OLED-TV: Výhody a nevýhody technologie

Co je zajímavé o technologii OLED?

OLED (organická LED) se nazývá budoucnost televizní technologie, která slibuje nasycené barvy, včetně hluboké černé, a redukci rozmazání pohybu.

Zdá se, že nová technologie se příliš neliší od rozšířenějších panelů LED na trhu. Ale slovo “organické” znamená rozdíl v samotné metodě reprezentování obrazů na obrazovce.

Jaké jsou výhody OLED obrazovky?

LED obrazovka – displej z tekutých krystalů s vylepšeným podsvícením LED. V moderních LCD televizorech se tekuté krystaly otáčejí pod elektrickým proudem a umožňují světlo přes každý pixel obrazu. Světlo prochází filtrem (červená, modrá a zelená) a při jejich smíchání vedou k barvám od nejvíce tmavých po bílé. Pokud jsou všechny krystaly otočeny tak, aby nedošlo k vynechání žádné ze tří barev, pak je výstup černý.

Krystaly mají své výhody: nízké náklady, jemnost a lehkost materiálů, ale je tu důležitá nevýhoda – úroveň černé barvy. Krystaly překrývají světlo, ale podsvícení stále funguje. Světlo klesá na “černé” pixely, což zhoršuje ztmavnutí obrazu.

V OLED-obrazovkách není žádné podsvícení – každý jednotlivý pixel vydává světlo nezávisle při napájení elektrického proudu. Pokud pixel nedostává elektřinu, pak vidíme nepřítomnost světla – skutečné černé barvy.

Absolutně nulové hodnoty barev a jasu mění vnímání kontrastu. Na displeji OLED je i minimální světlo v tmavých částech obrazu v porovnání s obrazovkami LED vnímáno jako jasnější. Kromě toho mohou pixely na obrazovkách OLED téměř okamžitě měnit barvu, na rozdíl od zpoždění na panelech LED, pro aktivaci a pohyb krystalů, které vyžadují více času.

Další výhodou technologie OLED, která vychází z úrovně černé barvy a kontrastu, jsou realistické nasycené barvy.

Do pixelů spálit na OLED obrazovkách?

Na starých plazmových televizorech by se obrazy v těch částech obrazovky, kde bylo na dlouhou dobu něco statického, jako je logo kanálu nebo menu videohry, mohly vypálit. Stopy z takových objektů by mohly být trvale “vytištěny” na displeji, takže výrobci přidávali speciální nástroje k nastavení televizorů, aby se tak předešlo.

  CarotDAV – ein einziger Client für Dropbox, Google Drive, SkyDrive und nicht nur

To není typické pro OLED displeje, ale pokud je statický obrázek vlevo na několik hodin, to může „viset“, takže slabou stopu asi hodinu, a pak úplně zmizí. To je v pořádku, když se televizor nedozví.

Kolik OLED displejů je jasné?

Pokud má televizor nálepku Ultra HD Premium, měly by její pixely dosáhnout minimálního prahu jasu. Tato hodnota se může lišit v závislosti na hloubce černé barvy. Pokud je černá úroveň na panelu OLED někde mezi 0,0005 a 0,5 cd / m2, maximální jas pro takový televizor by měl začínat od 1000 cd / m2. Ale pokud je obrazovka schopna ještě tmavší barvy, pak její maximum může začít již od 540 cd / m2.

Jasnost OLED televize je vnímána v závislosti na tom, kde ji umístíte, takže v místnosti s jasným světlem nebudou výhody obrazovky na organických světelných diodách příliš nápadné. Cenově výhodné panely OLED poskytují jas na úrovni 700-800 cd / m2, zatímco LED-televizory jsou schopny více – 1 400-1 500 cd / m2.

V letošním roce budou k dispozici nové modely OLED televizorů s jasem až 2000 cd / m2, ale jejich cena je nepravděpodobné, aby zákazníkům.

Při maximálním jasu obrazovky 800 cd / m2 jeho výhody oproti LCD televizorům jsou viditelné v noci při slabém osvětlení nebo ve dne s uzavřenými závěsy. Je potřeba pouze potlačit světlo, protože vliv černé barvy na kvalitu obrazu je zřejmý.

Hluboká černá barva však není magickou silou, která na obrazovce přetváří nějaký film. Někdy se například v službách streamingu může černou barvou zakódovat ne jako úplná absence světla, ale jako její světlejší verze.

Jaké jsou nevýhody technologie OLED?

Stejně jako v případě kvality barev, snížení rozmazání pohybu závisí na původním obsahu. Teoreticky technologie OLED překonává standardy LCD a LED v přenosu pohybu.

  Výhody a nevýhody iPhone 6 Plus očima majitele iPhone 6

V praxi vedou pouze na speciálně upravené soubory a režim redukce rozmazání k pozoruhodným výsledkům. Dynamické filmy s frekvencí snímků 24 snímků za sekundu nebudou fungovat. Současně je poměrně obtížné najít video v rozlišení 4K, současně s realistickými barvami a vysokou rychlostí snímků za účelem ospravedlnění nákupu drahého panelu OLED.

Koupit OLED televizi nebo ne?

Zatím, pro většinu kupujících, odpověď je ne. Pokud nepotřebujete povinnou podporu pro standardy HDR-10 nebo Dolby Vision, můžete ušetřit mnohem menší částku na 4K-LED televizoru s nízkým rozostřením a zpožděním vstupního signálu. Nemáte nejvíce šťavnatý obraz, ale můžete například koupit dobrý audio systém.

Pokud se chcete připojit i do světa HDR, pak je lepší vybrat si OLED obrazovku, ale je nutné ji správně kalibrovat. U velkých místností nejsou takové televizory výhodné koupit, pokud nemáte více než 20 000 dolarů na 77-palcovém modelu LG.

Nízké hladiny rozmazání a světlé barevný OLED panelů jsou také dobře hodí pro hraní her, ale je třeba vzít v úvahu, vyšší zpoždění vstupního signálu, který má vliv na citlivost a kontrola je zvláště důležitá pro online hraní. Tento problém výrobci již začali vyřešit aktualizace firmwaru.

Technologie HDR-standard a technologie OLED vás teď překvapí kvalitou obrazu, ale obsah, který je pro ně vhodný, stále nestačí.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

Scroll to Top