Inteligentní dům s vlastními rukama: automatizace elektrických spotřebičů a domácího kina

V předchozím článku bylo ukázáno, jak používat doplněk k “asistentovi v ruštině” pro ovládání hlasu Yandex Music nebo běžného prohlížeče. Dnes vám řeknu, jak můžete doručit hlasové příkazy domácím spotřebičům, stejně jako domácí kino XBMC.

Domácí automatizace

Vždycky jsem se zajímal o vytvoření hlasového systému pro inteligentní dům. Že v každém okamžiku je možné odeslat příkaz k přepnutí světla nebo klimatizaci, požádejte, aby film nebo zjistit, kolik se ve stupních v místnosti a mnoho dalšího.

K dnešnímu dni, abyste mohli tyto funkce realizovat, můžete využít služeb odborníků v organizaci inteligentních domů – to je velmi drahé. No, nebo se snažte udělat všechno sami, což je docela obtížné. Ale zpravidla se v žádném případě nepoužije hlasová kontrola …

Jak jsem již řekl, “asistent v ruštině” nabízí vývojářům třetích stran možnost vytvářet vlastní hlasové doplňkové programy, které mohou následně implementovat jakoukoli logiku – od nastavení budíku až po dálkové ovládání klimatizačního zařízení. Využitím této skutečně inovativní hlasové architektury jsem vytvořil první prototyp add-on “Assistant Connect”, který ovládá elektrické zásuvky. Tak to vypadá …

Pro provedení tohoto experimentu jsem potřeboval ovladač domácí automatizace ZWave Vera3 a pár ZWave zásuvek. Vytvoření addonu mi trvalo jen pár dní – lze ho stáhnout zde.

Vše, co potřebujete pro správu elektronických zařízení, je výše uvedené zařízení a smartphone pro Android s instalovaným “asistentem v ruštině”. Hlavní věc je, že váš smartphone a váš Vera3 řadič jsou ve stejné domácí síti Ethernet.

Vzhledem k tomu, že “asistent v ruštině” může být vyškolen uživatelskými příkazy, můžete napsat několik příkazů najednou pro standardní domácí automatizační scénáře. Například na frázi “Jsem doma”, asistent může zapnout televizor, světlo v místnosti a klimatizaci. Aby asistent mohl vzpomenout na váš tým, musíte říci: “Zapněte televizor, světlo a klimatizaci jednou, když uslyšíte frázi” Jsem doma “.”

Domácí kino

Samozřejmě, jsou to velmi jednoduché funkce ovládání hlasu a zjevně nejsou dostatečné pro verzi, kterou jsem popsal na začátku tohoto článku. Tak jsem se rozhodl pro vytvoření funkce domácího kina. A to se stalo.

Jediné, co mám, je televize s vstupem HDMI a počítačem v systému Windows 7. Pro domácí kino jsem použil bezplatné řešení XBMC, které lze stáhnout na libovolné platformě – Windows, MacOS X nebo Linux. XBMC plus je jeho otevřenost vývojářům, díky čemuž můj doplněk může přenášet hlasové příkazy na akce na obrazovce.

Nyní můžete ovládat hudbu, filmy, hlasitost, učit se počasí a zahrnout prezentaci. Chcete-li to provést, musíte v nastavení XBMC povolit WebServer na portu 8080. Po tomto doplněk “Assistant Connect” bude moci odeslat vzdálené příkazy do vašeho kina. Nezapomeňte přidat všechny hudební alba do zvukové knihovny, jinak Assistant nebude moci rozpoznat jména žánrů a jména interpretů.

Na závěr

ZWave je velmi běžný protokol, který se používá v řadě zařízení – zásuvky, stmívače, termostaty, ovládání závěrky, IR vysílače a mnoho dalšího. Vzhledem k otevřenému rozhraní API “Assistant in Russian” se můžete připojit k některému z nich nebo k mnoha současně a provádět jakékoli možné operace. A všichni v hlase.

Je to opravdu pohodlné a může se opakovat doma.

Loading...