30 vážných důvodů, proč musíte v Minsku pracovat

1. Silná IT sféra

Podle statistik zdroje dev.by je v Minsku 939 IT firem a téměř 40 000 IT specialistů. To znamená, že s průmyslovým průměrným výnosem 10% ročně je v IT sféře 4000 volných pracovních míst, z nichž jeden můžete uplatnit. Největší jsou EPAM a Wargaming, kde pracuje několik tisíc zaměstnanců. Minskové týmy vytvořily takové mistrovské díla jako Svět tanků Viber.

Nyní se mnoho IT společností v Minsku stalo mezinárodním a slunce nikdy nepřekročilo své kanceláře.

Pracuji ve společnosti SOOO Game Stream, Minskském vývojovém centru Wargaming. Nebudu popisovat všechny výhody, protože článek o tom není, řeknu jednu věc: je to mega-tým nadšenců globálně s vášní.

Práce lze zobrazit na výše uvedené stránce nebo na stránkách jobs.tut.by.

2. HTP – preferenční zdanění

V Minsku byl vytvořen High-Tech Park (HTP), což je zóna, která IT firmám umožňuje provozovat obchodní činnost za zvýhodněných podmínek.

High-tech park

To zahrnuje nižší daň z příjmů (9% namísto 12%) a preferenční zdanění společností. Například, typická společnost zaplatí 35% daň z platů zaměstnanců a IT společnost zaplatit stejnou částku, ale ne s plným platem a s minimem země, což se rovná asi 1 až 5%.

A pokud, například na Ukrajině, budete čerpat jako individuální podnikatel na zařízení v oblasti IT společnosti Bělorusko se dostanete do stavu s plným sešitu.

3. Každý mluví rusky

Přesunutí ukrajinského nebo ruského do Minska bude velmi jednoduché, protože všichni zde mluví rusky. Ruský jazyk je spolu s běloruským jazykem. Kromě toho, že Ukrajinci budou mít pěknou výhodu v podobě téměř stoprocentní jasnou představu o běloruském jazyce, protože slova, která nejsou tak jako ruský jazyk, 80% jsou podobné ukrajinštině.

Běloruský jazyk

4. Jednoduchá registrace

Je velmi snadné být legálně v zemi. Za tímto účelem stačí mít dvě věci: pracovní smlouvu a smlouvu o pronájmu bytů, registrované v WEC.

Algoritmus je takto:

 1. Získáte nabídku zaměstnání od společnosti.
 2. Pošlete kopie vašich dokumentů, společnost začne zpracovávat žádost o povolení k zaměstnání. Říká se, že v 95% případů podniky obdrží takové povolení poprvé, v jiných případech – od druhého. To trvá dva týdny.
 3. Přijete do Minska. Obecně platí, že společnosti poprvé poskytují bydlení, takže můžete snadno hledat dům k pronájmu. Existuje spousta míst, jsou realitní kanceláře. Prohledala jsem Molnar a čtvercový metr. Podíval jsem se na byty na hata.by a realt.by.
 4. Najdete byt, podepsat pronájem s pronajímatelem, zaregistrovat jej ve VEZ. Od této chvíle můžete být najati.
 5. V práci připravíte balíček dokumentů, které přenesete do služby migrace. Jeden nebo dva týdny čekání a dostanete dočasnou registraci. Překvapivě neexistují téměř žádné fronty. Mám dvě návštěvy (přinášet dokumenty a vyzvednout registraci) trvalo 60 minut.
 6. Nyní můžete být v zemi legálně. Od tohoto okamžiku, Ukrajinci nemusí vyplňovat migrační kartu na celnici.

30 vážných důvodů, proč musíte v Minsku pracovat

5. Jednoduchá registrace karty SIM, bankovní karty, účtu v cizí měně

Vše, co normální osoba potřebuje, je SIM karta a bankovní karta. Vydání je velmi snadné. SIM kartu lze získat i bez registrace, nazývá se “vizitka”. Obecně je to docela přijatelné. Vzal jsem si MTS, někdo bere život. Okamžitě dostala plný 3G internet – 3 dolary za 1 GB za měsíc.

Bankovní karta je vystavena příliš snadno. Potřebujete pouze cestovní pas a kód (nezáleží na tom, zda je uvízlé nebo normální). Okamžitě můžete otevřít účet v měně a pak v online bankovnictví, abyste mohli část mzdy převést na dolary.

