Xmarks. Nejlepší synchronizace záložek mezi prohlížeči

ikona xmarksDnes bych chtěl mluvit o jednom plug-inu (rozšíření, add-on, pojmenovat to), bez něhož prostě nedokážu představit produktivní práci na globálním internetu. Tento plugin je Xmarks, dříve známé fanouškům aplikace Firefox jako Foxmarks.

Většina uživatelů (včetně mě) se neomezuje na práci s jedním počítačem. Proto je přístup k záložkám vašeho oblíbeného webového prohlížeče, který je velmi pečlivě sestaven, a je to prakticky životně důležitá podmínka. Některé prohlížeče, například Google Chrome nebo Opera, poskytují vlastní hotová řešení. Ale potřebovala jsem nějakou univerzální volbu, která by byla vhodná pro několik aplikací a různých operačních systémů (Mac OS X a Windows).

Naštěstí jsem četl někde o Xmarks, který aktuálně podporuje až 4 prohlížeče: Safari pro Mac, Firefox (nejvíce “fantazii” verze plug-in), Google Chrome a Internet Explorer. Pro každý z nich je prezentován jako samostatný doplněk nebo plug-in a může být instalován samostatně.

xmarks1

Mezi funkce, které jsou k dispozici pro několik platforem, můžete okamžitě identifikovat následující:

  • samozřejmě synchronizace záložky;
  • podpora auditu procesu synchronizace se schopností “vrátit zpět” změny;
  • přístup k záložkám a dalším datům prostřednictvím prohlížeče, včetně a pomocí iPhone;
  • synchronizace otevřených záložek mezi počítači (v Safari nefunguje);
  • možnost manuální a automatické synchronizace;
  • šifrování dat.

V tuto chvíli bylo hodně dosaženo, ale je třeba ještě hodně učinit. Například některé věci, které přidávají addon pro Firefox mezi všechny podobné konkurenty – synchronizace hesla, inteligentní vyhledávání a použití vlastního serveru pro ochranu dat.

Pokud jsou nastavení zásuvných modulů v prohlížečích Firefox a Chrome v příslušných částech prohlížeče, zásuvný modul Safari je nastaven na Předvolby systému. Také v liště nabídek existuje další úhledná ikona, pomocí které můžete rychle synchronizovat data se serverem, přejít na webové rozhraní pro správu záložek nebo otevření nastavení pluginu.

xmarks3

Obecně platí, že pro Xmarks by vývojáři měli dát památník v životě! 🙂

Addon pro Firefox: stáhnout
Plugin pro Safari: stáhnout
Rozšíření pro Google Chrome: stáhnout

Místo pro vývojáře: Xmarks
Cena: zdarma
Osobní odhad: 5+