Jak zlepšit své duševní schopnosti

Lidský mozek je úžasný orgán. On je nejvíce přístupný a současně nejkomplexnější “přístroj” ve vesmíru.

Nabízíme vám několik technik, které pomáhají “pumpovat” mozek.

Školení

 • Aerobní cvičení. Jedná se o cvičení, kdy kyslík je hlavním zdrojem energie. Aerobní trénink posiluje svaly, normalizuje krevní oběh, odstraňuje stres. Nedávná studie na University of Illinois také ukázala, že cvičení “kyslíku” mají příznivý účinek na mozek. Celkem 30 minut tréninku denně a práce kognitivních funkcí se zlepšuje o 5-10%.
 • Silové cvičení. Jsou otupy tupé? Nezáleží na tom, jak to je! Zvedání závaží nejen zvyšuje svaly, ale také může zvýšit hladinu tak zvaného neurotrofického faktoru mozku, tedy bílkoviny, která je odpovědná za ochranu neuronů mozku.
 • Hudba. Další studie zjistila, že mozek začíná lépe pracovat, když posloucháte svou oblíbenou hudbu během tréninku. Takže si vyberte správnou hudbu pro běh a přejděte k geniálnímu.
 • Tanec. Je to skvělý způsob, jak zachovat fit, zlepšit plasticitu a koordinaci. Kromě toho, podle lékařské lékaře, neurophysiologist a neuropsychiatrist, autor „The Perfect mozku v každém věku,“ Daniel Dzh.Amena, tanec – je to také skvělý simulátor myšlení. Konec konců, tančíme, používáme různé části mozku.
 • Golf. Není to nic, co se nazývá intelektuální hra: není tak snadné vypočítat sílu nárazu a trajektorii míče, jak se zdá na první pohled. Lékaři navíc věří, že golf stimuluje činnost senzorického mozku mozku.
 • Jóga. Starověká indiánská duchovní a fyzická praxe se ukáže, má nejen pozitivní vliv na zdraví, ale také zlepšuje paměť, schopnost sebeovládání a dlouhou koncentraci pozornosti. Alespoň k takovým závěrům přišli vědci z Illinoisské univerzity v čele s Nehou Gothe (Neha Gothe).

Napájení

 • Voda. 80% těla se skládá z vody. Je to nezbytné pro každý orgán, ale především pro mozog. Během příštího vědeckého experimentu bylo zjištěno, že lidé, kteří jsou žízniví, jsou horší při řešení logických problémů než ti, kteří pil před polopenzí vody před testováním.
 • Omega-3. Nenasycené mastné kyseliny jsou super užitečné. Včetně mozku a nervového systému. Poskytují rychlý příliv energie potřebné k přenosu impulzů z buňky do buňky, což zase zvyšuje mentální schopnosti a pomáhá rychle odvodit potřebné informace z “rezervoárů” paměti. Hodně Omega-3 v rybách, vlašských ořeších a lněném oleji.
 • Zelení. Špenát a další zeleně obsahují kyselinu listovou, vitamíny E a K. Tyto látky zabraňují vývoji demence (demence). Navíc antioxidanty obsažené v zelené chrání mozek před mrtvicí, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou.
 • Jablka. Obsahují quercetin – látku se spasmolytickými, protizánětlivými a dalšími užitečnými účinky. Ale pro nás hlavní věc spočívá v tom, že quercetin chrání mozkové buňky před poškozením a v důsledku toho zabraňuje narušení jeho kognitivních vlastností. Většina z toho je v jablkové slupce.
 • Ořechy. Jsou bohaté na bílkoviny a bílkoviny dodávají energii mozku. Kromě toho jsou ořechy bohaté na lecitin, jehož nedostatek v těle může způsobit roztroušenou sklerózu a další nervová onemocnění.
 • Vitamíny. B9 (citrus, chléb, fazole, med) a B12 (játra, vejce, ryby) – bez těchto látek není normální fungování těla možné. První je zapotřebí k vytvoření a udržení nových buněk ve zdravém stavu a druhá redukuje příznaky senilní demence a zmatek myšlení.
 • Vejce. Co bylo dříve: kuře nebo vejce? Možná najdete odpověď na tuto filozofickou otázku, jestliže jíte obě. Koneckonců je kuřecí žloutkem zdrojem cholinu a pomáhá rozvíjet kognitivní funkce mozku, tj. Schopnost porozumět, učit se, učit se, pochopit, vnímat a zpracovat.
 • Mléko. Pít, děti, mléko, budeš zdravý! Koneckonců, mléko je vápník, který posiluje kosti. Navíc vědci zjistili, že sklenici mléka denně zlepšuje paměť a další mentální schopnosti.
 • Káva. To není vtip. Vědecký výzkum ukázal, že kofein může zlepšit pozornost a krátkodobou paměť. A samozřejmě přidá živost.
 • Čokoláda. Pojedete na zkoušku – jíte čokoládový bar. Všichni to dělají, ale jen málo, kdo ví, proč. Spíše málo lidí ví, jak nám čokoláda činí chytřejší. Jedná se o glukózu a flavonoly. Cukr zrychluje reakci a zlepšuje paměť a flavonoly stimulují další kognitivní schopnosti.

