Jak sedět a co dělat, když to nemůžete

Vaše postavení u stolu má velký význam pro držení těla a zdraví obecně. Sedět po dobu 6-8 hodin pět dní v týdnu, máte zvyk držet tělo určitým způsobem. Tento zvyk určuje vaše postoje nejen na stole, ale také na jakémkoli jiném místě: za volantem, při tréninku, při chůzi, dokonce i ve snu. A jestliže obvyklá pozice není fyziologická, dříve nebo později to způsobí problémy s páteří.

Možná, že jste si to přečetli, urovnal si záda a rozhodl se, že vždycky budete sedět rovně. Je to úžasné, ale nebude to dlouho. Zpočátku se zdá, že udržet záda rovnou je snadná a dokonce i příjemná, ale po minutě nebo dvou začne zlomit dolní část zad, takže brzy přijmete své obvyklé místo.

Proč je tak těžké zadržet?

Když dlouho držíte určitou pozici, vaše tělo na to zvykne. Mozak ho začne vnímat jako přirozené a pohodlné. To je hlavní obtíž.

Pokud se váš mozek naučil, jak něco udělat určitým způsobem, rekvalifikace je poměrně obtížná.

Dobrým příkladem je zvyk psát s jednou rukou. Snažte se přesunout rukojeť na nepřekonatelnou ruku a budete se cítit jako nepříjemné dítě.

Nicméně, i když s obtížemi, mozky jsou stále schopné rekvalifikovat a naučit se nové návyky. Praxe vám pomůže vytvořit zvyk správné pozice a rozloučit se s bolestem a ztuhlostí po pracovním dni. A první věc, kterou musíte věnovat pozornost, je umístění vaší pánve na židli.

Správná poloha pánve je základem dobré polohy těla

Poloha pánve na stoličce má rozhodující význam pro celou postoj jako celek. Vaše pánev a páteř jsou jako sloupec cihel skládaný na sebe. Pokud je křivý, aby dal spodní cihlu, všichni ostatní budou sklouzávat.

Abyste správně našli panvu, musíte nejprve najít sedací svaly. Jedná se o dva kostnaté výčnělky v dolní části pánve.

Panvové kosti
Struktura panvových kostí

Chcete-li je najít, sedněte na pevný povrch, položte ruce pod hýždě a položte je na váhu těla. Budete se cítit, jak se vaše ischiální klepání zatlačí na vaše ruce.

Hlavním pravidlem dobré držení těla je sedět na ischium tubercles. Většina lidí sedí tak, že jejich tělo se nachází buď za stehenními stehny nebo před nimi.

Umístění pánev správně

Nejprve musíte cítit správnou polohu pánve. Chcete-li to udělat, posaďte se na okraj židle, položte nohy na podlahu, úhel v koleni by měl být 90 stupňů. To je správná pozice nohou.

První ohnout oblouk zpět a pozastavení po dobu několika sekund, pak oblouk záda, takže hrudník dopředu a vytváří nadměrnému ohýbání v pase. Pak vezměte střední polohu.

Jak správně sedět
Vlevo – panva je nakloněna dozadu, ve středu – panvový sklon dopředu, vpravo – správná poloha

Je-li pozice správná, cítila se co nejpohodlněji (první minuta). Hmotnost se nachází na ischium tubercles, zadní strana je rovná, ale při zachování fyziologických ohybů páteře.

Takže jste našli ideální pozici, ale vaše tělo už roky zvyklo na druhé, a proto, jakmile odjedete, okamžitě přijme obvyklou pózu. Samozřejmě nemůžete jen celý den sledovat polohu pánve, a pas s nezvyklostí bude unavený. Pomozte se zvyknout – použijte podporu pro záda, což zjednoduší tvorbu nového vzoru.

Jak pomáhat tělu se zvyknout na správné držení těla

Křeslo s bederní opěrkou

Nejčastěji se zadní část kancelářských židlí lehce odrazí, zejména pokud není židle nová a trochu volná. Na této židli nebudete moci sedět na ischiální tuberku a současně se naklonit na zádech.

Křeslo s bederní opěrkou
Vlevo – obvyklá židle, vpravo – s podporou pasu

Aby nedošlo k narušení správné polohy, zkuste speciální židli s válečkem v blízkosti pasu. Na této židli můžete správně umístit pánev a opřít se o válec. Kvůli tomu nebude svaly na zádech přetíženy, a přestanete se opřít a posunout váhu z jehličích tuberkul.

Dobré židle však může být poměrně drahé. Pokud nemáte v úmyslu utrácet spoustu peněz, je tu cenově výhodnější alternativa – polštáře a ortopedické podložky.

Polštáře a stoličky

Polštář s paměťovou funkcí je pod váhou vašeho těla a udržuje si tvar. Můžete jej položit pod pasem na židli nebo na autosedačku a udržet si neutrální polohu, aniž byste museli pocit únavy ve svalech. Takové polštáře je možné objednat na AliExpressu. Cena je asi 500 rublů.

K dispozici je také levnější volba – podšívka na židli pro podporu pasu. Tento design lehkého oka, který je upevněn na židli pomocí lan, zajišťuje dobrou podporu zad a nedovoluje zadnímu potu. Cena je asi 200 rublů.

Polštáře a stoličky
Kryt židle

Upravte držení těla při posezení a nemusíte utrácet peníze na služby osteopatu a chiropraktik.

Čtěte také:

  • Jak opravit postoj a zlepšit trávení kroucením →
  • 13 cvičení z jógy k opravě skoliózy →
  • Cvičení, která vám zachrání postoj, pokud budete hodně sedět →