Co dělat, když se něco dostane do očí

Obecné tipy

Kartáček pro nanášení maskary, větev nebo hřebík může poškodit povrch oka, a budete se cítit silné pálení a nepříjemné pocity nebo něco cítit v případě, že proti poškrábání je mělká. Proto je lepší být v bezpečí a vypadat jako odborník. Lékař předepíše kapky nebo mast, která nedovolí vyvinout infekce a formuláře jizvy.

Pokud cizí tělo zůstane v oku, v žádném případě nečistěte oční víčka. Objekt může poškrábat sliznici a způsobit vážné komplikace.

Nepracujte s očima nesplachanými rukama. Sliznice neumývejte špinavou vodou. Nepoužívejte pinzety, párátka a jiné tvrdé předměty: mohou snadno poškodit jemné tkáně.

Nepokoušejte se odstraňovat předmět, který poškodil povrch oka a neumyl se vodou. V této situaci musíte okamžitě navštívit lékaře.

Nepleťte oči, pokud jste v kontaktních čočkách. Nejdříve je odstraňte.

Co dělat, když chemicky aktivní látka vstoupí do oka

Umyjte si ruce důkladně. Ujistěte se, že nejsou žádné stopy mýdla nebo látky, které se dostaly do oka.

Odstraňte a odstraňte objektiv. Objektiv může absorbovat látku a dráždit povrch oka.

Vypláchněte oči vodou po dobu 15-30 minut. Pokud trpíte nepohodlí, navštivte lékaře. Jen v případě, vzít s sebou vzorek látky, která se dostala do vašeho oka.

Pokud je spojivka nalepená, nesnažte se ji sami odstranit: toto by mělo být provedeno pouze oftalmologem. Vypláchněte oči a jděte k němu.

Co dělat, pokud je v oku cizí tělo

Umyjte si ruce důkladně. Zkoumejte slizniční oči, abyste našli cizí tělo.

Mírné předměty (cibule, vlasy, kousky kosmetiky) lze odstranit bavlněným tampónem namočeným ve vodě. Pokud jsou vlasy lehké a nemůžete je najít, opláchněte oko.

Ostré předměty (čipy, sklo, hrubý písek) je lepší, aby dotknout, protože mohou poškrábat oční tkáně a vést k vážným komplikacím až ke ztrátě zraku. Opatrně vytáhněte horní víčko a mycí oční vody. Můžete použít pro oční lázeň, obyčejné sklo nebo láhve.

  8 jednoduchých a účinných způsobů, jak zvlhčit vzduch v bytě

V případě, že objekt není odplaveny nebo po odstranění byl nepříjemný, zakryjte gázou obvazem nebo malého oka a okamžitě kontaktujte nejbližší očního lékaře nebo zavolat sanitku. Nepokládejte tlak na oko.

Zjistěte, že vaše oči jsou normální, doktor je schopen. Proto i když jste dokázali odstranit cizí tělo, obraťte se na oftalmologa.

Jak se dostat k lékaři

Pokud můžete vidět a jít, jděte k nejbližšímu oftalmologovi. Dejte si tmavé brýle nebo zakryjte oči gázou, vezměte si pas a zásady.

V případě nouze (zranění, rány, včetně chemických a tepelných popálenin, oční cizího tělesa, náhlé bolesti, náhlé zhoršení nebo ztráta zraku) budete ve frontě. Nemusíte kupovat žádné kupony.

Pokud jsou oči vodní, špatně zraněné nebo vidíte vnější svět jen částečně, zavolejte na sanitku.

Jak zachovat zdraví očí

  1. Používejte ochranné brýle při práci s kamenem, dřevem, kovem, pískem, činidly, autobaterií a podobně.
  2. Nevkládejte do očí plechovky a hadičky chemikálií.
  3. Při používání čistících prostředků noste rukavice a poté si umyjte ruce mýdlem, abyste na sliznici nepoužívali chemikálie. Uchovávejte všechny prostředky mimo dosah dětí.
  4. Zkontrolujte svůj zrak jednou za rok a za nepříznivých pracovních podmínek – dvakrát ročně.