7 způsobů, jak používat esenciální oleje

Esenciální olej je voňavá těkavá látka uvolněná z květů, semen, kořenů, listů, ovoce, dřeva nebo pryskyřice z rostlin.

Oleje dávají rostlinám chuť. Vlastnosti olejů závisí na druhu rostlin, podmínkách jejich pěstování, použité části a způsobu produkce. Často různé části stejné rostliny produkují různé složení a vůni oleje. Esenciální oleje se získávají destilací (ze zeleně a kůry), extrakcí (od květenství, okvětních lístků a kořenů) a lisováním (z kůže a plodů).

Esenciální oleje mají širokou škálu biologické aktivity. Některé z nich – antiseptika, zatímco jiní – spazmolytika, po další regeneraci buněk, uklidnit čtvrtý nebo naopak, stimuluje nervový systém. V tomto případě jsou esenciální oleje jsou silné nástroje, které mohou nejen pomoci, ale také bolet, pokud nejsou v souladu s doporučením o používání.

Porozumění farmakologickým vlastnostem esenciálních olejů pomůže stolu.

Esenciální oleje

* Nedoporučuje se používat na slunci.

Aplikace esenciálních olejů

Esenciální oleje by neměly být aplikovány na kůži bez základny. Je nutné chránit oči. Uchovávejte olej mimo dosah dětí. Nedoporučuje se používat esenciální oleje pro těhotné ženy, stejně jako osoby náchylné k alergiím.

Esenciální oleje se nesmí mísit s vodou a neaplikovat v čisté formě. V kosmetologii a medicíně se používají éterické oleje se základnou. Může mít vosk, med, mléko, krém. Nejčastěji se jedná o tzv. Dopravní oleje.

Transportní (základní) oleje – rostlinný olej, jako je pevná látka (např., Bambucké máslo) a kapalina (olivový olej, rakytník řešetlákový, mandlový olej, jojobový olej a další). Podporují pronikání esenciálního oleje do těla a poskytují mírný terapeutický účinek.

Koupel a koupel

Aromatická lampa
Yanik Chauvin / Shutterstock.com

Aromatická koupel je skvělý způsob, jak relaxovat po náročném dni. Snižuje stres a uvolňuje santalový olej, muškáty, levandule, růže. Svalové napětí (například po tréninku) pomůže odstranit verbenu a jalovcový olej. V období katarálních onemocnění se doporučují lázně s borovicovým nebo citrónovým olejem.

Pravidla

 • Před přijetím vůně se musíte umýt.
 • Teplota vody je 36-38 ° C.
 • Jako základ můžete použít med, kefír, syrovátku, mléko, mořskou sůl nebo transportní olej.
 • Nepoužívejte gel, šampon, pěnu a jiné kosmetické přípravky během procedury.
 • Periodicita a čas – 5-25 minut nejvýše třikrát týdně.
 • Po aromatizační lázni nepoužívejte oplachovat a ne suché.

Ve vaně se do lahve přidává esenciální olej s vodou, kterou je třeba nalít na kamna. Doporučené oleje zlepšující dýchání: cedr, eukalyptus, smrk a další. Kromě toho může být směs základních a vonných olejů navlhčena metly.

Masáž

Masáž
Poznyakov / Shutterstock.com

Esenciální oleje zlepšují hojivé vlastnosti masáže, zlepšují stav kůže a ovlivňují nervový systém. Různé oleje budou mít různé farmakologické účinky. Takže karafiát zrychluje zahřátí a stimuluje krevní oběh. Muškátový oříšek odstraňuje revmatickou bolest, citrusové plody přispívají k štěpení tukové tkáně a růžové, jasmínové a santalové dřevo mají zvedací účinek.

Pravidla

 • Recept masáž směs: 3-5 kapky esenciálního oleje + 10-15 ml základního oleje (orgán – broskev, olivový, meruňky, mandle, na obličej – jojobového, macadamia, avokádo).
 • Zvolte olej nejen pro své farmakologické vlastnosti, ale také pro vůni. Měl by být příjemný člověku, kterému se provádí masáž.
 • Během masáže upřednostněte jemné kruhové pohyby.
 • Po zasedání musíte lehnout po dobu 10-20 minut, nechodíte ven na hodinu.

Vdechnutí

Vdechnutí
Obrazový bod Fr / Shutterstock.com

Inhalace s éterickými oleji – ideální lék na chřipku (tymián, zázvor), bronchitida (eukalyptus, borovice, zerav), stomatitida (oranžová, měsíčku), jakož i pro tvář čištění (oregano, tea tree).

Lidé s astmatem a jinými závažnými respiračními onemocněními by měli být vdechováni s povolením a pod dohledem lékaře.

Studené inhalace

 • Aplikujte několik kapiček oleje na hadřík nebo papírový ručník.
 • Vdechte nos s rovným a hlubokým nosem po dobu 5-10 minut.

Horké inhalace

 • Pokud ano, použijte speciální inhalátor.
 • Pokud není inhalátor, přidejte do zásobníku horké vody 2 až 4 kapky oleje. Zakryjte hlavu ručníkem a vdechujte 5-10 minut. Doporučuje se provést postup s uzavřenými očima.

