Jak hluboké čtení ovlivňuje náš mozek

Studie publikovaná v časopise Journal of Business Administration ukázala, že knihy, které studenti čte ve škole, mají přímý vliv na úroveň gramotnosti. Čím více a rychleji čte člověk, tím lépe vyjadřuje své myšlenky na psaní. A správná volba literatury znamená víc než stálou písemnou praxi.

Studenti, kteří čtou vědeckých časopisech klasickou beletrii a literaturu faktu, lépe schopni vyrovnat se s výstavbou syntakticky souvětí, než ty, kteří čtou nekomplikované fikce (detektivky Fantasy, sci-fi), nebo výlučně internetových agregátorů jako Reddit, Tumblr a Buzzfeed. Nejvyšší známky obdržely studenti, kteří četli vážné akademické publikace, nejnižšími jsou ti, kteří čtou pouze webový obsah.

Rozdíl mezi hlubokým a mělkým čtením

Hluboké čtení je pomalé a promyšlené čtení textů se složitými morálními otázkami, které se liší od povrchního čtení nejen učením nových slov.

Hluboké čtení je možné pouze tehdy, pokud máte text, ve kterém je mnoho detailů, narážky, metafory. Pak v mozku čtenáře jsou aktivovány stejné oblasti, které se účastní nového zážitku.

Kromě toho hluboké čtení pomáhá zvyšovat empatii, schopnost empatize. Čtenář, hluboce ponořený v to, co čtou, začne přemýšlet, analyzovat a pokusit se číst sebe a své zkušenosti. Také při čtení osoby zjistí, že to – techniky autora, stylistické rysy, stavební pozemek – dělá kniha fascinující a jedinečné, což znamená, že naučit se psát na vážné úrovni.

Povrchové čtení – to jsou texty, které najdete v online blogu nebo na zábavních stránkách (zejména články se seznamy a žluté záhlaví). Takové texty postrádají původní styl, svůj vlastní pohled a analýzu, které by mohly stimulovat myšlení. Jedná se o lehké krátké texty, na které rychle sklouznete oči a zapomenete za pár minut.

Hluboké čtení synchronizuje práci oddělení mozku

Hluboké čtení zahrnuje práci oddělení mozku zodpovědných za zrak, sluch a řeč. Při čtení a psaní jsou aktivovány následující think-tanky:

 • Broca Center: umožňuje vnímat rytmus a syntaxi, pomáhá kombinovat jednotlivé řečové pohyby do jediného projevu.
 • Oblast Wernicke: ovlivňuje vnímání jednotlivých slov a smyslu obecně.
 • Úhlový gyrus: je zodpovědný za vnímání a používání jazyka.

Tato centra jsou propojena skupinou vláken, která zjevně pomáhají spisovateli připojit a synchronizovat jazyk s rytmem. Když čtete, váš mozek cítí intonaci, která je charakteristická pro složité texty, a pak se snaží napodobit, když se píšete.

Existují dva způsoby, jak využít hluboké čtení, abyste se naučili lépe psát.

1. Přečtěte si báseň

Ve studii publikované v časopise Journal vědomí studií, vědci ohlásil objev aktivity v oblastech mozku, které jsou zodpovědné za čtení, která se projevuje různými způsoby při čtení různých textů.

Čím více se citově nasytí text, tím častěji reagují oblasti mozku (většinou v pravé hemisféře), které obvykle reagují na hudbu.

Porovnáním poezii a prózu, vědci byli schopni prokázat, že čtení poetických textů se aktivuje kortikální zadní cingulate a mediální temporální – mozkové oblasti odpovědné za introspekci.

Když předměty četly své oblíbené básně, aktivita částí mozku zodpovědných za paměť byla výraznější než oblasti odpovědné za čtení. To znamená, že přečtení vašich oblíbených básní je druh dobrého vzpomínek, který evokuje silné emoce. A silné emoce jsou vždy dobré pro tvůrčí psaní.

 • Kompletní sbírka básní Eduarda Asadova →
 • 100 básní, které se dotýkají nejtěžších mužů →
 • Sergej Yesenin básně →
 • Kompletní práce Alexandera Puškina →
 • Básně a písně Vladimíra Vysotského →

2. Přečtěte si klasickou beletrii

Pochopení psychického stavu ostatních lidí je nejdůležitější schopností pro budování složitých společenských vztahů, které jsou charakteristické pro lidskou společnost. A právě to pomáhá spisovateli vytvářet zajímavé postavy a situace.

V teorii vědomí nebylo provedeno tolik výzkumů, abychom pochopili, jak se naše vědomí liší od vědomí ostatních lidí a jak se naše emoce liší. Nedávné experimenty však ukázaly, že čtení klasické fikce pomáhá lépe pochopit emoce druhých, stát, rysy myšlení.

Reading fiction stimuluje rozvoj kognitivních schopností více než čtení časopisů, rozhovorů a dokonce i populární vědecké literatury.

 • 10 knih, které dokazují, že klasika není nudná
 • 13 knih inspirovaných generálním ředitelem známých společností: Mark Zuckerberg, Bill Gates, Ilon Mask a další
 • 9 knih, které mění život k lepšímu
 • 100 knih, které změnily svět
 • 10 knih s úchvatným zkrouceným pozemkem, které nevycházejí

Místo sledování televize se zaměřte na hluboké čtení

Doba strávená sledováním televizních pořadů je téměř vždy zbytečná, protože schopnost mozku učit se a vnímat téměř okamžitě klesá na minimum.

Čtení příspěvků na veřejných serverech zábavné, zábavné články v časopisech a lehkým fikce může být zajímavé cvičení, ale nepřináší žádnou výhodu pro mozek. Pokud jste vážně o tom naučit psát dobře, trávit více času na pozorné čtení beletrie, poezie, vědeckých a uměleckých předmětů, které používají komplexní jazyk a které vás nutí přemýšlet.

Loading...