Instrukce pro ty, kteří se chtějí stát programátorem od začátku

Začněte cestu k programování s odpovědí na otázku, potřebujete programování vůbec? Tato otázka se nevztahuje na ty, kteří studují nebo studují v oboru blízké programování. Pokud jste ve škole matematiku dejte nám spíše než humanitní obory, pokud chcete strávit hodně času na počítači, pokud se chcete dozvědět něco nového, pak se budete blížit programování.

Kde začít

Existuje několik možností pro vývoj událostí, v důsledku kterých se člověk stává programátorem. První – rodiče – programátoři, kteří všechno naučili své děti. Takové děti ani nemusí chodit na univerzitu. Druhou možností je módní povolání programátora. Po skončení školy bylo nutné vybrat si, kam jít za studiem, a zvolili si módní směr IT, jako jsem se jí líbil. A poslední možnost je koníček, který se změnil v práci.

Pokud se vám nestane žádná z výše uvedených skutečností, máte k dispozici čtyři možnosti:

  • Sebevzdělávání. Tuto možnost lze použít samostatně nebo v kombinaci s jinými metodami. Internet je plný webů, knih a aplikací, které pomáhají učit se různým programovacím jazykům a technologiím. Ale to je nejtěžší cesta pro začátečníky.
  • Univerzita. Pokud absolvujete školu a chcete být programátorem, pak jděte na univerzitu. Pokud ne k poznání, pak pro kůru. Může sloužit jako bonus pro práci. I když získáte také nějaké znalosti. Ale nezapomeňte se zapojit do samostudia. Výběr univerzity by měl být velmi zodpovědný. Pečlivě prostudujte vzdělávací programy a vyberte nejlepší technické univerzity.
  • Mentor. Bude to velmi dobré, pokud zjistíte, že osoba, která bude souhlasit s tím, aby vám pomohla a vedla vás správným směrem. Řekne vám příslušné knihy a zdroje, zkontroluje kód a poskytne užitečné rady. Mimochodem, již jsme psali o užitečném zdroji, kde najdete mentora. Mentor můžete vyhledávat mezi přáteli programátory v IT setkávání a konferencí, on-line fóra, a tak dále.
  • Specializované praktické kurzy. Pokuste se vyhledávat ve svých městských kursech, kde budete vyučováni některý programovací jazyk nebo technologii. Byl jsem příjemně překvapen množstvím takových kurzů v Kyjevě, včetně volného a následného zaměstnání.

Který jazyk, technologie a směr si mám vybrat?

Když se stanete programátorem, za rok nebo dva budete mít možnost zvolit libovolný jazyk, který se vám líbí. Při výběru prvního programovacího jazyka by však začátečník měl zvážit následující kritéria:

  • Dostupnost volných pracovních míst na trhu. Konečným cílem této cesty je najít práci jako programátor. A bude těžké to udělat, pokud nikdo na trhu práce nebude hledat vývojáře ve vašem programovacím jazyce. Zkontrolujte stránky s pracovními otvory, podívejte se, kdo hledá více, napište tucet jazyků. A jděte na další kritérium.
  • Nízká vstupní úroveň. Pokud budete muset věnovat spoustu času studiu jazyka, může vás odradit od chuti naprogramovat vůbec. Přečtěte si o jazycích, které jste vybrali výše. Projděte si literaturu, kterou budete potřebovat přečíst, abyste se naučili tyto jazyky. A vybírejte ty, o kterých píší, že jsou lehké nebo že jste si mysleli, že jsou snadné. Takové jazyky mohou být PHP, Ruby, Python.
  • Kajf z procesu. Pokud se vám nelíbí psaní kódu ve zvoleném jazyce, nebudete mít z tohoto procesu potěšení z práce i ze života. Chceš to? Proveďte správnou volbu.

  5 způsobů, jak se naučit anglická slova a nezapomenout na ně

Také budete muset rozhodnout o směru programování. Mobilní, stolní počítače, hry, web, programování na nízké úrovni a tak dále. Nejpopulárnějšími a relativně lehkými průmysly jsou vývoj webu, mobilní a desktopové klienty. Pod každým směrem se může přiblížit jeden jazyk a druhý se nemůže vůbec přiblížit. To znamená, že při výběru programovacího jazyka stojí také z tohoto faktoru.

V každém případě si prostudujte webovou technologii. Jedná se o značkovací jazyk jazyka HTML, styly CSS a JavaScript, díky nimž bude stránka dynamická. V dalším kroku se naučit jazyk na straně serveru (Python, PHP, Ruby, atd) a vhodné webové rámce pro něj. Studium databází: v témže volném pracovním místě každého programátora je to uvedeno.

Jak získat počáteční zkušenost

Bez zkušeností nebudete mít práci. Bez práce nebudete mít zkušenosti. Bludný kruh skutečného života. Ale je to v pořádku, dostaneme se z toho.

Nejdříve počkejte, dokud nečíst všechny knihy o zvoleném programovacím jazyce. Začněte psát první řádky kódu po druhé kapitole knihy. Dělejte všechny úkoly z knih, příklady reprint, pochopte je. Kompletní příklady a úkoly z knih s nápady. Vytvořte své úkoly pro materiál, který jste pokryli. Vyřešit tyto problémy.

Za druhé, musíte najít své první projekty. To je pravděpodobně nejtěžší možnost, ale funguje. Budete muset hledat objednávky, plnit je, obtěžovat s platbou. Pro začátečníky je to velmi obtížné, ale všechny ostatní možnosti se budou zdát jako marná záležitost. Dokončené projekty můžete zaznamenat do zkušeností a ukázat svým budoucím zaměstnavatelům. Reálné projekty jsou ve vašem životopise velkým plusem.