Moje banka je Belinvestbank. Stát, jeden z největších, s velmi pohodlným internetovým bankovnictvím:

 • Snadná úhrada pomůcek (stačí zadat jméno společnosti a vašeho účtu – systém automaticky načte vaše údaje a vyúčtuje částku).
 • Je výhodné si objednat další kartu – přímo v internetovém bankovnictví, pak ji musíte zbavit pouze v banku (10 minut).
 • V samotných bankách je elektronická fronta vhodná.
 • Platba kartou prostřednictvím internetu je chráněna zadáním dalšího hesla (pokud je zaplaceno na libovolném webu, který jste odeslali na webovou stránku banky, aby bylo možné zadat heslo, a teprve poté je platba provedena).
 • Mimochodem, úroková sazba na zůstatku na kartě je 24% ročně (pokud je zůstatek od 350 dolarů). Můžete vystavit vkladovou kartu o sazbě vyšší než 40% ročně. Vše samozřejmě v rublech.
 • Je snadné přenést peníze na dolarovou kartu a zpět.

mapy Belinvestbank

6. Dobrá medicína

Vzhledem k tomu, že se vládní agentury ještě nesetkaly, existují zde komerční klinice. Několikrát jsem byl na klinice “Lode”. Personál je přátelský, moderní pokoje, vybavení také. Lékaři jsou však obyčejní, stejně jako v Kyjevě. Lékaři, lékaři, lékaři z běžných nemocnic pracují v “Medico”, “Boris”, “Dobrobut”. Myslím, že je to stejné.

Mimochodem, v lékárnách zde sortiment 2-3 krát méně než v ukrajinštině. V tom je plus, protože existuje jen málo drahých léků, jejichž cena je určena rozpočtem na reklamu.

Tady jsem se poprvé setkal s nápravou pro obyčejnou zimu Snoop. Není reklama – to je skutečný nález. Jedna injekce a celodenní zima se nestane. Náklady na 3 dolary, dost dlouhou dobu (a na Ukrajině, koupil jsem doroguschy „Sinupret“ tablety, spreje silně vysuší nos a způsobit podráždění).

Lékařství v Minsku

Říkají, že antibiotika zde nelze koupit bez předpisu. To není pravda. Kupoval jsem na doporučení lékaře “Augmentin”, můj recept se ani nepožádal, i když byl se mnou. Možná byl družník telepat. 🙂 Lékárny jsou tady jako obvykle, pracují jen do večera a na služební dobu pracují nepřetržitě.

Nejjednodušší způsob, jak vyhledávat léky, je na stránkách tabletka.by, ukazuje, jak dostupnost léků v různých lékárnách a ceny léků.

7. Pohodlný pohyb po městě (veřejná doprava, taxi)

Můžete se pohybovat po městě městskou hromadnou dopravou nebo taxíkem (dokud nepřijedete své auto).

Veřejná doprava je prostě krásná:

 • Jednoduchá platební karta pro cestování do metra, tramvaje, trolejbusu, městského autobusu. Všude jsou čtenáři, takže platba kartou je snadná. Ale pro ty, kteří mají rád vstupenky, existují elektronické kompostéry. Cesta trvá v průměru 30 centů.
 • Veřejná doprava je mimořádně čistá jak uvnitř, tak i venku.
 • Moderní trolejbusy, autobusy, metro, tramvaje.
 • V zastávce prochází průměrně tři až sedm tras. Často vidím tři zastávky trolejbusů, které zastavily. Interval pohybu je malý.

Naplánoval jsem všechny mé cesty v programu Wikiroutes. A v něm můžete sledovat, kam jdete, a kdy se dostat ven.

Taxi:

 • 7788, je to stejné taxi “Almaz” – levné a rozzlobené. Mnoho strojů pracuje pro ně, takže objednávání obvykle není problém. To, že jsem podepisoval – je možné prostřednictvím stránky konfigurovat požadavek USSD na předem definované adresy a poté zavolat taxi kliknutím na kontakt v adresáři. Nedávno začal instalovat Wi-Fi.
 • 135, to je taxi “kapitál” – průměrný cenový segment, lepší automobily.
 • Taxi “Pátek” je bonus. V parku pouze VW Passat B6 a B7. Jejich pravidla: řidič v klasických kalhotách a košili, úhledně zdobený, tichý. K dispozici je Wi-Fi a platba přes terminál.

Mimochodem, zdanění bez získání zvláštních poznávacích značek a registrace v taxi není zde přijato.

Nikdy se nevzdejte taxík, který stojí u vlakového nádraží, v obchodě nebo někde jinde, jinak vám bude poskytnut jeden a půl dvojitý tarif.

