Top 10 počítačů vyrobených v SSSR

Navzdory tomu, že jen velmi málo lidí si mohlo dovolit osobní počítač, v 80. letech se SSSR aktivně vyvíjel taková zařízení. Bylo představeno mnoho produktů a pro Vás jsme připravili seznam 10 nejlepších.

Agat (1984-1993)

Wikipedia
Wikipedia

Počítač “Agat” byl prvním takovým zařízením, vytvořeným pro širokou distribuci a použití v tréninku. Byla vyvinuta na bázi Apple II, která byla vydána v dávkové produkci v roce 1984. Zajímavé je, že byla vyrobena až do roku 1993. Pevný disk “Agata” by mohl obsahovat až 2 KB informací, ale mohli byste dát další paměťové moduly. RAM – až 128 kB v závislosti na generování počítače. V sadě byly také dva herní joysticky.

Corvette (1987)

SSMU
SSMU

“Corvette” byl vyvinut pro potřeby práce: mohl zpracovávat informace, provádět výpočty, kompilovat archivy dat. Osobní počítač byl jedním z nejdůležitějších vývojů SSSR a zobrazoval grafiku vysokou rychlostí. Vývojáři dokonce tvrdili, že tento parametr byl nejlepší v porovnání s počítačem IBM. Ale kvůli velkému počtu sňatků povolených ve výrobě, “Corvette” se nestala populární a byla známá svou nespoľahlivostí.

“Lviv PK-01” (1986-1991)

Lj
Lj

Vytvořeno v polyvaickém institutu Lviv, “Lviv PK-01” bylo vyrobeno pro organizaci školení ve školách a institucích. Na něm můžete číst knihy, provádět úkoly nebo hrát. Externí paměť byla domácí magnetofon a v případě potřeby můžete do počítače připojit tiskárnu ROBOTRON. Tam bylo několik úprav “Lviv PK-01”, ale všechny vývoje byly zrušeny po zhroucení SSSR. Škoda – nejnovější verze počítače, dokonce dostal na displeji 256 barev, a opravdu, „Lions PC-01“ měl skutečný potenciál stát se domácí počítač pro každého.

Microsha (1987)

ZXByte
ZXByte

Jeden z prvních počítačů navrhl, jak říkají, “pro rodinu, pro rodinu”. Můžete zobrazit obraz na televizoru pro domácnost, kazetový magnetofon sloužil jako paměť. Proto, pro uživatele vydané programy, jako je textový editor, assembler, kalkulačka, hry – a vše na pásky. Cena byla také přidána k “mikrošikové” demokracii: pak ji lze zakoupit za 500 rublů. Samozřejmě, trochu moc, ale rozhodně není zakázané.

  AMD veröffentlicht Konkurrenten GTX 1070 und GTX 1080

“BC” (1983-1993)

Wikipedia
Wikipedia
Lj
Lj

Pro domácnosti a vzdělávací instituce byla vytvořena řada “domácích počítačů”. To se dokonce stalo poměrně populární: cena za takové zařízení se pohybovala od 600 do 750 rublů, což odpovídalo ceně dobré barevné televize. Překročil průměrný plat o tři až čtyřikrát, ale rodiny si mohly dovolit ušetřit takový počítač. „BC“ ovládá první sovětské DEMOS plnohodnotným operačním systémem, který je často žertem nazývá UNAS ( „my“), což je parodie na známý v zahraničí pro UNIX ( „oni“).

Robotron 1715 (1984-1989)

Odpad
Odpad
Fotobucket
Fotobucket

Úžasně funkční počítač Robotron 1715 byl vyroben v NDR a stal se populární kvůli tomu, že měl dostatek příležitostí. Například textový editor nebyl jen vhodný, ale také pracoval správně s cyriliky, kompilátory programovacích jazyků – např. Pascal – umožňují vytvářet složité programy. A bylo několik zápasů: “Tetris”, “Tic-tac-toe”, “Šachy”, “Labyrint”, sovětské analogie “Snake” a “Pakman”. Později programátor Alexander Garnyshev vytvořil nové hry, ve kterých se mu podařilo použít zvuky tiskárny jako speciální efekty pro to, co se děje.

Iskra 1030 (1989)

Wikipedia
Wikipedia
Phantom
Phantom

Vytvořeno pro školení, počítač “Iskra 1030” existoval ve dvou verzích: jeden pro učitele (s pevným diskem) a jeden pro studenty (bez nich). Zařízení bylo docela konkurenceschopné – velikost operační paměti byla 256 kB a mohla by být zvýšena na 1 MB.

Radio-86RK (1986)

JR
JR
„Wikipedia“width =” 630 “výška =” 395 “/>
Wikipedia

Jedinečný počítač určený pro nadšené inženýry a rádio. Bylo to nutné sami sbírat: nakupujte díly, desky a namontujte všechny součásti. Potom byl zaznamenán firmware a napájecí jednotka, klávesnice a pouzdro byly vyrobeny nezávisle. Jako výstupní zařízení bylo navrženo používat televizi. “Radio-86RK” bylo velmi obtížné sestavit a ještě těžší ladit. Proto nebyl příliš oblíbený.

“Krista” (1986)

Wikipedia
Wikipedia

Počítač pracoval na sovětském analogu procesoru Intel 8080 a obecně se podobal Microsh. Pouze jeden, ale znatelný rozdíl: “Křišťál” by mohl být ovládán světelným perem a stisknutým na ploše dotykového panelu. Kromě toho sada obsahuje kazetu, na jedné straně, která byla hra „Oregon Trail“ a „Kingdom of Euphoria“ (kromě standard), a na druhé straně – několik lekcí pro studium jazyka BASIC.

  6 užitečných rozšíření pro přehrávač médií VLC

“Apogee BK-01” (1988-1991)

Leningrad
Leningrad
KMU
KMU

Počítač, který neměl vynikající technické vlastnosti, rozhodně zvítězil v jednom: stálo 440 rublů. Uživatelé by mohli hrát na něm, psát texty nebo ukládat informace. A studenti technických oddělení obdrželi programy pro výpočty ve vyšší matematice a statistikách.

Na základě materiálů RBTH.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

Scroll to Top