Denní rutina

 • Dobrý spánek. Už jsme mluvili o tom, jak důležitý spánek je pro normální život. Zopakujeme pouze 1 radu z 27 – pro to, aby se konvoly pohybovaly, je nutné spát nejméně sedm hodin denně.
 • Nap. Dozing je užitečné. To je nesporný fakt. Otázkou je, kolik? Ideální doba trvání spánku po večeři je 10-20 minut. Člověk nemá čas na zaspání a je pro něj snadněji probudit. Ale na druhou stranu, podle vědců, nejlépe ovlivňuje 90 minut mozku ospalost (zlepšuje paměť, existují kreativní nápady). Další podrobnosti o tom, jak dosáhnout infografiky.
 • Obvyklý způsob života. Zlomte to! Ano, ano, na jeden den zničíte zavedenou objednávku po mnoho let – pijete kávu v jiné kavárně a ne v 9, ale v 11:00, jděte do práce novou cestou, přepracujte věci v deníku. Takové “chvění” jsou velmi užitečné – pomáhají mozku být v dobré kondici.
 • Smyslové orgány. Dalším zajímavým tréninkem pro mozek je zhoršení jednotlivých smyslů. Například slyšení. Chcete-li to provést, zavřete oči a pokuste se projít kolem místnosti se zaměřením pouze na okolní zvuky.
 • Pracoviště. Na stole, bude ďábel zlomit nohu? Taky v mé hlavě. Nepořádek na pracovišti – nejen ošklivý, ale také významně ovlivňuje produktivitu. Negativně ovlivňuje. Dejte své pracoviště do pořádku a budete překvapeni, jak rychleji začne mozek fungovat.
 • Obrys. Pokud je pro vás těžké soustředit se na jakýkoli úkol (a skutečně jej potřebujete), zkuste si vzít pero, papír a kreslit ho. Schémata, tabulky a další přehledy pomohou soustředit se a možná otevřít novou vizi problému.
 • Poznámky. Z ruky je užitečné nejen kreslit, ale i psát. Gadgets téměř vytlačili papír z našich životů, proto je nepravděpodobné, že bychom se stali chytřejšími. Koneckonců, vytvoření ručně psaného textu rozvíjí vyšší mozkové funkce, jako je paměť, pozornost, psychomotorická koordinace a další. Není náhodou, že cizí slovo psané ručně je zapamatováno lépe než napsáno na klávesnici.
 • Let myšlenky. Každý pozná tanec myšlenek. To je, když budete muset přemýšlet o projektu, máte v hlavě tisíc a jednu myšlenku, ale nikoli to, co je nutné. V takových časech se snažíme “omezit” náhodně přeskakování myšlenek a nakonec podnikat. A marně. Výzkumy vědců ukazují, že uvolněním myšlenek ve volném letu stimulujeme tvůrčí činnost mozku. Takže se uvolněte a nechte se jen snít.

Školení

 • Novinka. Nová, složitější aktivita stimuluje uvolňování dopaminu, což přispívá k růstu neuronů. Jděte nahoru na intelektuální žebřík. Pokaždé, když komplikujete svůj úkol – vyřešte složitější hádanky, přečtěte si chytré knihy.
 • Orientace. Znáte své město nebo dokonce okres špatně? Skvělé! Z hlediska výcviku duševních schopností. Vývoj nových tras rozvíjí paměť, pozornost a další kognitivní funkce.
 • Přehrávání. Hudebníci mají dobře vyvinutý parietální lalok mozku, který je zodpovědný za sluchové, motorické a vizuálně-prostorové dovednosti. Chcete-li tyto vlastnosti “čerpat”, zkuste se naučit hrát na jakémkoli hudebním nástroji.
 • Cizí jazyky. Zvládnutí druhého nebo třetího jazyka pomáhá zlepšit paměť, rozšířit obzor a chrání tělo před Alzheimerovou chorobou.
 • Ústní řeč. Pokud něco řeknete nahlas, pak je lépe vzpomenout. Ověřená vědecká skutečnost.
 • Pozitivní myšlení. Specialisté v pozitivní psychologii jsou neúprosní a jednomyslní: přemýšlejte o dobrém a uvědoměte si.

Zábava

 • Meditace. Již jsme psali o tom, jak meditace ovlivňuje mozek. Připomeňme jen to, že pravidelná meditativní praxe pomáhá zbavit se náhlého pocitu úzkosti, lépe reagovat na fyzickou nemoci a také lépe porozumět ostatním lidem.
 • Počítačové hry. V televizi vykřikují, že děti jsou z počítačových hříchů, že děti, které tráví spoustu času za Xboxem, jsou zhoršeny. Ale profesor na univerzitě v Rochesteru tvrdí – hra zlepšuje multitasking a prostorové myšlení. Navíc logické počítačové hry nemohou být nazývány “stupefiujícími”.

Vztahy

 • Konverzace. “Ahoj, jak se máš?” – Nenávidím tuto frázi? Je to lítost pro “prázdné” pichání? Upřednostňujete dialog s přísným přístupem? Na jedné straně je to chvályhodné, ale na druhé straně i triviální konverzace, “o ničem”, rozvíjejí kognitivní funkce – řeč, pozornost a kontrolu.
 • Sex. Je potěšitelné, ve všech směrech činnosti zvyšuje hladinu serotoninu v krvi ( „Štěstí hormon“, který mimo jiné zvyšuje kreativitu) a oxytocin ( „trust hormon“ – pomáhá člověku přemýšlet novými směry a přijímat odvážná rozhodnutí).
 • Smích. On jako pohlaví je nejlepší lék na mnoho nemocí. Pokud jste se intenzivně zabývali intenzivní intelektuální aktivitou, není užitečné, když přijde z práce, přijmout objem Schopenhauera. Dejte mozku odpočinek, zapněte dobrou komedii a srdečně se smějte.
 • Předkové. V prestižním časopise věnovaném sociální psychologii byla zveřejněna zajímavá studie. Podle něj lidé, kteří uvažovali o svých předcích před provedením testů na paměť, myšlení a pozornost, získali lepší výsledky než ti, kteří si nepamatovali o babičkách a dědečkách. Je obtížné říci, jak objektivní jsou argumenty vědců, ale je užitečné poznat vaše genealogie.

A jak trénujete mozek?