8. Kvalitní výrobky a velký výběr dovozů

Můj první známý se stalo s obchodem “Rublevsky”. Tam je spousta z nich po městě, každý dům má to. Sortiment byl slabý, obchod sám byl temný a byl jsem trochu rozrušený. Ale pak jsem si pro sebe uvědomil “Hroch”, “Vesmír”, “Korunu” a uvědomil jsem si, že tam je raj potravin.

Jaké jsou výhody Minsku:

 • Velmi tuhé GOST a normy. Špatné produkty jsou na poličkách jednoduše zakázány.
 • Není možné sledovat podmínky prodeje produktů, bojí se kontrolních orgánů a sleduje to.
 • Velmi chutné a zároveň levné marshmallows a marmeláda.
 • Velký dobrý dovoz za přiměřenou cenu.
 • Nesplnila jsem zhnitou zeleninu ani ovoce. V jednom obchodě jsem viděl velkou odpadkovou nádobu s víkem a nápisem “Pokud se vám to nelíbilo – vložte jej sem”.
 • Mnoho různých omáček. K dispozici je autentická Carbonara omáčka italského původu, která z makaronů připravuje pokrm hodný restaurace Michelin.
 • Dobrá volba dováženého piva.
 • Velmi chutné a vždy čerstvé produkty Santa Bremor (místní společnost). Dokonce jsem si koupil Oliviera na smích, ale pak mě překvapilo čerstvost a chuť salátu. Kvalita krabových tyčinek ve výšce! Mnohem lepší než Vici.
 • Dobré čerstvé maso a dobrá náplň.
 • Velký výběr dovezených sýrů za rozumné ceny.
 • Tam je místní mascarpone a ricotta za směšné ceny ($ 2 na hrnec), který chuť není nižší než dovážené. Mnoho sýrů Jyugas ze sousední Litvy je cenově dostupnou alternativou k parmazánu.
 • Chutné a cenově dostupné mléčné výrobky firmy “Savushkin”. Stala se fanouškem. Doporučuji jogurty. Bypass dokonce Ehrmann.

9. Cesta do Vilniusu – 2:30 (Evropa, IKEA, restaurace, nákupní centra)

Skutečným nálezem pro mě byl výlet do Vilniusu. Vlak je jen 2 hodiny 30 minut a velmi pohodlné, cesta stojí 15 eur.

Cesta do Vilniusu

Vilnius okamžitě otevírá přístup k nejlepším evropským buřkám:

 • Obchod IKEA;
 • obrovské množství restaurací a kaváren;
 • Krásné centrum s budovami XVIII-XIX. Století a úzkými uličkami;
 • obchody s levným jantarovým zbožím;
 • nákupní centrum “Acropolis”, je prostě obrovské a vstřebává všechny obchodní značky.

Mohu napsat hodně o Vilniusu, ale tento článek je o Minsku.

10. Vynikající silnice

Dlouho jsem neviděl silnici s 11 pruhy (pět v jednom směru a šest v druhém) – dlouhý život Partizansky Prospekt.

Během války v> 50% v Minsku byla zničena, takže na rozdíl od měst, výstavba, která se konala i když se vozíky a chodci, okamžitě postaven pro automobily. Proto existují velmi široké silnice, tam je okruh. Z jedné části města Minsk dojedete za pouhých 30 minut. Silnice v dobrém stavu.

Cesty v Minsku

Dosud jsem se s opuštěnými místy nesetkal s jámami. Dráty se setkaly, ale byly malé, a rychle se roztahovaly.

Zde se nemusíte bát koupit inteligentní nebo sportovní automobily.

11. Blízkost letiště Vilnius s loukosterovem, železniční uzel – Varšava, Praha

Pokračování v tématu cizích zemí říkám, že z Vilniusu létají různé nízkonákladové letecké společnosti: Ryanair, Wizz Air a další. Navíc sem odjíždějí vlaky do Prahy, Varšavy, Rigy.

12. Evropské hodnoty

Podle jejich kultury a hodnot jsou občané Minsku velmi blízko Evropanům. Je těžké popsat slovy, ale můžete to cítit. Tyto hodnoty se projevují dodržováním čistoty, dodržováním pravidel a zákonů, ve stylu řízení, v tom, jak se léčíte v restauracích, obchodech a dalších institucích.

13. Lidé – milí, vyrovnaní, pohostinní

Největší hodnotou Minska jsou jeho lidé. Bělorusové sám o sobě říkají “památníky” – vyvážené. A to je opravdu pravda.

To se projevuje v laskavosti, absenci radikálních názorů (jak v politice, tak v náboženství či kultuře). Zdá se mi, že Bělorusci prostě nemají gen pro závisti, agrese, odsouzení. Ale to jim nezabrání, aby byli zcela jasnými lidmi.