Pokud znáte angličtinu, zaregistrujte se lépe na výměnách angličtiny. Na trhu je více. Pokud neznáte angličtinu, vyučujte ji. Mezitím můžete využít výměny na volné noze v ruštině. Podívejte se na malé projekty, které odpovídají vaší úrovni znalostí nebo těsně nad ní. Požádejte o několik desítek těchto pracovních míst. A připravte se na to, abyste dostali moře neúspěchu. Pokud však budete střílet jednu nebo dvě aplikace, budete mít možnost získat skutečný zážitek.

  Výběr vysoké školy: 25 nejlepších univerzit v Evropě

Další dobrou volbou pro získání reálného zážitku je open source. Takové projekty vždy potřebují nové lidi, dokonce i nováčky. Můžete se podívat na chyby v projektu nebo podívat se na bug-tracker a navrhnout metody pro jejich řešení. Najděte takové projekty snadno na GitHub nebo jiné služby pro hostování kódu. Neváhejte klást otázky tam.

Čtvrtou možností získání zkušeností je pomoci známým programátorům. Požádejte je, aby vám dali malé a jednoduché úkoly. Pokud něco nefunguje, vždy budete mít někoho, komu se chcete obrátit. Zároveň se budete účastnit skutečného projektu.

Ta druhá cesta – jejich vlastní projekty, různé hakatony nebo práce v coworking. Je těžké začít s vlastními projekty, je lepší hledat známé nebo přátele.

Proč zvolit Python

Pojďme si trochu promluvit o výběru prvního programovacího jazyka. První jazyk by měl být na trhu jednoduchý a populární. Tento jazyk je Python. Důrazně doporučuji, abyste si ji zvolili jako svůj první programovací jazyk.

Kód v Pythonu je čitelný. Nemusíte být ani programátorem, který by obecně pochopil, co se děje v programu. Vzhledem k tomu, jednoduché syntaxi Pythonu, budete potřebovat méně času napsat program, než například v Javě. Obrovská knihovna, která vám ušetří spoustu sil, nervů a času. Python je jazyk na vysoké úrovni. Takže nemusíte mnoho myslet na paměťové buňky a co je tam umístit. Python je jazyk širokého použití. A je to tak jednoduché, že se i děti mohou naučit.

Ve spravedlnosti stojí za zmínku další programovací jazyky. Java může být dobrá volba pro začátečníky. Tento jazyk je více populární než Python, ale také trochu komplikovanější. Ale nástroje pro vývoj jsou mnohem lépe vyřešeny. Stačí porovnat Eclipse a IDLE. Po Javě bude pro vás jednodušší přejít do práce s nízkoúrovňovými programovacími jazyky.

  12 zdrojů pro přípravu na TOEFL

PHP – Další velmi populární jazyk. A zdá se mi, je to ještě jednodušší než Python. Je velmi jednoduché nalézt mentora nebo řešení nějakého problému na fóru. Vše proto, že na světě existuje obrovské množství PHP programátorů různých úrovní. V PHP není normální import, existuje mnoho způsobů, jak vyřešit stejný problém. A to komplikuje trénink. A PHP je jen pro web.

Jazyky C a C # jsou pro začátečníky velmi obtížné. Ruby – dobrá volba jako druhý jazyk, ale ne první. JavaScript – velmi jednoduchý jazyk, ale nenaučí vám nic dobrého. A úloha prvního programovacího jazyka vás ještě naučí něco správného, ​​abyste se zeptal nějaké logiky.

Je angličtina důležitá?

Důležité! Nevíš? Učte. Víš? Dokonalé. Naučte se číst, psát, poslouchat a mluvit anglicky. Zaměřte se na odbornou literaturu. Poslechněte podcasty v angličtině. Přečtěte si výukové programy v anglickém jazyce.

Co potřebujete vědět, kromě programovacího jazyka

Samozřejmě, kromě programovacího jazyka a angličtiny, musíte vědět něco jiného. Ale to závisí na zvoleném směru. Webový programátor musí znát HTML, CSS, JavaScript. Desktop Programmer učí API operačního systému a různé rámce. Vývojář mobilních aplikací učí Android, iOS nebo Windows Phone frameworks.

Každý musí naučit algoritmy. Snažte se absolvovat kurz na Coursery nebo najít vhodnou knihu pro sebe na základě algoritmů. Navíc musíte znát jednu z databází, programovací vzory, datové struktury. Je také třeba se seznámit s úložišti kódů. Aspoň jeden. Znalost systémů řízení verzí je povinná. Vyberte Git, je to nejoblíbenější. Potřebujete znát nástroje, s nimiž pracujete, operační systém a vývojové prostředí. A hlavní dovedností programátora je být schopen Google. Bez toho nebudeš žít.

Poslední kroky

Potřebujete připravit životopis. Nejde jen o shrnutí, ale o dobrý životopis. Není nutné psát zbytečné informace, ale nemusíte ani mlčet o svých schopnostech. Poté, co jste pozváni na pohovor, musíte se na to připravit. Projděte materiál, který je uveden v životopisu. Musíte mít jistotu ve svých znalostech. Podívejte se na projekty, na kterých jste pracovali, pamatujte si technologie, které jste použili. A vpřed – do světlé budoucnosti s novou profesí programátora.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 필드는 *로 표시됩니다

Scroll to Top