Lesklý nebo matný: který monitor koupit?

Když si koupíte notebook nebo monitor, budete mít na výběr: matný nebo lesklý? Kryt obrazovky je lepší? Skutečnost, že se pod slunečním světlem mění na “zrcadlo”, nebo na ten, na kterém vypadají barvy vybledlé?

Doufáme, že tento článek vám pomůže rozhodnout.

Glossy matt vs

Odkud pochází tato opozice? Koneckonců, jak lesklé, tak matné monitory používají stejné LCD panely.

Nicméně výrobci vyrábějí lesklé a matné monitory a kupující mají zkušenosti s volbami.

Zvažte výhody a nevýhody jednotlivých povlaků.

Lesklý displej je více “jasný”. Mají intenzivnější, intenzivní a kontrastní barevné ztvárnění; zejména černé barvy. To je plus.

Nicméně svítí na slunci. To je mínus. Pokud často pracujete na volném prostranství nebo vaše pracoviště je u okna, může vám dojít k zasažení.

Matné displeje mají antireflexní nátěr, který “zhasne” oslnění. Proto v místnostech s jasným umělým nebo přirozeným osvětlením fungují tyto monitory pohodlněji.

Nedostatek matných displejů je mrzutost. Barvy na nich vypadají poněkud nejsilněji.

Výhody a nevýhody lesklého a matného monitoru jasně demonstrují fotografii na obálce. Vlevo je matná Dell a na pravé straně je lesklý Apple.

Co si vybrat?

Vše závisí na vašich cílech.

Pokud budete potřebovat monitor pro stolní PC, a místnost není příliš intenzivní světlo, je pravděpodobné, že budete blížit vysoce lesklý povrch s živější reprodukci barev.

Pokud si koupíte notebook a chcete pracovat často venku (na terase za slunečného dne), pak se podívejte na matný displej. Podobně při nákupu monitoru pro stolní počítač ve velmi dobrém světle (stůl u okna, silné lampy). Nezapomeňte však, že matný nástavec AR-coating vás chrání před oslněním 100%, ale bude méně ostrý než na lesklé obrazovce.

Samozřejmě, nemůžete vytvořit ideální podmínky pro celý život obrazovky (zejména pokud je to notebook). Dnes je váš stůl daleko od okna a zítra ho přenesli do kanceláře, zaplaveného slunečním světlem. Proto zvolíte lesklý nebo matný displej, v každém případě budete kompromitovat.

  Glänzend oder matt: Welchen Monitor kaufen?

Notebooky s lesklými a matnými displeji
Notebooky s lesklými a matnými displeji

(Obraz je nejen notebooky s matným (vlevo) a lesklý (vpravo) nátěry, ale také různé modely různých generací. Prosím, nedělejte přímé srovnání.)

Pokud by bylo možné vytvořit monitor, kde by po kliknutí prstu se matný povlak změnil na lesklou (a naopak), mnozí by byli šťastní. Koneckonců by to umožňovalo “naladit” monitor na konkrétní podmínky. Ale to je nemožné.

Proto bude pravděpodobné, že opozice “lesklá a matná” bude pokračovat. Koneckonců, kolik lidí, tolik názorů.

Nabízíme možnost sdílet svůj názor v komentáři k tomuto příspěvku. Který monitor – lesklý nebo matný – si vybral a proč?

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

Scroll to Top