Pravidlo 1%: proč někteří dostanou všechno, jiní nic

Síla kumulativní výhody

Představte si, že dva stromy rostou vedle sebe. Každý den soutěží navzájem o sluneční světlo a vlhkost. Pokud jeden strom roste o něco rychleji než jiný, bude růst o něco výš, získá více slunce a deště. Následující den, díky této dodatečné energii bude růst o něco vyšší. Časem se muftuje druhý strom a dostane se od lesa podíl lvice na slunci a živinách.

Takový strom dá více semen, což znamená, že v příští generaci stromů se tento druh také zvětší. Tento proces se bude opakovat, dokud stromy, které byly zpočátku o něco lepší než konkurenti, nebudou obsadit většinu lesa.

Situace, kdy se velmi málo času v průběhu času zvyšuje, vědci nazývají kumulativní výhodu.

Vítěz obdrží všechno

Podobné věci se staly lidem. Jako stromy v lese často soutěžíme o stejné zdroje. Politici soutěží o hlasy, spisovatelé – na místo na seznamu bestsellerů, sportovci – pro zlatou medaili, firma – kvůli potenciálním zákazníkům, televizní kanály – pro naši pozornost a čas.

Takový účinek, když malý rozdíl ve výnosu vede k nepřiměřené odměně, se nazývá účinek “Vítěz bere vše”.

Stačí, abyste získali výhodu pouze jednoho procenta, jedné vteřiny a jednoho rublu, abyste získali 100% odměnu.

Jakákoli rozhodnutí týkající se omezených zdrojů, jako je čas a peníze, přirozeně vedou k situaci, kdy vítěz dostane všechno.

Vítěz získá většinu

Úspěch “Vítěz získává vše”, který je charakteristický pro jednotlivé soutěže, často vede k tomu, že se v ostatních oblastech života projevuje účinek “Winner gets the most”.

Chycen v lepší pozici (vyhrál zlatou medaili a získal režisérského křesla), vítěz začne hromadit výhod, které mu pomůže znovu a znovu vyhrát. Co bylo zpočátku jen malou rezervou, nyní se stává spíše pravidlem 20/80.

Vítězství zvyšuje šance na výhru v druhém. A každý úspěšný úspěch pouze posiluje pozici vítězů.

V průběhu času jsou všechny ceny a přínosy ti, kteří zpočátku nepatrně překonali konkurenci a ti, kteří zaostávali, zůstávají téměř bezmála. Tento princip je také nazýván efekt Matthew na citát z Bible: „… pro každého, kdož má být, a hojnosti, ale od těch, s žádným bude odňato i to, co je.“

Nyní se však vrátíme k otázce položené na začátku článku. Proč mají většinu výhod a výhod pouze někteří lidé a organizace?

Pravidlo jednoho procenta

Dokonce i malý rozdíl v práci může vést k nerovnoměrnému rozdělení oprávnění. To je důvod, proč jsou správné návyky tak důležité.

Stačí překonat konkurenci pouze o 1%. Ale pokud si dnes zachováte výhodu, zítra, každý den, vyhrajete znovu a znovu kvůli této výhodě. A každé vítězství přinese ty nejlepší výsledky.

To je pravidlo 1%. Nemusíte být dvakrát tak dobrý, abyste dostali dvakrát tolik. Musíte být lepší pouze o 1%.