14. Bezpečnost ve městě a na silnicích

Maximální rychlost je zde 60 + 9 km / h, to stačí pro bezpečnou jízdu. Na silnicích jsem viděl velmi málo nehod. Pokud by bylo v Kyjevě normální, aby vidělo jednu nehodu denně, pak je tu jedna nehoda za dva týdny.

V samotném městě se cítíte také bezpečně: ulice jsou dobře osvětleny, prakticky neexistují bezdomovci, drogově závislí, alkoholici, vzhled bandita.

V noci roamingové společnosti neexistují hlasité výkřiky.

15. Čistota ve městě

Co přesně v Minsku nebudete vidět, je odpadní skládka někde poblíž křižovatky, nebo ve sněhu, nebo v blízkosti zlomené urny. Zde je pravidelně čistí. Dokonce i na stanici vládne sterilní čistota. Obvykle se mi nelíbí vlakové nádraží, ale stanice je v porovnání se středním letištěm čistá a moderní.

V Minsku jsem nikdy nemusel umývat boty. Stává se to jen v Evropě. Stroje jsou zde také velmi mýdlové, protože na silnici nejsou žádné nečistoty a písek. Velmi mě překvapilo, když byly všechny cesty po skončení zimy čisté.

30 vážných důvodů, proč musíte v Minsku pracovat

16. Předvídatelnost a stabilita

Když žijete v Minsku, existuje malý pocit stability a předvídatelnosti. Zdá se, že zítra a pozítří nebude vyšší moc.

Pravděpodobně se něco podobného ženy cítí za zády silného muže. Buď čistota a pořádek ve městě vytvářejí takový pocit nebo nedostatek mnoha negativních zpráv.

17. Je snadné přinést auto

Přinést auto Rusovi je stejně snadné jako jít do jiného města. Jediným nuánem je zelená karta, která je levná. Trochu komplikovanější než ukrajinština: budete muset zajistit pojištění (“zelené”) a prohlášení u celnice.

V tomto případě vůz nemusí patřit ani řidiči. Zatímco v Bělorusku není tam žádná taková věc jako plné moci pro auta, Ukrajinci na svých zvycích může požádat, takže je lepší vydat označena jako „právo vyvážet auta do zahraničí“.

Ukrajinci mají právo cestovat do Běloruska po dobu až tří měsíců a pak se buď musí odejít a zavolat znovu, nebo obnovit registraci do jednoho roku u celního úřadu v Minsku (na základě pracovní smlouvy).

Tyto podmínky nemohou být porušeny, jinak může být zabaveno auto.

18. Vynikající restaurace

Milovníci lahodného jídla zde nebudou zklamáni. Byl jsem v těchto institucích: Lžíce, «Čechov», Bistro De Luxe, Tapas Bar, «Insomnie“, “Gallery ¡jen” Country Club Robinson – vše vynikající evropské kuchyně a lahodná vína. Kromě toho pro milovníky sladké je zde Cinnabon se svými oblíbenými skořicovými rožky. Samozřejmě je tu také McDonalds, který mě však překvapil úplným nedostatkem Wi-Fi.

30 vážných důvodů, proč musíte v Minsku pracovat

19. Moderní nákupní centra

První obchod, se kterým jsem chodil, byl GUM. On způsobil šok a panický útok. Myslel jsem, že celý Minsk je takový. Kdo chybí lopatu – vítejte na GUM na Independence Avenue. Ale pak jsem se seznámil s “korunou”, “hradem” a Galileiem – vynikajícími nákupními centry s značkovými obchody.

Upset Arena City: v dobrém okolí, krásné zvonky, ale naprosto zbytečné obchody uvnitř.

20. Cyklistické a běžecké parky

Co je v Minsku tolik a co subjektivně obchází i Vilnius – to jsou cyklostezky. Jsou to hodně na chodnících. Kromě toho jsou v parcích, můžete tam také běžet. V Minsku je mnoho parků a všechny jsou dobře upravené.

Cyklotrasy a běžecké parky v Minsku

21. Infrastruktura pro děti

Dětské hřiště, hojnost zahrad, evropská (opravdová) zoo, vodní parky, delfinárium, dětská centra v nákupních centrech – vše, co vaše dítě potřebuje. Kromě toho je v každém okrese spousta soukromých rozvojových aktivit.

30 vážných důvodů, proč musíte v Minsku pracovat

22. Je snadné hromadit peníze, vyplácet je v zahraničí

Chcete-li ušetřit část platu, absolutně nemusíte jít do banky a otvírat těžké vklady, které pak nelze odstranit před plánovaným termínem. Sazby z plastových karet jsou zde přijatelné: od 24 do 40% ročně na běloruských rublech a až 5% ročně na dolarové karty. Současně lze peníze snadno odstranit z bankomatu a platit v terminálu.

