Jak jsem studoval on-line nebo Proč Coursera je lepší než univerzita

Po několika letech studia na univerzitě jsem se rozhodl, že jsem prostě nebyl schopen studovat, jako mnozí moji spolužáci. Samozřejmě z času na čas obviňuji učitele, že nemají zájem o učení, znalosti nemohou být použity v praxi, a jakýkoli jiný muck, který, jak víte, říká 99,9% studentů.

Ve větší míře se však stále ještě obviňuji. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se poprvé pokusil o sebevzdělávání. V tomto okamžiku jsem si konečně uvědomil, že tato 99,9% studentů má pravdu a univerzita vnáší pouze patologickou nechuť k učení. A někteří (i) stále platí spoustu peněz za to.

Úvod

Když jsem se rozhodl udělat sebevzdělávání, můj pohled okamžitě padl na Courseru. Jedná se o takový on-line projekt v oblasti vzdělávání, kde univerzity světového významu (Stanford, Wharton, Princeton) rozšiřují bezplatné kurzy na různé témata. A tato témata jsou nepopsatelně mnoho, od umění a zdraví po podnikání, fyziky a statistiky.

A protože jsem ještě nevěděl, co chci v životě (20 let, jo), rozhodl jsem se strčit prst do nebe a University of Pennsylvania zvolila kurs marketingu. Je třeba něco o této vzdělávací instituci vyprávět.

Whartonova škola podnikání na této univerzitě je považována za jeden z vůdců v oblasti ekonomického vzdělávání a chtěl jsem věřit, že ostatní fakulty a marketingové oddělení mezi nimi nezůstávají.

IMG012_WR031_COURSERA-II

Takže jsem se zaregistroval (opakuju, že je naprosto zdarma) a začal jsem trénovat. Bohužel téměř všechny Coursera kurzy jsou v angličtině. Viděl jsem několik kurzů v ruštině, ale jejich pozornost mi nebyla zajímavá.

Zpočátku bylo poslech zvláštních anglických slov s různými pojmy velmi těžké. Neustále jsem přešel na Překladač Google a hledal v něm neznámé slova. Nicméně, tato slova byla brzy vzpomněla, a to bylo velmi usnadněno titulky. Jsou to pro každou lekci a všechny kurzy, které jsem našel, v nejhorším případě mají anglické titulky a v nejlepším případě i ruské.

Netřeba říkat, co se na tomto kurzu naučit je neuvěřitelně zajímavé? Kurz Wharton byl rozdělen na tři části, z nichž každý vedl nový profesor. Když jsem poslouchal na první část, profesorka Barbara Kahn se mi zdálo, jednoho z nejzajímavějších učitelé v mém životě, a já myslel, že je nepravděpodobné, že bude schopna překonat učitele v následujícím oddílu.

Představte si moje překvapení, když první Peter Fader, a pak David Bell vylije na mě tolik užitečných a zajímavých informací, které jsem začal přemýšlet o tom, jaké jsou naše univerzity jsou speciálně nás idioty.

A nyní několik výhod Coursery.

Nejlepší učitelé z celého světa

Coursera vám dává příležitost získat minimální znalosti a zkušenosti od nejlepších učitelů ve své oblasti činnosti. Navíc mnozí z nich kromě výuky mají také své vlastní podnikání. Například Barbara Cannes, která vedla marketingový kurz, je ředitelkou známé konzultační společnosti.

Můžete se naučit, když jste spokojeni

coursera-800x600

Chcete poslouchat kurz v metru? Žádný problém: Coursera má mobilní aplikace a přednášku můžete otevřít kdekoli a kdykoli. Je to opravdu velmi pohodlné a umožňuje vám plánovat plán předem a dělat třídy v něm, když to je výhodné.

Certifikát

Navzdory skutečnosti, že všechny kurzy jsou zdarma, za 40 dolarů získáte certifikát z univerzity, kde jste kurz absolvovali. Proč? A proč jdeme na různé semináře a pak se vydáme na papíry o jejich konci na zdi? Potřebuje to tady. Pro každého kolem vás je to důkaz, že jste opravdu absolvovali kurz a naučili jste se něco nového. Kromě toho může být užitečné i pro práci v zahraničí i pro volné pracovníky, jejichž výhody jsme již napsali.

