כיצד משפיעה קריאה עמוקה על המוח שלנו

מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Business Administration הראה כי ספרים שסטודנטים קוראים בקולג ‘משפיעים ישירות על רמת האוריינות שלהם. ככל שהקורא קורא יותר ויותר, כך הוא יכול לבטא את מחשבותיו על הכתיבה. הבחירה הנכונה של הספרות פירושה הרבה יותר מאשר תרגול כתוב קבוע.

תלמידים שקראו בכתבי עת מדעיים, בדיוני קלאסיים ולא-בדיוני, להתמודד טוב יותר עם בניית משפטים מורכבים מבחינה תחבירית מאלה שקראו בדיוני מסובכת (סיפורי בלשים, פנטזיה, מדע בדיוני) או באופן בלעדי-צוברי אינטרנט כמו Reddit, Tumblr ו- Buzzfeed. הסימנים הגבוהים ביותר התקבלו על ידי סטודנטים שקראו פרסומים אקדמיים רציניים, הנמוכים שבהם הם אלה שקוראים רק תוכן אינטרנט.

ההבדל בין קריאה עמוקה ורדודה

קריאה עמוקה היא קריאה איטית ומתחשבת של טקסטים עם שאלות מוסריות מורכבות, השונה מקריאה שטחית לא רק על ידי לימוד מילים חדשות.

קריאה עמוקה אפשרית רק אם יש לך טקסט שבו יש פרטים רבים, רמזים, מטאפורות. ואז במוח של הקורא אותם אזורים מופעלים, אשר מעורבים חווה חוויה חדשה.

בנוסף, קריאה עמוקה עוזרת להגביר את האמפתיה, את היכולת להזדהות. הקורא, שקוע עמוק יותר לתוך הקריאה, מתחיל לשקף, לנתח ולנסות על מה שקרא לעצמו ולניסיונו. כמו כן, במהלך הקריאה האדם מבחין כי הוא טכניקות של המחבר, תכונות סגנוניות, בניית העלילה שהופך את הספר מרתק וייחודי, ולכן לומד לכתוב ברמה רצינית יותר.

קריאה שטחית – אלה הם טקסטים שאתה יכול למצוא בבלוגים מקוונים או באתרי בילוי (במיוחד מאמרים עם רשימות כותרות צהובות). טקסטים אלה חסרים את הסגנון המקורי, את נקודת המבט והניתוח שלהם, שיכולים לעורר מחשבה. אלה הם טקסטים קלים, שבהם אתה גולש במהירות עם העיניים שלך לשכוח בעוד כמה דקות.

קריאה עמוקה מסנכרנת את העבודה של מחלקות המוח

קריאה עמוקה כוללת את עבודתם של מחלקות המוח האחראיות לראייה, שמיעה ודיבור. בעת קריאה וכתיבה מופעלים צוותי החשיבה הבאים:

 • מרכז ברוקה: מאפשר לך לתפוס את הקצב ואת התחביר, עוזר לשלב תנועות דיבור בודדות לתוך מעשה דיבור אחד.
 • אזור Wernicke: משפיע על התפיסה של מילים בודדות ומשמעותן באופן כללי.
 • זוויתית זוויתית: הוא אחראי על התפיסה והשימוש בשפה.

מרכזים אלה מחוברים על ידי קבוצת סיבים, אשר, ככל הנראה, לסייע לסופר להתחבר ולסנכרן את השפה עם הקצב. כאשר קוראים, המוח שלך מרגיש את האינטונציה האופיינית לטקסטים מורכבים, ולאחר מכן מבקש לחקות אותה כאשר אתה כותב את עצמך.

ישנן שתי דרכים להשתמש בקריאה עמוקה כדי ללמוד כיצד לכתוב טוב יותר.

1. קרא את השיר

במחקר שפורסם בכתב העת Journal of Consciousness Studies, מדענים דיווחו על מציאת פעילות בתחומי המוח האחראים לקריאה, דבר שהתבטא בצורה שונה בעת קריאת טקסטים שונים.

ככל שהרווח היה רווי יותר מבחינה רגשית, לעתים קרובות יותר הגיבו אזורי המוח (בעיקר בחצי הכדור הימני), שבדרך כלל מגיבים למוסיקה.

השוואת שירה ופרוזה, המדענים הצליחו להוכיח כי הקריאה של טקסטים פואטיים מופעלת cingulate cortex האחורי ואת האונה הטמפורלית מדיאלית – אזור במוח אחראי על התבוננות פנימה.

כאשר הנבדקים קראו את השירים האהובים עליהם, הפעילות של חלקים במוח האחראים על הזיכרון היתה בולטת יותר מהאזורים האחראים לקריאה. משמעות הדבר היא שקראה מחדש את השירים האהובים עליך היא סוג של זיכרון טוב המעורר רגשות חזקים. ורגשות חזקים תמיד טובים לכתיבה יוצרת.

 • אוסף שלם של שירים מאת אדוארד אסדוב
 • 100 שירים שיגעו בגברים החמורים ביותר
 • שירים של סרגיי יסנין
 • עבודות השלם של אלכסנדר פושקין
 • שירים ושירים של ולדימיר ויסוצקי

2. קרא את הבדיוני הקלאסי

הבנת המצב הפסיכולוגי של אנשים אחרים היא המיומנות החשובה ביותר לבניית קשרים חברתיים מורכבים המאפיינים את החברה האנושית. וזה זה שעוזר לסופר ליצור תווים מעניינים ומצבים.

בתיאוריית התודעה, לא נעשה כל כך הרבה מחקר כדי להבין כיצד התודעה שלנו שונה מהתודעה של אנשים אחרים ואיך הרגשות שלנו שונים זה מזה. אבל ניסויים שנעשו לאחרונה הראו שקריאת ספרות קלאסית מסייעת להבין טוב יותר את רגשותיהם של אחרים, את המדינה, את תכונות החשיבה.

קריאה בדיונית מגרה את התפתחות היכולות הקוגניטיביות יותר מקריאת כתבי עת, ראיונות ואפילו ספרות מדעית פופולארית.

 • 10 ספרים המוכיחים כי הקלאסיקה הם לא משעמם
 • 13 ספרים בהשראת מנכ”ל תאגידים ידועים: מארק צוקרברג, ביל גייטס, אילון מסק ואחרים
 • 9 ספרים שמשנים את החיים לטובה
 • 100 ספרים ששינו את העולם
 • 10 ספרים עם עלילה מעוותת, שלא יורדים

במקום לצפות בטלוויזיה, להתמקד בקריאה עמוקה

הזמן המושקע בתוכניות טלוויזיה כמעט תמיד מבוזבז, שכן יכולתו של המוח ללמוד ולתפוס כמעט מיידית נופלת למינימום.

קריאת הודעות במקומות ציבוריים מצחיקים, מאמרים במגזינים לבידור ובדיוני קל יכול להיות פעילות מעניינת, אבל עבור המוח זה לא עושה שום דבר טוב. אם אתה רציני לגבי ללמוד איך לכתוב טוב, להקדיש זמן רב יותר על קריאה מתחשבת של בדיוני, שירה, מאמרים על מדע ואמנות המשתמשים בשפה מורכבת לגרום לך לחשוב.