למה יישום קריאת מהירות לא עושה שום טוב

להשתמש בטלפון החכם שלך כדי ללמוד לקרוא מהר יותר? האם שיטות מסורתיות הוחלפו על ידי יישומים פופולריים? יש לנו לאכזב אתכם – החלטה זו עשויה להיות שגויה.

תוצאות הניסויים האחרונים מוכיחים כי אפילו דבר מעניין כמו ספריץ לא יכול לעשות קריאה יעילה יותר. מדוע יישום זה אינו פועל למעשה? עכשיו תגיד.

קרא “מלחמה ושלום” מן הטלפון החכם, אולי, הוא לא הרעיון הטוב ביותר, אבל זה די להגשים. הזדמנות כזו משתמשים קיבל תודה על יישום Spritz. לאחרונה, זה עשה הרבה רעש, במיוחד לאחר ההודעה של סמסונג מראש התקנה של היישום על S5 גלקסי.

עקרון הפעולה של ספריץ הוא פשוט: היישום מחלק את הטקסט למילים נפרדות ואחד אחד מראה אותם לקורא ומרכז את תשומת לבו באמצע המילה. לכן, הזמן, בקריאה רגילה, הוא בילה על תנועת העין ממוזער. טכנולוגיה זו מבוססת על מה שמכונה רצף חזותי מהיר (מהיר הצגה חזותית טורית, או RSVP) שיטה. לדברי היזמים, השימוש בו ספריץ מאיץ את תהליך הקריאה מבלי להתפשר על ההבנה. אתה מקבל את ההזדמנות לקרוא עד אלף מילים בדקה. במקרה זה, גודל המסך לא משנה: היישום אידיאלי אפילו עבור מכשירים קטנים, למשל, שעונים חכמים.

עם זאת, מחקר חדש הראה כי רעיון זה הוא טוב מכדי להיות אמיתי. לפחות, אם אתה רוצה להבין מה כבר לקרוא. אכן, האם כדאי לנסות לשנות את התהליכים הקוגניטיביים הבסיסיים למען כמה גאדג’טים?

גם אם השתמשת Spritz פשוט לקרוא את ציוץ, אתה לא מבין את ההודעה בבירור כאילו אתה קורא את אלה 140 תווים לאט ומהורהר.

אליזבת שוטר

אליזבת שוטר, מדען פסיכולוגי מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, אספה 40 מתנדבים מקרב הסטודנטים וערכה ניסוי קטן. היא ציינה אם רמת ההבנה של הטקסט תצטמצם אם החזרה הבלתי רצונית של העיניים למעברים נפרדים נמנעה – תהליך זה נקרא רגרסיה. זה לוקח בערך 10-15% של זמן הקריאה.

תוצאות המחקר היו כדלקמן. בקריאה רגילה אצל התלמידים רמת ההבנה של הטקסט נותרה זהה, ללא התחשבות, האם רגרסיה נקבעה או לא. זה מאשר כי העיניים שלנו לפעמים צריך להסתכל בפעם השנייה על שבר להבנתו. כאשר המילים החליפו זה את זה במהירות והמשתתפים בניסוי לא יכלו לחזור אליהם, הבנת הטקסט החריפה. השפעה זו נצפתה בעת קריאת משפטים פשוטים מאוד וביטויים מורכבים. “תוצאות הניסוי שלנו מראות בבירור כי חשוב מאוד שהקוראים ישלטו בתנועות העיניים שלהם כדי להבין את מה שקראו”, כותב המחבר.

תכונה של הטכנולוגיה בשימוש על ידי יישום Spritz
תכונה של הטכנולוגיה בשימוש על ידי יישום Spritz

Spritz הפך לאחד הדיבורים ביותר על ניסיונות להשתמש בשיטה RSVP. הוא היה ניסויים מאז 1970, אבל הבקשה לקריאה מהירות החלה לאחרונה – בגלל הצורך בשיטות חדשות של קריאה על מסכים קטנים. עכשיו באינטרנט אתה יכול למצוא שירות אחר עם פונקציונליות כמו Spritz שנקרא Spreeder.

נציג החברה-מפתח ספריץ Lowell Eschen טוען שאף אחד עדיין לא הצליח לשחזר את העיקרון של יישום זה בדייקנות. אחרי הכל, רק ספריץ בוחר את נקודת ההכרה האופטימלית עבור כל מילה. זה הופך להיות סוג של מצביע אל העיניים ועוזר למוח לפענח במהירות את מה שהוא ראה. יוצרי ספריץ מציגים את הטכנולוגיה הזו כ”מבט חדש בקריאה “. לדבריהם, הצוות עבד על זה במשך שלוש שנים והוא יכול להגיש כל עדות ההתפתחויות המדעיות שלהם.

אליזבת סקוטר, מחברת הניסוי שתוארה לעיל, אינה מאמינה בהצהרות השיווק. “הם אומרים שהם עוסקים במדע, אבל למעשה הם לא הראו את זה”, אומר Schotter. – יוצרי ספריץ לא עשו מהפכה. אולי הם רק שינו מעט את שיטת ה- RSVP, אבל זה עדיין לא יעיל “.

האם אתה משתמש ביישום זה? האם אתה יכול לקרוא לזה כלי יעיל לקריאה מהירה? שתף חוויות בהערות.