Proveďte tento jednoduchý test, abyste otestovali schopnost rozlišit barvy

Věděli jste, že asi 75% lidí nerozlišuje celou škálu barev?

Proč se to děje? Faktem je, že naše schopnost rozlišit barvy přímo závisí na počtu kužel (fotoreceptorů) v sítnici oka.

A otestovat a určit, jak dobře můžete rozlišovat barvy, můžete použít jednoduchý test. Stačí vypočítat, kolik barev a jejich odstínů vidíte na obrázku (počet pruhů).

Kolik barev jste započítala?

1. Počítali jste méně než 20 pruhů. To znamená, že máte dva typy světelných kuželů. Vy, jako 25% všech lidí na planetě, patří do kategorie lidí, kteří jsou nazýváni dichromáty. Mimochodem, psi jsou také dichromáty.

2. Vidíte 20 až 32 různých pruhů. V tomto případě jste trichromát. To znamená, že máte k dispozici tři různé typy kužely a vy jste schopni rozlišit nejen základní barvy, ale většinu jejich odstínů. Asi 50% světové populace patří do této kategorie lidí.

3. Počítali jste od 32 do 39 pruhů. Pokud ano, patříte k počtu tetrachromátů a můžete vidět velmi široký rozsah barev. Tato schopnost je podobná včelám, které jsou také tetrachromáty.

4. Pokud počítáte více než 39 pruhů, Doporučuji znovu provést test. Na obrázku je pouze 39 různých barev, a pokud vezmete v úvahu, že se díváte na obrazovku monitoru, můžete ještě méně rozpoznat.

Autor této publikace počítal 36 různých pruhů, ale kolik vidíte?