Home detox: jak očistit tělo bez poškození zdraví

Zbylo prakticky nikdo, kdo by o detoxu neslyšel. Toto je módní slovo – detoxikace – nic víc než detoxikace. V tomto případě je naše tělo.

Co to je a co jí? Jak se neztratit v moři informací a nepoškozovat slibné programy pro čištění těla, které často stojí spoustu peněz? Navrhuji informace o tom, kdo to potřebuje, proč a jak provádět detoxikační program doma sám.

Jaký má smysl?

Moderní koncept detoxikace je založen na léčebném hladovění. Když učiníme přestávku v jídle, pak je několik věcí:

 • Tělo má čas a příležitost hodit všechny síly na jeho zotavení, protože nemusel vynaložit obrovské množství energie pro zpracování potravin, které tak pečlivě, aby se zasadila sebe každý den. Je nepravděpodobné, že někdo z moderních lidí v civilizovaném světě ví, jak se cítil skutečný hlad.
 • Při odmítnutí jídla nebo po jeho omezení po uplynutí určité doby vylučuje střeva (tento proces je individuální, závisí na rychlosti metabolismu a na přítomnosti či nepřítomnosti onemocnění trávicího systému). Koneckonců, vše vychází, ale nic nového nepřichází. Celá “populace” střeva také začíná hladovat (populace znamená mnoho mikroorganismů). V tomto případě bakterie, které obývají střeva, na rozdíl od nás nemohou žít bez jídla po dobu 30 dnů. Proto zahynou. Ne všichni, samozřejmě, ale mnozí. Pokud je vše zjednodušené, pak dobré bakterie, které potřebujeme, jsou krmeny vláknem a špatné bakterie s cukrem a kvasinkami. Pokud nedojde k žádné z těchto látek, každý zemře. Pokud s ušetřenými detoxikačními formami jeme hodně zeleniny bohaté na vlákninu, pak přežijí dobré bakterie.
 • Pokud je obsah kalorií v potravě omezen, spaluje se tuk. A tuk, jak víte, je úložiště toxinů v těle. Proto s poklesem tukové tkáně také klesá hladina toxinů.

Právě na těchto třech zásadách vychází terapeutická vlastnost detoxikačních kurzů.

Druhy programů detoxikace

 1. Půst na čisté vodě – nejefektivnější, ale i nejtěžší. Maximální doba, kterou jsem seznámila v odborné literatuře, je 21 dní. Tento druh detoxu netoleruje, a nedoporučuji vám, abyste se uchýlili až k jednomu dni na vodu, aniž byste se nejdříve poradili s lékařem nebo výživou.
 2. Půst na zeleninovém vývaru s přídavkem protizánětlivých koření (kurkuma, petržel, zázvor, citron). V tomto případě, na rozdíl od hladovění vodou, je objem rostlinného vývaru přísně regulován množstvím: nejvýše 150 mililitrů třikrát denně. Voda a bylinný čaj se mohou také opíjet v neomezeném množství. Já sám jsem absolvoval tento detoxikační kurz čtyři dny. Podrobný přehled lze zobrazit ve svém blogu. Touto metodou bych také radil bez předchozí konzultace se specialistou. Existují kontraindikace a ne každý může tolerovat nedostatek jídla.
 3. Detoxikace šťávy. Existují odrůdy: s omezením hlasitosti a bez omezení. Existují také možnosti: pouze na ovocné šťávy, pouze na zelenině nebo na směs obou. Nedoporučoval bych detox pouze s ovocnými šťávami: oni mají příliš mnoho cukru, což znamená, že takový postup by neměl být jen těžko pohybovat v důsledku nárazů hladinu cukru v krvi, ale také to může vážně poškodit střevní mikroflóru. Koneckonců, škodlivé bakterie milují cukr! Proto je lepší vybrat si variantu zeleninových nebo ovocných a zeleninových džusů.
 4. Detox na hladké kousky. Princip je přibližně stejný jako princip detoxikace šťávy. Pouze v tomto případě získáte také vlákninu ze zeleniny a ovoce. Smoothies jsou v tomto případě připraveny v mixéru a zředěny hladkou nebo kokosovou vodou na požadovanou konzistenci. Jedná se o jemnější variantu než detox na šťávy. Hlavní věcí je zvolit smoothies s nízkou kyselostí. Jinak ani zdravý žaludek nemůže stát. V ideálním případě by měly být tři různé smoothies tří různých barev denně. Koneckonců, různé barvy mají různé mikroelementy. Stále je možné měnit hladké a zeleninové polévky – bramborové kaše. Například ráno pijete část sušenky a na oběd a / nebo večeři budete jíst polévku ze strouhané zeleniny. Vhodné jsou také protizánětlivé koření.
 5. Detox na zelenině, která byla tepelně ošetřena. Jedná se o velmi jemný druh očisty. V takovém případě po několik dní budete jíst pouze vařenou zeleninu. Ne obiloviny, chléb, brambory a kukuřice (kvůli vysokému obsahu škrobu), ořechy, fazole. Pouze to, co je prostě tráveno a nezavírá trávicí systém. Doporučuji v tomto případě omezení objemu: třikrát denně pro 200-300 gramů zeleniny. Čím je menu mnohem pestřejší, tím lépe. Navíc je to možné a je zapotřebí naplnit zeleninu olejem lisováním za studena. Sůl je povolena v malých množstvích.
 6. Detox “vegan”. Poskytuje jídlo po určitou dobu pouze rostlinné potraviny, ale bez omezení na objem. Ano, vím, že mnoho lidí vědomě tak jíst celý svůj život. Ale přesto jejich menšina. A většina z nás jíst všechno. A přesto, že podle fotografií v sociálních sítích jsme všichni tak pravidelní, vždy usmívající se, s množstvím peněz a fanoušků / fanoušků, realita je realitou. Chceme vypadat lépe. Ale prosím! Pokud většina z nás jíst správně, pak, kdo nakupuje všechny tyto potraviny v supermarketu, nabízí koblihy a stany s grilovaným kuřetem? Soudě podle prosperity společností, jako je Burger King, Starbucks a jejich zástupci, svět má něco, co by mohlo ublížit a ztuhnout. Proto pro mnohé z nás bude prospěch i takový šetrný “veganský” detox. Dokonce i za 7-21 dnů.

