Co dělat, pokud je počítač Mac pomalý

1. Odstraňte nepotřebné programy ze seznamu Startup

Některé programy se automaticky načtou během spuštění makra. Vždy fungují v pozadí, proto používají paměť RAM a načte procesor. Z důvodu této síly nemusí být Mac pro jiné úlohy dostačující.

Zkontrolujte seznam spouštění. Pokud existují programy, které nemusíte trvale pracovat, odstraňte je z tohoto seznamu. Rozbalte nabídku Apple a otevřete sekci “Nastavení systému” → “Uživatelé a skupiny”. Poté přejděte na kartu Vstupní objekty. Chcete-li program odebrat, vyberte jej a klepněte na tlačítko mínus.

Co dělat, pokud je Mac pomalý: Odstraňte nepotřebné programy ze spouštěcího seznamu

2. Zkontrolujte množství volného místa na disku

Rychlost Mac závisí na množství volného místa na disku. Je-li jednotka více než 90% plná, může být počítač pomalý.

Zkontrolujte, kolik místa máte na disku. Rozbalte nabídku Apple, klikněte na “O tomto počítači Mac” a přejděte na kartu “Úložiště”. Je-li méně než 10% kapacity disku, vyčistěte disk z nepotřebných souborů. Chcete-li to provést, klikněte na tlačítko Spravovat a postupujte podle doporučení systému optimalizace úložiště.

Zkontrolujte množství volného místa na disku

3. Odstraňte z počítače nepotřebné programy

Možná, mezi programy, které jste instalovali, jsou ty, které nepoužíváte. Oni zabírají místo na disku a mohou spotřebovávat další systémové prostředky tím, že zpomalí Mac.

Vyhledejte a odstraňte nepotřebné programy. Otevřete Finder → “Programy” a vyhledejte je v zobrazeném seznamu. Pokud ji zjistíte, přetáhněte štítky takových aplikací do ikony koše.

Co dělat, pokud se Mac zpomaluje: Odstraňte z počítače nepotřebné programy

4. Vymažte systémovou mezipaměť

Vzhledem k tomu, že se macOS používá ve speciální části paměti nazvané vyrovnávací paměť, dochází k akumulaci programového odpadu. A kvůli tomu vaše Mac může brzdit. Vymažte mezipaměť pomocí speciálních programů nebo ručně.

Co dělat, pokud je Mac pomalý: Vyčistěte mezipaměť systému

5. Odstraňte z plochy nepotřebné objekty

Možná ukládáte soubory a složky přímo na plochu. Není to nejlepší postup, protože tyto objekty obsazují paměť. Pokud jsou tyto soubory a složky příliš velké nebo jsou velké, může dojít k poklesu výkonu počítače. Proto by měly být odstraněny z plochy a distribuovány v jiných částech disku.

6. Optimalizujte práci Spotlight

Služba Spotlight indexuje oddíly souborového systému, které vám pomohou najít soubory a složky, které potřebujete. Indexování trvá značné množství zdrojů a v některých případech vede k pomalé práci Macu.

Chcete-li zkontrolovat vztah mezi funkcím Spotlight a systémovou rychlostí, otevřete v nabídce Apple položku “System Settings” → “Programs” → “Utilities” → “System Monitoring”. V tabulce, která se zobrazí, klikněte na sloupec “% CPU” tak, aby byly nejslavnější procesy nahoře.

Pokud zjistíte, že při pomalé počítačové procesy nazývané mdworker jsou horní části seznamu a současně ve spodní části grafu ukazuje zvýšenou zátěž, se snaží optimalizovat vyhledávání Spotlight.

Na vašem počítači jsou určitě složky s množstvím připojených souborů, při jejichž hledání nepotřebujete. Vyloučit tyto sekce z indexového seznamu. Chcete-li to provést, rozbalte nabídku Apple a klikněte na “Nastavení systému” → Spotlight. Klikněte na kartu “Ochrana osobních údajů” a táhněte zde složky, které služba nemusí indexovat.

Co dělat, pokud se Mac zpomalí: Optimalizujte práci Spotlight

7. Pochopte procesy, které počítač načítají

Možná v nabídce “Monitoring systému” existují další procesy, které vytvářejí zvýšené zatížení procesoru. Pokud patří k programům, které jsou vám známy, zkuste je ukončit. Pokud mezi nimi existuje neznámý proces, podívejte se na další informace na webu o tom, proč spotřebovávají spoustu zdrojů a zda mohou být zastaveny.

Pochopte procesy, které spouštějí počítač

8. Zkontrolujte chybu disku

Rychlost systému Mac může být snížena kvůli chybám v měniči. Můžete zjistit jejich dostupnost pomocí nástroje Disk Utility. Pokud se objeví problémy, pokusí se je vyřešit.

Otevřete Finder → “Programs” → “Utilities” a spusťte “Disk Utility”. V levém podokně vyberte disk, který chcete skenovat, a klikněte na tlačítko “První pomoc” a pak na položku “Spustit”.

Co dělat, pokud se počítač Apple zpomalí: Zkontrolujte chybu jednotky

Pokud systém odmítne zkontrolovat disk, může být poškozen. Zkopírujte důležité údaje na médium třetí strany a pokud jiné rady nepomůže, obraťte se na servisní středisko. Chyby disku mohou být také označeny zvuky, jako je křik a kliknutí.

9. Upgradujte na aktuální verzi

Degradace výkonu může být způsobena chybami v samotném systému MacOS nebo jeho špatnou optimalizací. Vývojáři se snaží tyto mezery rychle napravit pomocí aktualizací.

Aktualizujte MacOS na nejnovější dostupnou verzi. Chcete-li zjistit dostupnost, otevřete App Store a na horním panelu nástrojů klikněte na tlačítko “Aktualizace” (Aktualizace).

Co dělat, pokud se počítač Apple Apple zpomalí: Upgradujte na aktuální verzi

10. Zkontrolujte spotřebu paměti RAM

Často vážné problémy s výkonem jsou způsobeny nedostatkem paměti RAM.

Chcete-li zkontrolovat jeho stav, otevřete “Nastavení systému” → “Programy” → “Nástroje” → “Sledování systému”. Vyberte kartu “Paměť” a podívejte se níže na indikátor “Načíst na paměť”. Pokud na něm vidíte červenou barvu, znamená to, že systém nemá dostatek paměti RAM.

Dodržujte ostatní doporučení v tomto článku. Pokud nepomohou, přemýšlejte o možnosti instalace další paměti nebo o nahrazení počítače Mac mocnějším.

11. Ujistěte se, že se počítač neohřívá

Mac může brzdit, když je velmi horký. Proto je vhodné sledovat teplotu procesoru a dalších komponent. Pokud překročí přípustné hodnoty, proveďte opatření pro chlazení zařízení.

12. Obnovte systém do předchozího stavu

Snad nízká rychlost vašeho počítače – je to výsledek chyb v systému MacOS, nahromaděných po dlouhou dobu jeho použití. Pokud nic jiného nepomůže, pokuste se systém obnovit do předchozího stavu.