Nadýchání: jaké potraviny mu pomohou vyrovnat se a které je třeba se vyhnout

Příčiny nadýmání

1. Přejíždíte

Možná je to nejčastější příčina nadýmání. Servírování menší velikosti pomůže změnit situaci.

2. Jíte tučné pokrmy

Tuk je strávil déle než bílkoviny nebo sacharidy, takže žaludek zůstává naplněn dlouho. Pokuste se omezit tuky ve stravě.

3. Jíte příliš rychle

Když spěcháte kolem stolu a doslova polknete potraviny, plyny vás nebudou čekat. Jezte pomalu a důkladně žvýkat jídlo. Pocit sýtosti přichází za 20 minut po jídle. Takže věnujte tyto 20 minut důkladnému žvýkání. Odborníci na výživu věří, že to vás ušetří před přejídáváním.

4. Přehnete vzduch

Přibližně polovina plynů v zažívacím systému se spolkne s jídlem. Snažte se pít trubičkou, žvýkací žvýkačku nepoužívejte, nepijte sódu a nepoužívejte koktejl. Mnoho lidí polklo spoustu vzduchu ve stresu. Dechové cvičení se vyrovnávají s nervy.

5. Jíte před spaním?

Pokud chcete jíst jednu hodinu nebo dvě před spánkem, připravte se na pocit nadýmání. Ve snu se trávení zpomaluje, takže veškeré jídlo zůstanou ve vaší mrtvé hmotnosti před probuzením. Pokud nemůžete jíst večeřet brzy, snažte se nepřetížit trávicí systém. Jezte něco snadného, ​​například kus ovoce nebo jogurtu. Můžete si vzít svou duši na snídani, když se tělo probudí a bude připraveno strávit jídlo.

6. Kouříte?

Ano – ano, kouření ovlivňuje činnost trávicího traktu a může způsobit produkci plynu.

Jaké produkty způsobují tvorbu plynu

Zelenina a ovoce

Luštěniny a čočka obsahují oligosacharidy, které mohou způsobit nadýmání. Ze škrobu a cukru se v některých částech ovoce a zeleniny ve střevě hromadí plyny. Toto zelí (bílá, bruselská, barva), mrkev, meruňky, švestky. Nelze se rozdělit s vaším oblíbeným produktem? Pokuste se vařit pro pár. Namísto plodů bohatých na ovoce, jako jsou melouny, jíst kiwi. Má hodně aktinidinu a je to přirozený enzym, který pomáhá rozbít bílkoviny a zabraňuje otokům.

Sladidla

Aspartam, sukralóza a sorbitol jsou špatně štěpeny, pokud byly všechny rozloženy. Umělé sladidla jsou produktem moderního světa, zcela cizí lidskému zažívacímu systému. Není-li možnost zcela vyloučit stravu, zkuste alespoň snížit spotřebu.

Mléčné výrobky nebo laktóza

Intolerance laktosy je další oblíbenou příčinou nadýmání. Oblíbená zmrzlina může být nahrazena zmrazenými smoothies, například z mandlového mléka s banány.

Celá zrna a její deriváty

Celozrnné potraviny jsou užitečné, ale obsahují spoustu vlákniny, které podporují tvorbu plynů. Pít více vody a postupně zvykat tělo na vlákno a celá zrna. Tekutina pomáhá potravě pohybovat po zažívacím traktu a zabraňuje nadýmání.

Konzervační prostředky, sodná sůl a glutamát

Chipsy, sušenky, hotové snídaně jsou skutečné bomby, které jsou připraveny k výbuchu ve vašem zažívacím traktu. Recept jeden – jít na užitečné jídlo. Místo rychlého občerstvení jíst maso namísto sody vypít čistou vodu s citronem, máta nebo okurkou.

Jaké produkty snižují tvorbu plynu

Chřest

Jedná se o produkt číslo jedna v boji proti nadýmání. Chřest odstraňuje přebytečnou vodu, usnadňuje trávení, zmírňuje nepohodlí ve střevech a zašpikované prebiotika pomáhají růstu užitkových bakterií.

Okurky

Obsahují quercetin, což je antioxidant, který pomáhá snížit produkci plynu. Okurky odstraňují přebytečnou tekutinu, mají málo kalorií, ale mají hodně vitamínu C, beta-karoten a hořčíku.

Banány

Oni, jako avokádo, jsou bohatí na draslík. Pomáhá odstraňovat vodu z těla, takže může eliminovat otok způsobený nadměrnou spotřebou sodíku. Banány také pomohou, pokud je otok způsoben zácpou.

Papája

Ovoce je bohaté na enzymy, které rozkládají bílkoviny v zažívacím systému a napomáhají procesu trávení jídla.

Fermentované mléčné výrobky

Chcete-li odstranit otok, můžete použít kyselé mléčné výrobky: přírodní jogurt, kefír, kvašené mléko. Obsahují užitečné bakterie, které pomáhají digestovat jídlo. Při nadýmání byste měli jíst kaše. Ovesné vločky pomáhají normalizovat trávení a pohanková kaše zlepší intestinální motilitu. Nejoblíbenější domácí lék na plynatost je kobylka. Můžete jej přidat do salátů, aby se zabránilo nadýmání nebo ozdobení semen fenyklu.

Semena fenakelu

Dalším produktem je zachránce, pokud jste mučeni plyny. Fenykl odlehčuje křeče a zmírňuje otoky. Ne nadarmo se z výživy předepisují kojenci trpící kolikou. Semena lze přidávat do jídla, dělat čaj z nich nebo jednoduše žvýkat.

Maria Kursaková
Kuchař veganské kuchyně, odborník na užitečné vaření.

Nejúčinnějšími produkty v boji proti nadýmání jsou celer, ananas, zralé banány, papája a lněné semínka. Koření je dobré: zázvor, skořice, semen fenyklu a rozmarýnu. Ty mohou být přidány do vývaru nebo posypány pečenou zeleninou. Obvyklá voda také účinně řeší problém.

Zázvor

Záchranný prostředek nejenže vás ochrání před běžným nachlazením, ale pomůže také bojovat proti plynům. Enzymy obsažené v kořene, rozkládají bílkoviny a snižují tvorbu plynu. Zmrzlinový doplněk může být přidán do nápojů nebo do čaje.

Mátový nebo heřmánkový čaj

Byliny odstraňují svalové napětí v trávicím traktu a odstraňují plyny. Heřmánek také zmírní nervové napětí a stres.

Kontaktujte odborníka

Pokud omezujete spotřebu produktů a nápojů produkujících plyn, ale přesto máte pocit otoku, musíte kontaktovat odborníka. Trvalé plyny mohou hovořit o závažných potížích s trávicí soustavou. Naštěstí se to děje zřídka.