Je třeba poznamenat, že čím více smrtící je program, tím silnější jsou mechanismy čištění. Když hladoví na vodě a zeleninovém vývaru, většina mikroflóry a toxinů zemře a největší množství tuku je spáleno. Poté, co takový program musí být velmi dobře se z toho dostat, a je důležité připravit své tělo na čištění pomocí speciální dietu pro něj (vyloučen v pořadí káva, cukr, mléko, obilí, masa a ryb na kuře).

Během detoxika mají prakticky všechny různé negativní reakce (bolesti hlavy, únava, nevolnost, zvracení, slabost, špatný spánek). Ale! To není pravidlo.

Když jsem prošel hladem, měli jsme ve skupině lidi, kteří naopak zažili mimořádný výbuch energie. Nemohli ani spát víc než 3-4 hodiny denně!

Někteří, naopak, to bylo velmi špatné. Někdo byl nucen okamžitě přepnout na detoxikaci zeleniny a někdo prostě nahradil zeleninový vývar vodou s bílkovinným práškem.

Když plánujete očistit tělo, buďte připraveni na cokoli. Zahrnuje změnu strategie. Hlavním úkolem je poslouchat vaše pocity.

Jaký detox program doporučuji vyzkoušet doma

Možnosti 4, 5 a 6 budou vyhovovat všem. Nemají žádné kontraindikace. Jediná podmínka pro čištění na smoothies: nezapomeňte přidat do nich trochu více obyčejné vody a alespoň jednu zeleninu, aby se snížila kyselost a rovnováha cukru v krvi.

Kdo se nedoporučuje provádět čištění (s výjimkou možností 5 a 6):

 • lidé užívající léky;
 • kojící matky;
 • těhotná;
 • nezletilé děti;
 • příliš tenkých lidí (v tomto případě existují výjimky z pravidla).

Během detoxikace doporučuji minimalizovat škodlivé účinky na tělo, a proto omezit používání kosmetiky, čisticích a čisticích prostředků, parfémů. Také nebude zbytečné odstranit všechny výživové doplňky a vitamínové komplexy po dobu trvání detoxikace. Dokonce i ty, bez nichž nemůžete žít za posledních 50 let.

Na konci kurzu budete cítit, co vám chybí a chybí. Například jsem měl rostlinný olej a vitamín C.

Pozor: Program detoxikace není prostředkem ke ztrátě hmotnosti. Vše, co je takto vyřazeno, se obvykle vrátí se zájmem poté, co se vrátíte do normální výživy. Další otázkou je, že se k němu nemůžete vrátit, ale začněte poslouchat své tělo. Pak se vrátí pouze část kilogramů.

Na druhou stranu, pokud např. Snížíte 15 kilogramů a pak se vrátíte za měsíc nebo dva, znamená to jen jednu věc: hodně jíte. A očividně špatné výrobky. Koneckonců, je velmi obtížné jíst správné jídlo v takových množstvích.

Jak se dostat z detoxu

O tom můžete napsat samostatný článek. Ale stručně, bude to tak: upřednostňujte potraviny, které jsou bohaté na vlákninu (zeleninu, obzvláště hrubé), aby se živily příznivou střevní mikroflórou. Navíc po dobu alespoň jednoho týdne můžete přežít bez obilovin, chleba, kvasnic, cukru (všech druhů) a alkoholu. V opačném případě nebude smysl pro detoxikační program užitečný. Významem programu je změna intestinální mikroflóry po očistě k lepšímu.

Pokud si stále vyberete jeden z prvních tří programů, pak by měla být potravina zavedena postupně a v malých porcích. Nedoporučuje se napadat surovou zeleninu, ořechy, maso, fazole, protože jsou obtížně strávitelné. Zadejte je postupně. Pokud jste podstoupili program detoxikace zeleninových vývarů, pak v prvních dnech je nejlepší, aby se základem stravy ty zeleniny, ze které jste učinili vývar.

V jiných možnostech, jeden tip: Nehazujte vše najednou. Zvláště na škodlivosti typu koláče, hamburgery a piva s hranolky. Jinak, jaký byl význam vašeho detoxikace?

Jaká je optimální doba trvání detoxikace

Aspoň jeden den. A ne více než 21. Optimum – 3-7 dní. Trvání závisí na vašem zdravotním stavu. Pokud se cítíte dobře a plné energie – můžete pokračovat. V případě, že bolest hlavy a jiné nepříjemné pocity přetrvávají déle než 3-5 dnů, pak bych poradit, abyste přerušit a zkuste to znovu po určité době nebo přesunout na další rušivé možnost.

Dobré zdraví pro vás!

Loading...