetonské univerzity zjistili, že lidé dospějí k závěru o spolehlivosti partnera po dobu 100 milisekund.

Jedna skupina byla prokázána fotografie osob, které neznali a byla požádána o posouzení stupně jejich přitažlivosti, kompetence a spolehlivosti. Každý obrázek zobrazil 0,1 sekundy. Další skupina dostala stejné obrázky, ale čas nebyl omezen. Výsledkem hodnocení účastníků experimentu bylo, že uvažovalo o fotografování o celkové délce 100 milisekund, co se týkalo odhadů těch, kteří si fotografii prohlíželi co nejvíce. Korelace byla zvláště silná při posuzování úrovně důvěry jednotlivce.

Sociální status

Studie holandských vědců ukázala, že lidé používají oblečení jako sociální ukazatel, který určuje postavení ve společnosti a úroveň příjmu jednotlivce. Když člověk nosí Tommy Hilfiger, Lacoste nebo věci jiných známých značek, lidé kolem něj si myslí, že je na vysoké pozici.

V jednom pokusu byli účastníkům předvedeni videokonference žadatelů o místo laboratoře na univerzitě. Někteří žadatelé byli oblečeni do jednoduchých bílých košil a některé – do košil s jasně označenou značkou. Ale akce a řeč všichni byli totožní. Každému dobrovolníkovi bylo vidět pouze jedno video, po prohlížení, které musel posoudit na sedmibodové škále, pokud jde o jednoho nebo druhého žadatele, stojí za post a jaký je jeho sociální status. Situace ve společnosti žadatelů o návrhářské oblečení byla posuzována vyšší, stejně jako jejich šance na získání zaměstnání.

Autoři studie poznamenávají, že návrhářské oblečení nemá vliv na hodnocení jiných kvalit – spolehlivosti, laskavosti a dalších. Stav pouze.

Sexuální orientace

Nalini Ambady a Nicholas Rule provedli studii a ukázalo se, že sexuální orientace člověka může být určena za 50 milisekund.

Dobrovolníkům byly zobrazeny fotky mužů (hetero a homo) ze seznamovacích míst v náhodném pořadí v různých časových intervalech. Při 50 milisekundovém vizuálním kontaktu s fotografií byla přesnost odhadů sexuální orientace 62%.

Přibližně stejné výsledky byly získány ve studii o pravděpodobnosti určení pohlaví žen (Pravidlo, Ambady Hallett, 2009). A čas pro to byl ještě méně – 0,04 sekundy.

Inteligence

Profesorka psychologie na Loyolské univerzitě v Los Angeles, Nora A. Murphyová, naznačuje, že schopnost pohlédnout do očí je považována za znamení mysli. Ti, kteří se na schůzku nedívají, vytvářejí dojem více intelektuálně rozvinutých osob.

Murphy se pokusil zjistit, podle jakých kritérií lidé hodnotí duševní schopnosti. Za tímto účelem byly subjekty rozděleny do dvou skupin: první byl požádán, aby prokázal erudici během rozhovoru nahraného na videu; druhá taková instrukce nebyla dána. Všichni účastníci absolvovali test IQ. “Ti, kdo hráli”, se chovali zhruba stejným způsobem: drželi si držení těla, udělali vážnou tvář a nevěřícně se dívali do očí. A právě v této skupině diváci nejčastěji spolehlivě určovali úroveň inteligence účastníků, včetně nízkých.

Vizuální kontakt během konverzace je klíčem k chování. To je propojeno s hodnocením intelektu, který lze manipulovat, pokud ne skrýt oči.

Navíc existují další stereotypy, které tvoří představu o lidské mysli. Například nosit pevné sklo.

Chcete-li být, a nezjistíte, přečtěte si články “Jak se stát chytřejším” a “Tři způsoby, jak se stát chytřejším”.

Looseness

Britští vědci zjistili, že ženy s tetováním v prominentních částech těla jsou vnímány jako volnější (občas milují, aby pilně tvrdily a vedly promiskuitní sexuální život).

Autoři studie Viren Swami a Adrian Furham ukázali účastníků experimentálních fotografií žen v plavkách. Někteří z nich měli tetování na břiše, jiní – na rukách, třetí, a tam a tam, a čtvrté neměli. Dobrovolníci byli vyzváni, aby vyhodnotili ženy ve třech parametrech:

  • morální udržitelnost;
  • pití alkoholu;
  • fyzická přitažlivost.

Čím víc tetování byla žena, tím méně atraktivní a hodná byla. “Dívka s tetováním v očích veřejnosti je malá holčička, která miluje alkohol, chladí auta a pozornost muže,” uzavírají vědci.

Vedení

Albert E. Mannes z Business School Wharton na univerzitě v Pennsylvánii zjistil, že plešatci jsou připisováni dominantním postavením, jsou vnímáni jako vůdci schopní úspěšně vést tým.

Vědec provedl řadu experimentů. Během jednoho z nich ukázal obraz mužů s vlasy i bez vlasů. Lidé na fotografii byli ve stejném věku a ve stejném oblečení. Dobrovolníci se museli podívat na obrázky a říct, který z mužů je z morálního a fyzického hlediska silnější. Dlaň šampionátu šla plešatě.

Úspěch

Skupina britsko-tureckých vědců zjistila, že lidé v oblecích na míru přizpůsobí dojem kariérního plánu.

Vědci také dospěli k tomuto závěru v průběhu experimentů s fotografiemi. Dobrovolníci měli jen 5 sekund, aby dospěli k závěru.

Chcete-li zlepšit obraz a vypadat úspěšněji v očích druhých, noste oblečení přizpůsobené individuálnímu řezu dobrým krejčím.

Studie také uvádí, že ženy sexy sukně a halenky s hlubokým výstřihem jsou vnímány jako dělníci s nižším statusem než ženy, které striktně dodržují kód oblečení. Vědci to připisují skutečnosti, že uzavřené tělo je znamením moci. Od nepaměti měli zástupci mocenských struktur uzavřené oděvy.

Potenciál

V roce 2011 k tomuto závěru dospěli kanadští vědci: v očích ostatních muži, kteří dávají přednost klasickému obleku, rychle dosahují slávy, peněz a úspěchu, než přívrženci kazhualského stylu.

Účastníci experimentu ukázali fotky modelů. Někteří byli v elegantních oblecích a někteří v jednoduchých každodenních věcech. Dobrovolníci byli požádáni, aby předpovídali, na čem budou lidé pracovat na fotografii a jaký osud je čeká. V důsledku toho byli muži v džínách a svetrech připočítáni s nižšími mzdami a pozicemi, i když seděli v kožených křeslech v poslušných skříních. A naopak, lidé v přísných oblecích byli posuzováni jako “králové života”: budou mít spoustu peněz, rychle uspějí.

Dobrodružství

Zaměstnanci Durhamské univerzity nalezli spojení mezi chůzí a touhou po dobrodružství. Podle jejich názoru volný a neomezený běh mluví o extraversi a tendenci k dobrodružství. Zatímco turgidní chůze je neodmyslitelná u neurotických osob.

Závěry byly učiněny během experimentu, kdy studenti sledovali videa s lidmi chodícími.

Jak vidíte, lidová moudrost “se setkáváme na oblečení …” má vědecké zdůvodnění. V tomto případě je první dojem člověka často konečný.

A co hledáte, když se setkáte a proč? Řekni nám to v komentářích.