Pro vás je nejlepším důkazem stále znalost, která se usadila ve vaší hlavě. Nákup certifikátu se vůbec nevyžaduje a neposkytuje přístup k žádným dalším třídám nebo jiným bonusům.

Je zajímavé, interaktivně a bez přebytečné vody

Nejvíce se mi líbilo, že mnoho zákonů, definic a teorií bylo vysvětleno příkladem konkrétních firem. Kurzy jsou často o společnosti Apple, Microsoft, Zappos, Amazon, Virgin a mnoha dalších společnostech, které dosáhly něčeho ve své výklenku.

Kromě toho pro každou lekci existují speciální fóra, ve kterých mohou žáci komunikovat mezi sebou, diskutovat o kurzu a klást otázky učitelům. No, všechno ostatní, je to neuvěřitelně zajímavé.

Kurz můžete najít na jakémkoli tématu

Jak jsem řekl, Coursera má přibližně 700 kurzů v různých oblastech činnosti. Inženýrství, obchod, umění, management, marketing, exaktní vědy – každý z nich představuje nejlepší univerzity a učitele z celého světa.

Shrnutí

Coursera je v pohodě. Neutrál jsem za 40 dolarů a stále mám certifikát o absolvování kurzu. Nevím, zda je užitečné pro mě vždy v mém životě, ale jen jsem chtěl poděkovat těm lidem, kteří mi dal lásku k vzdělání a musejí mít možnost naučit se něco nového, aby učení zajímavé, praktické a užitečné.

Když začnete kurz a poprvé uvidíte učitele, okamžitě pochopíte, proč to, co říkají, je tak vzrušující.

Každý z nich se odvíjí od jeho speciality a mluví dokonce o základních věcech s ohněm v očích. A je to nakažlivé.

O začátku kurzu se dozvíte asi za několik týdnů. Dokonce pak bude popsán kurzový program, jeho vedoucí učitelé a stručné informace o nich. Nemůžete změnit učitele, ale myslím, že to nebudete potřebovat. Stojí za to dodat, že Coursera dává vědomosti, že můžete aplikovat a bezpečně zapomenout – to vše závisí na vás. Ale nedává vysokoškolský diplom.

Pro konsorcium společnosti Coursera je možné, aby tento on-line projekt požadoval od vás organizace. Nebudete mít v ruce učitele s pravítkem a nuceni vás denně studovat. Budu muset znovu vzbudit vlastní lenost a udělat to sám. Ať už to dopadne nebo ne, závisí na vás. Pokud vám tento projekt s vámi něco nepomůže, můžete se podívat na analogy. Například Oxford umístí na své stránky bezplatné kurzy. Zde jsme hovořili o bezplatných kurzech pro programování na platformách Android a iOS a zde jsou bezplatné kurzy na Stanfordské univerzitě.

Chci vám doporučit jednu velmi důležitou věc. Klíčové body každé přednášky (a celkem 60) byly zaznamenány společností Evernote, doplněné o snímky, které učitel ukázal se základními definicemi a myšlenkami. Tento notebook mi pomohl hodně během závěrečné zkoušky, protože Coursera dovoluje používat při jeho doručení jakékoli prostředky.

Problémem je, že 70% dotazů v posledním testu je čistě praktické a Google s “Wikipedia” je nepravděpodobné, že by pomohlo. Ale vaše vlastní poznámky – stále takhle. Také tyto záznamy pomohou v budoucnu, kdy chcete osvěžit své znalosti. Kurz, o kterém jsem tu celou dobu mluvil, je tady. Pokud někdo chce projít, nebo jen přečíst můj souhrn, napiš, rád bych sdílel odkaz na notebook.

Možná jediný závěr, který můžu udělat, je, že Coursera je budoucností vzdělání. Během dvouměsíčního kurzu o marketingu jsem se na univerzitě učil více než čtyři roky. Ano, udělám to, ano, nechtěla jsem studovat, ale problém není jenom já. Naše vzdělání nás dělá takhle. A Coursera vás znovu zamiluje do učení. Slibuji.

Loading...