Karty lze také použít v zahraničí se stejnou jednoduchostí jako v Minsku. Během platby v internetových obchodech také nejsou žádné problémy.

23. Můžete stahovat dolary z bankomatu

Často jsem si u bankomatů všiml bodu výběru měny, který chcete odvolat. Nějak jsem se snažil sundat 100 dolarů – ukázalo se to! Na Ukrajině ani v Rusku neexistuje taková věc. Bankomaty ve městě jsou plné a peníze na výběr nejsou problém.

24. Neexistují dopravní zácpy.

V Minsku není dopravní zácpa. Zde nemusíte chodit do práce po dobu 1-2 hodin nebo si najat řidiče (jako lidé v Moskvě, aby pracovali v autě na cestě k práci). Ráno, večer, na oběd – po 30 minutách můžete odjet z jedné části města do druhé.

Výsledkem je úspora paliva, času a nervů.

Jako další příjemný výsledek – na silnicích není taková hrubost, jako v Kyjevě nebo v Moskvě. Nikdo není ve spěchu, takže není třeba stříhat, přitahovat se na křižovatce, jít kolem cesty a tak dále.

V Minsku nejsou dopravní zácpy!

25. Obrovský výběr mateřských škol a škol

Nedávno jsem provedl malý experiment: kolem mě se pohyboval v okruhu 800 metrů – počítala jsem pět škol a pět mateřských škol. Každá škola má svůj vlastní stadion s vynikajícím pokrytím. MŠ mají všude dětské hřiště, docela moderní. Chytré budovy, pavilony a ploty.

Sadiki a školy v Minsku
Všechny modré tečky jsou mateřské školy

26. Necítíš se jako cizinec

Tady nikdo nepovažuje za cizince. V taxi, obchodech, v práci – kdekoli jste obyčejná osoba. Sledoval jsem lidi: i zástupci asijských a afrických národů z Minska reagují velmi klidně.

Tady v 80% případů v restauraci slyším anglická řeč a nikdo se k nim obrátí, aby pečlivě studoval cizince.

27. Levné léky

Stále častěji zaznamenávám žádosti o přivodání léků z Běloruska. Porovnal jsem ceny některých z nich a velmi často léky v Bělorusku stály 1,5-2krát levnější než na Ukrajině. Nevěděl jsem proč, ale je to fakt.

28. Čistá povaha

Příroda je prostě magická. První věc, která překvapila při vstupu do Běloruska na auto, je velmi úhledný les. Všechny stromy jsou vyrovnané, mezi nimi nejsou žádné trosky. Je zřejmé, že se zde starají o lesy a plantáže. Neviděl jsem takové věci v Polsku, jen v Německu. No, teď v Minsku.

Zásobník Drozdy, Minsk
Přehrada “Drozdy”, Minsk

29. Klimatizační zařízení není potřeba

Když jsem hledal byt k pronájmu, všiml jsem si nedostatku klimatizačních jednotek na fotografii. A pak mi vysvětlili: v létě není tak horko, takže potřebujete klimatizaci. Z toho se zdá, že všechny budovy vypadají čistěji.

Toto léto bylo horké 2-3 týdny, ale ve srovnání se stejným Kyjevem je teplo velmi snadno tolerováno.

30. Balzám na hlavu nostalgický

I když je Minsk ve své většině velmi evropský, nostalgický pro SSSR může stále najít něco pro sebe:

 • Architektura. Je opravdu krásná architektura doby SSSR, hlavně v centru Minska.
 • GOST. Všechny výrobky mají různé certifikáty (EAS, STB), které opravdu potvrzují kvalitu.
 • Čistota. Zdá se mi, že pro čistotu a přesnost byl SSSR milován, protože ihned po jeho rozpadu nebyly ulice dobře udržovány, silnice byly rozbité, odpadky byly všude.
 • Neexistuje žádný zápas se sovětskými symboly. Hvězdy, obelisky, památníky, názvy ulic jsou od počátku SSSR velmi autentické.
 • Tam jsou ještě obchody a stravovací zařízení, kde si můžete vzpomenout na SSSR (jednoduchý interiér, staré okna a ledničky, prodejci oblečení).

Shrnutí, řeknu: Minsk je opravdu skvělý!

Mimochodem, po přečtení nezapomeňte aktualizovat svůj životopis (výhoda je již připraven pro Vás 33 desky), váš profil na LinkedIn a připravit se na pohovor (50 vzpomenout život hacking).

Loading...