21 způsob, jak získat kreativní inspiraci

Pokud jste alespoň nějak spojeni s tvořivostí v některém z jejích projevů, nemusíte vysvětlovat důležitost inspirace. Když je, pak se na rameni objeví jakýkoli úkol a tvůrčí proces zachycuje tolik, že zapomenete na spánek a jídlo. Pokud tam není, ruce padnou bezmocně a každá věc se stává nesnesitelnou zátěží.

No, pokud se podíváte na tvořivosti ve formě koníčků a můžete rušit v nepřítomnosti inspirace rukama: “No, ne a dobře, počkejte, až půjdete nahoru a vrátíte se.” Ale co když je tvou tvorbou tvořivost a vaše příjmy závisí na ztracené inspiraci? Odpověď je jedna – musíme se podívat. Získali jsme pro vás 21 efektivních způsobů, jak vrátit uniklou inspiraci.

10 minut nebo méně

Poslouchejte hudbu. Pozitivní vliv hudby na činnost mozku je již dlouho prokázán a není pochyb. Jedna melodie vám pomůže připravit se a naladit se na pracovní náladu, druhá – naopak, odpočívat nebo si zapamatovat příjemné okamžiky. Najděte tu píseň, která na vás osobně působí a zapněte jej ve chvílích stagnace.

Napište ručně. Stále méně a méně nedávno píšeme staromódním způsobem, zcela spoléháme na nové technologie. Zavřete Slovo, vezměte pero, papír a nezapomeňte, jak to bylo dříve. Možná nové pocity probouzejí vaši inspiraci.

Meditujte. Žádné nové nápady vůbec? Snažte se relaxovat a nemyslitelně na nic. V tomto okamžiku se objeví nápady.

Poslechněte názor někoho jiného. Neváhejte požádat o radu nebo pomoc od jiných lidí. Někdy náhodná fráze, dokonce i od osoby, která je zcela nekompetentní ve vaší oblasti, může vzbudit takový rozruch nápadů, že budete překvapeni, jak jste o sobě nemysleli.

Volná sdružení. Vyzkoušejte tuto hru: otevřete slovník o jakémkoli slově a napište všechny myšlenky, které s ním souvisejí a které se objeví v hlavě. Nebo hádat dvě náhodné číslice odpovídající číslu stránky a řádku, pak otevřít a najít vhodné místo v knize. Takto vytvořené “božské náznaky” někdy spadají do cíle.

Přemýšlejte o něčem vzdáleném. Vyčerpávající nepřetržité přemýšlení o problému může vést k neodvratné slepé uličce. Snažte se soustředit se na něco zcela abstraktního, například si představte, jak oslavujete Nový rok v roce 2022 nebo vylézt Everest.

Podívejte se na modrou nebo zelenou. Studie říkají, že tyto barvy mohou také ovlivnit naši kreativitu. Je to proto, že se modříme s modrou oceánem, oblohou a otevřeností obecně, zatímco zelená nám dává signály růstu.

Alkohol. Tato rada se hodí se zdravým životním stylem, ale nikdo nepochybuje, že malá dávka alkoholu uvolňuje náš mozek a umožňuje nám najít nové nestandardní přístupy. Důležité je, abyste se tímto způsobem nezneužívali, a neubližujte svou inspiraci na neustálé krmení.

Volný dopis. Někteří mistři uměleckých slov nazývají freerailing :). Tato metoda je založena na tom, že byste měli za krátkou dobu říci 10 minut, aniž byste se zastavili a přemýšleli o tom, jak psát všechno, co vás napadne. Poté zkuste to přečíst a zvýraznit užitečné nápady.

Změna situace. Pracujete v kanceláři? Vyjděte na chodbu. Sedíš pořád? Začněte pracovat. Unavený z palmových stromů a pláže? Změňte je na sněhové a bílé medvědy. Je úžasné, kolik změna v obvyklé situaci může podpořit naši představivost.

Vysmát se nahlas. Pozitivní nálada může přispět k tvořivosti, protože podporuje aktivitu v prefrontální kůře a přední cingulární kůře (oblasti mozku spojená s komplexním poznáním, rozhodováním a emocí).

Inspirace

30 minut nebo méně

Dělejte něco s rukama. Pokud se zabýváte především intelektuální prací, pokuste se dočasně změnit a něco udělat s rukama. Stolárství, pletení, vaření, modelování – hlavní věc, která vás zajímala a zachytila ​​celý. Toto přepínání činností reflexně ochladí myšlenkové procesy.

Zůstaňte na ulici. Projděte dnes pěšky z práce, vezměte jednu hodinu pěšky do parku nebo jděte několik dní s batohem do hor. V tomto případě každý může mít své vlastní metody, je důležité, že čerstvý vzduch, nové dojmy, odpočinek od rutiny dokonale přispívají k inspiraci.

Vlak. Během sportu posilujeme nejen naše tělo, ale také můžeme osvobodit naše mozky. Kromě čistě fyziologických přínosů (posilování krevních cév, zlepšení krevního oběhu mozku) posilujeme vůli, vytrvalost, účelnost.

Zkuste něco nového. Pokud uděláte vše zvykem, povede to k podkopání tvůrčího myšlení. Na druhé straně je touha po novosti neoddělitelně spojena s tvořivostí. Dokonce i takové jednoduché věci, jako je nová cesta k práci nebo odvážný kulinářský experiment, vás dovedou k skvělému nápadu.

Spánek. Pokud jste se nad tímto problémem zastavili, pak jděte do postele – nejlepší řešení vám přijde ráno. Ano – ano, že “ráno je moudřejší než večer” opravdu funguje.

inspirace

Dlouhodobé způsoby

Neočekávejte dokonalost. Je to v pořádku, pokud se váš obraz nedostane do Louvru a tento příspěvek nebude mít tisíce rád. Nadměrné nároky na sebe v úsilí porodit mistrovské dílo může vést k tomu, že vůbec nic neděláte. Jen se snažte, aby vaše podnikání co nejlépe a uvidíte, co se stane.

Jděte do zahraničí. Jedna studie uvádí, že studenti, kteří studovali v zahraničí, jsou mnohem aktivnější ve vývoji tvůrčího myšlení. Psychologové říkají, že multikulturní zkušenost přispívá k komplexním poznávacím procesům, které jsou základem inovačního myšlení.

Vytvořte pokladnici. Shromažďujte své nápady, dojmy, pocity. Inspirace – dámu rozmarná, pak tak hojně se sprchovat s jejími dary, že nemáte čas shromažďovat, pak zmizí za obzorem. Konzervované nápady dokonale pomáhají přežít období tvůrčího hladovění.

Najděte příčinného činitele pro kreativitu. Balzac psal jen v horké koupelně, Hugo potřeboval zápach kávy k práci a Newton obecně seděl pod jabloňou. Je možné, že máte také většinu zvyků kreativity. Najděte je a použijte je.

Nečekejte na múzu. Pokud jste vyzkoušeli všechny výše uvedené metody a inspirace se nevrátila, začněte pracovat. Vaše muse tiše přijde zezadu a podívá se přes rameno a přemýšlí, co děláte bez ní. Pak vám jednou poví. A pak nepostřehnutelně vzal jeho ruku a udělal všechno v pořádku.

A jaké způsoby hledání kreativní inspirace vám pomohou?

Loading...