Komprimuje

Komprimovat
Gayvoronskaya_Yana / Shutterstock.com

Aromakomprese pomáhá zmírnit bolest kloubů, zad a měkkých tkání. Esenciální oleje proniknou kůží do problémové oblasti a mají protizánětlivý, analgetický a antispazmodický účinek.

V případě chronických onemocnění ohledně možnosti použití aromatických kompresí konzultujte s lékařem.

Studené komprese účinná pro nádory, vyvrtání, modřiny.

Pravidla

 • Navlhčete flanel nebo jinou bavlněnou látku studenou vodou a naneste do ní 3 až 5 kapek silice.
 • Připojte poškozenou oblast. Zajistěte elastickou bandáž.
 • Buď připravte směs základních a éterických olejů (30 ml – 15 kapek), namočte tkáň a připojte ji k nemocné části těla.

Zahřívací komprese léčí chronické nemoci, zmírňují bolesti a záněty. Užitečné pro revmatismus, osteochondrózu a radikulitidu. Pravidla jsou stejná, používá se pouze teplá voda a komprese se obklopuje.

Obohacování kosmetiky

Obohacování kosmetiky
Antonova Anna / Shutterstock.com

Východní krásy od starověku používají étery jako prostředek k péči o sebe. Oleje dodávají kosmetickému a léčebnému účinku.

Obohacením by měla být kosmetika s neutrálním složením. Prostředky určené k řešení konkrétních problémů (např. Proti stárnutí), je lepší používat bez přísad.

Existuje mnoho receptů na domácí kosmetiku s esenciálními oleji. Zde jsou některé z nich.

 • Maska pro obličej: pro 1 lžíci prášku jílů 2-3 kapky esenciálního oleje, pak musíte přidat vodu k dosažení konzistence pasty. Aplikujte masku na obličej, vyhýbejte se oblasti očí, nechte vyschnout a opláchněte teplou vodou.
 • Krém na obličej: Vezměte si jakýkoli neutrální krém (například dětský), připravte směs základních a silic. První by měla odpovídat druhu pokožky (suché, normální, kombinované, mastné, problematické) a druhé – účelu použití (bojové vyrážky, zvlhčování a tak dále). Přibližné dávkování je 10-15 kapek směsi na 150 g báze.
 • Pleťová voda: zředěnou infuzi léčivých bylin s vodou (ve stejných poměrech), 2-3 kapky esenciálního oleje, rozpusťte v 1 čajové lžičce alkoholu a přidejte k filtrovanému roztoku. Utřete tvář a krk pleťovým mlékem.
 • Vůně: 1 čajovou lžičku medu smíchanou s 1-2 kapkami esenciálního oleje, rozpusťte výslednou směs ve vodě, naléváme formy a zmrazíme. Používejte ochucené kostky ledu, abyste si oblékli obličej a odstranili zčervenání.
 • Šampon: použijte produkt s nejpřirozenějším složením, přidávejte olej do dlaně šamponem přímo při praní (1-2 kapky) nebo v lahvičce (13 kapek na 100 ml).

Aroma lampy a aroma brýle

Aroma lampa
BhubateT / Shutterstock.com

Aromalampy a aromatické směsi se používají k aromatizaci uzavřených prostorů a aromaterapie.

Aroma lampa (nebo aromakuritelnitsa) je mísa, kde se nalévá voda a přidá se éterický olej a pod ní je umístěna svíčka. Jakmile se voda zahřeje, vzduch je naplněn plyny esenciálního oleje.

Osvěžující lampa

 • Větrání místnosti.
 • Nalijte teplou vodu do misky (50-55 ° C). Objem nádoby není menší než 50 ml, jinak se voda odpaří příliš rychle.
 • Přidejte esenciální olej: 2 kapky na každých 5 m2 m.
 • Zapálit svíčku. Minimální vzdálenost od plamene k misce je 10 cm.
 • Doba trvání postupu je od 20 minut do 2 hodin. Pravidelně nalijte vodu. Nenechávejte lampu bez dozoru.

Aromakamen Má porézní strukturu a dlouhodobě zachovává pachy. Může být zakoupen nebo vyroben vlastním rukama ze sádry. Zvláštnost vůně v lokalitě akce. Pokud se vůně lampy rozprostírá po celé místnosti, pak z kamene – jen na krátkou vzdálenost. Aroma lze proto použít i na pracovišti.

Aromatizace s kamenem

 • Na kámen naneste 2 až 4 kapky oleje.
 • Vložte kámen na stůl, do skříně, do tašky nebo do kapsy.
 • Přidejte olej, protože zápach se odpaří.

Také s esenciálními oleji z šalvěje tvoří sáčky. Aromatické sáček růžového oleje dodá oblečení a prádlo, příjemnou vůni a sáčky s levandulí na nočním stolku, aby zdravý spánek.

Aroma Coulos

Aroma
nito / Shutterstock.com

Aroma Coulos (nebo aromamedalions) je doplněk z porézní hlíny, který snadno absorbuje a trvale zachovává pachy.

Jeho porod je zvláště důležitý při epidemii chřipky. Zázvor, cedr, eukalyptus, máta a další oleje pomáhají tělu bojovat proti virům a posilují imunitu.

Jak používat aroma?

 • Vyberte olej podle vlastností a zápachu.
 • V přívěsku kapat 2-3 kapky.
 • O tři dny později doplňte přívěsek.

To jsou základní principy používání silic.

A jak používáte esenciální oleje?